Ülkeler ve Mutfakları

Yolculuğa çıkmak ve gidilecek yerlerin mutfakları, havaalanları ve uçaklar gibidir. Yola çıkmadan önce yapılan araştırmaların üst sıralarında, ‘nesi meşhur’ maddesi mutlaka yer alır. Bu galerimizde bazı ülkelerin hangi yiyeceklerinin meşhur olduğunu ele alacağız.

Tayland

Hindistan, Çin ve Okyanusya arasında kalan Tayland bu üç kültürden de etkilenmiş bir mutfağa sahiptir. Yemekler genellikle sarımsak ve acı içerir (özellikle phrik khii nuu biberi). Diğer karakteristik içerikler arasında kişniş, limon otu ve misket limonu bulunur. Bitkisel ürünlere dayanan bu mutfak, sağlıklı yemekler içerir.

1

Çin

Gün geçtikçe daha da popüler bir hale gelen Çin mutfağa asırlardır Dünya’nın en güzel mutfakları arasındadır. Çin’de sokak arasında ayaküstü yediğiniz bir yemekten, gösterişli bir restaurantta yediğiniz akşam yemeğine kadar bütün öğünler leziz ve kendine hastır. Çinliler, pek çok alanda hayatlarında uyguladıkları ying-yang öğretisini (denge ve uyum) mutfaklarına da uyarlamayı başarmışlardır. 

Fransa

Şampanyaları, şarapları, baget ekmekleri, küflü peynirleri ve salyangozlarıyla ünlü Fransız mutfağı Dünya’nın en eski ve köklü mutfaklarındandır. Toprakları geniş alana yayılmış bu ülkenin mutfağı pek çok iklimin öğesini içerir.  Fransızlar, öğle yemeğini günün ana öğünü olarak görürler. 

İspanya

En iyisi Barselona’da yapılan Katalan yemekleri Dünya’nın dört bir yanından gurmelerin beğenisini toplar. Genellikle safran ve kimyon içeren yemekler tatlı soslardan da mahrum değildir. Zengin sos içerisinde et ve deniz ürünleri ana bir yemeğin çerçevesini oluşturur. Akşam yemekleri günün ana öğünüdür ama saat 9’dan önce yenmez.

2

Meksika

Meksika’nın ilginç ve farklı havası yemeklerine de yansmıştır; özellikle kutlamalar esnasında. Tarihine paralel olarak, Meksika mutfağına yüksek miktarda İspanyol, ufak-tefek de olsa Fransız ve Afrika etkisi bulunur. Mısır ve fasulye bu mutfağın önemli yapıtaşlarıdır ve taco, enchilada, quesadilla gibi Dünya’ya yayılmış yiyeceklerin ana materyallerini oluştururlar. 

İtalya

İhracatın üst sıralarında bulunan İtalyan yemekleri, Dünya’nın dört bir yanına yayılmış durumdadır. Farklı bölgelerde farklı tür yemekler olmasına rağmen İtalyanlar ülkede ortak bir mutfak yaratmayı başarmışlardır. Ünlü yiyecekleri arasında herkesin bildiği gibi makarna, lazanya ve pizza vardır. İçecek olarak ne mi var? Tabii ki kahve! 

Hindistan

Bu ülkede yiyecekler şehir, muhit hatta mahalle değiştirdiğinizde farklılık gösterebilir. Kuzeyde roti olan yemeklerin ana maddesi güneye gittikçe pirince dönüşür. Bunların yanında dhal, sebze veya hint salçası eşlik eder. Balık yada et de eklenebilecek materyaller arasındadır. İçeriği ne olursa olsun yiyeceklere bol miktarda, tat duygularınızı hareketlendirecek ekzotik baharatlar katılır.

3

Japonya

Eğer menüdeki yiyeceklerin adını telaffuz edebilirseniz bir Japon restaurantında oldukça mutlu olabilirsiniz. Kendine has bir mutfağa sahip Japonya yakitori (ızgara tavuk yada sebze şiş), sushi, sashimi (çiğ balık) ve tempura (hafifçe dövülmüş ve kızartılmış ürünlerden oluşan bir yemek) gibi yiyecekleriyle ünlüdür. Yemeğe oturup yemek ise, Japonyadaki diğer herşey gibi bir seromonidir. 

Endonezya & Malezya

Birbirinin eşi bu iki mutfak pek çok farklı kültürün birleşiminden oluşmuştur. Bunların arasında Çin, Portekiz ve Hindistan’dan gelen tüccar ve sömürgecilerin etkisi büyüktür.  Pirincin bolluğundan dolayı yemeklerde pirinç karakteristikdir. Baharatlar - acı tatlar ise bu mutfaklarda işgal ve ticaretten kalan birer izdir. Endonezya ve Maleyza mutfakları karmaşık değildir ve yediklerinizin tadını birbirinden rahatça ayırabilirsiniz. 

Türkiye

Bu listeye Türkiye’yi almamak olmazdı. Dünyaca ünlü Türk mutfağı, Osmanlı döneminde gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Kendine has pek çok özelliği olan mutfağımız yabancı turistler tarafından ‘’eşsiz’’ olarak anılır.