Ucuz Bilet Almak İçin İpuçları

Herkesin hayalidir ucuza uçak bileti almak. Bazen uçak biletleri o kadar pahalıya geliyor ki konaklama ve tatil sürecinde harcadığınız paranın yarısı kadar olabiliyor.

Ucuz bilet almanın yolu yok mu? Tabii ki var! Biz de kendi ipuçlarımızı sizinle paylaşıyoruz…

Tatile çıkmak istiyorsunuz, bu planınız sömestr, bayram, yaz tatili gibi dönemlere denk geliyorsa ve biletinizi o dönemde alıyorsanız pahalılıktan kaçma şansınız yok. Özelliklede tam bu tatillerin başladığı günü hedef alıyorsanız fiyatlarda daha da pahalı oluyor. Bu yüzden bir-iki gün öncesine veya sonrasına bakmakta büyük yarar var. Önceliğiniz tam o günü hedeflememek olmalı. Ondan sonraki adımınız ise fiyatların en çok arttığı hafta sonuna denk gelen tarihlerden uzak durmak. Hafta sonunu tercih etmemek en mantıklı hareket olacaktır. Ve seyahatinizi mutlaka önceden planlayın. Önceden dediğimiz gerçekten de en az bir ay önceden. Çünkü tarih yaklaştıkça fiyatlar yükseliyor veya uzaklaştıkça bir farklılık olmuyor. Ama tatilinizden 21-28 gün öncesinde biletler en uygun fiyatıyla size bekliyor oluyor. Rezervasyonunuz için ise tatilinizden 30 hafta önce aramalar başlamalı ki fırsatlar kaçırılmasın. Son haftalardaki artış hiç beklenmedik bir etki yaratabiliyor. Tam altı hafta önce hafta içi alacağınız bir bilet ise araştırmalara göre en uygun fiyat olabilir.

Ucuz bilet sitelerine göz atmanın yanı sıra yapılacak bir diğer harekette tüm rotalara  ve havayolu şirketlerine bakmak olacaktır. Lüks bir havayolu şirketinin uygun fiyatı 200 TL olabilirken bazı firmalarınki 30 TL’ye kadar düşebiliyor her zaman olmasa da... Ya da aktarmasız bir uçuş 500 TL iken bir aktarmalı uçuş 250 TL’ye gelebiliyor. O yüzden şansınızı sonuna kadar zorlamakta fayda var. Ne kadar kazanırsanız bu yolculuktan tatilinizde o kadar rahat olabilirsiniz. Tabii ki size, sizi rahatsız edecek havayolunu sırf ucuz diye seçin demiyoruz ama rahat edip biraz daha standart olan yolculuklar maddi olarak geri dönecektir.

Havayolu firmalarını sosyal medya hesaplarından, internet sitelerinden ve maillerden takip etmek size nakit kazandıracak yollardan biridir. Çünkü bazı dönemlerde büyük promosyonlar veya promosyonlu koltuklar duyurulabiliyor. Özellikle bu promosyonlar yılın ilk veya son ayında gerçekleşebiliyor. Bu yüzden mutlaka havayollarında mail adresleriniz bulunsun.

Bir diğer yöntemde gidiş ve dönüşünüzü farklı şirketlerden aratmak. Çünkü gerçekten de büyük farklılıklar yaratabiliyor bu ipucu. Belki siz x havayolundan gidişinizi uyguna aldınız ve dönüşünüzü de oradan almayı düşünüyorsunuz. Ama y havayolunda yeterinde yolcu yoksa bilet fiyatları düşmüş olabilir. Bunu şansa bırakmayın deriz.

Tabii ki uçakların mil programlarına kayıt olmakta yaptığınız seyahatlerin bir sonraki seyahatlerinize getirisi büyük olacaktır. Damlaya damlaya göl olur diyebileceğimiz bu program sayesinde özellikle de sık seyahat ediyorsanız her uçuşunuz esnasında mil kazanırsınız ve kazandığınız milleri biriktirerek belki de bir biletinizi bedavaya getirebilirsiniz.