Ülkelerin Coronavirüs Önlemleri

Coronavirüs dünya genelinde yayılmayı sürdürürken virüse karşı ülkelerin aldığı önlemler de artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün kontrol edilebilir pandemi * olarak nitelendirdiği Koranavirüs için Avrupa’da en ciddi önlem İtalya’dan geldi. 60 milyonluk ülke, toplu halde karantinaya alındı. Diğer ülkelerde önlemler daha çok spor ve kültür sanat etkinliklerinin iptal edilmesi, seyahat kısıtlamaları, okulların tatil edilip uzaktan öğrenime geçme gibi maddeleri içeriyor. 10 Mart Salı günü yapılan açıklamayla ilk vakanın duyurulduğu Türkiye de hızlı bir reaksiyonla ülke genelinde bir dizi önlem aldı. Ülkelerin Covid-19’a karşı aldığı önlemleri listeledik.

Türkiye

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Mart Salı gece yarısı yaptığı açıklamayla Türkiye’deki ilk Koronavirüs vakasını duyurdu. Ardından geçen iki günde Türkiye’nin çok hızlı reaksiyon verdiğini söylemek mümkün. İlk olarak kültür sanat etkinlikleri ertelendi, spor karşılaşmalarının tümünün seyircisiz oynanması kararı alındı. Sağlık Bakanlığı yayınladığı paylaşımlarla insanlara toplu taşıma kullanmamaları, evden çalışmaları, gerekmedikçe evden çıkmamaları, insanlarla yakın temastan kaçınmaları gibi tavsiyelerde bulundu. Belediyeler yaptıkları açıklamalarla toplu taşıma araçlarındaki dezenfektasyon işlemlerini artırdıklarını belirttiler. En çok vurgulanan önlemse “14 gün kuralı” olarak ifade ediliyor. Buna göre yurtdışından dönen vatandaşların 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları gerekiyor.

Asıl büyük çaplı önlemse dün akşam saatlerinde geldi. Ülke genelindeki üniversiteler üç hafta, ilk ve orta dereceli okullar ise 2 hafta boyunca tatil ilan edildi. Tatiller 16 Mart Pazartesi gününden itibaren başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin ilk bir haftayı izinle, ikinci haftayı ise uzaktan eğitimle geçireceklerini ifade etti.

İtalya

İtalya, Koronavirüsün Avrupa’da en çok etkilediği ülke olması sebebiyle en güçlü önlemi uyguladı ve ülkeyi topluca karantinaya aldı. İtalya’da evden çıkmak için alışveriş, tıbbi kontrol, işle ilgili evden yapamayacağın birtakım sorumluluklar (bunda da işverenin yazılı kağıdını göstermek gerekiyor) gibi çok elzem sebepler gerekiyor. Temel kamu kuruluşları, bankalar, az sayıda toplu taşıma aracı dışında ülkede hayat durmuş vaziyette. Tüm spor karşılaşmaları ve kültür sanat etkinlikleri nisan ayı sonuna dek ertelendi. Şehirlerarası yolculuk ya da ülke dışına çıkış yasaklandı. Aynı şekilde başka ülkelerden de İtalya’ya girişler durduruldu. İtalya, bu sert önlemlerle virüsün yayılma riskini tamamen yok etmeyi hedefliyor.

İspanya

İspanya da virüse karşı önlemleri artıran ülkeler arasında geliyor. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in, bugün açıkladığı kadarla tüm ülkede 15 gün süresince olağanüstü hal ilan edildi. İspanya'da Coronavirüs kaynaklı ölü sayısı 84'e yükseldi. Toplam hasta sayısı ise 3 bine yakın. Ülke, İtalya gibi önlemlerde geç kalmaktan korkuyor. Birçok üniversitede eğitime 2 hafta ara verilirken vakaların çıktığı Parlamento da iki hafta süresince çalışmalarına ara verdi. 

Fransa

Fransa, İtalya kadar olmasa da Coronavirüsten etkilenen ülkeler arasında geliyor. Ülkede vaka sayısındaki hızlı artış dikkat çekici. Mart ayı başında 100 kişide tespit edilen virüs bugün 2 bini aşmış durumda. Ancak tedbir alma konusunda ülkenin biraz ağır davrandığını söylemek mümkün. Cumhurbaşkanı Macron bugün yaptığı açıklamada okulların 16 Mart’ta kapatılacağını duyurdu. Macron aynı zamanda Fransa’daki şirketlerin çalışanlarına evden çalışmaları yönünde izin vermelerini, oluşabilecek maddi zararların devletçe karşılanacağını belirtti. Fransa’da toplu taşıma hizmetlerinin hijyen önlemleri arttırılarak devam etmesi kararlaştırıldı.

Çin

Her şeyin başladığı ve tüm dünyaya yayıldığı ülke Çin. Vuhan eyaletinde tespit edilen vakaların kontrol altına alınamaması sonucunda şu an dünyada 90 ülkede Coronavirüs salgınıyla mücadele sürüyor. Çin, ilk başta önlem almakta geç kalsa da sonrasında virüsü büyük ölçüde kontrol altına almayı başardı. Hatta dün Vuhan’da doktorlar yüz maskelerini çıkarırken bir video yayınladılar, yani virüsün ana kaynağı olan Vuhan’da salgın büyük ölçüde kontrol altına alınmış durumda.

Çin’in ülke genelinde aldığı önlemlere bakarsak; Hubei eyaleti karantinaya alındı. İnsanların toplu halde bulunduğu okullar, işyerleri, devlet daireleri, ibadethaneler kapatıldı. Toplu taşıma sistemleri durduruldu. Spor müsabakaları ve her türlü etkinlik iptal edildi. Vuhan’da büyük bir hızla hastaneler inşa edildi. Spor salonları karantina merkezlerine dönüştürüldü.

İran

İran, Çin’den sonra virüsün en çok etkilediği ülke. Bunda devlet yetkililerinin virüsü hafife almasının etkisi büyük. Zaten İran Sağlık Bakanı’ndan Başbakan Yardımcısına birçok üst düzey politikacı da virüse yakalandı. İran’da vaka sayısındaki artış devam ediyor. Ülkede okullar kapatıldı, spor karşılaşmaları iptal edildi, seyahatlere sınırlamalar getirildi. Cuma namazları da aynı şekilde belirsiz bir süreye kadar iptal edildi. Birçok ülke İran’a uçuşları kaldırdı.

Almanya

Almanya’da pek çok ülke gibi virüsle mücadelesini sürdürüyor. Ülkede şu ana dek görülen vaka sayısı 2.500’e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5'i buldu. Başbakan Merkel, halktan tedbirleri elden bırakmamalarını istedi ve ülke popülasyonunun yüzde 60’ına virüsün bulaşması ihtimalinin olduğunu vurguladı. Devlet kanalıyla da bir dizi önlem alınmaya devam ediliyor. Spor karşılaşmaları seyircisiz oynanıyor, 1000 kişiden fazla katılımcısı olacak etkinliklerin iptal edilmesi öneriliyor. Özellikle solunum yolları rahatsızlığı bulunan kişilerin talep ettiği takdirde 7 günlük rapor almaları kolaylaştırıldı. Okullarda ise henüz bir tatil kararına gidilmedi.

ABD

Amerika Birleşik Devletleri de Corona Virüsünün tüm eyaletlere yayılmasına karşın bir dizi önlemler aldı. ABD genelinde vaka sayısı 1000’i geçerken ölü sayısının da 30’u bulduğu açıklandı. ABD tüm eyaletlerinde spor müsabakalarını iptal etti. Bir NBA oyuncusunda virüs tespit edilmesinin ardından NBA de sezonu durdurma kararı aldı. Birçok eyalette okullar kapatıldı, uzaktan ders sistemine geçildi. Çalışanların da evden çalışması teşvik ediliyor. Bu konuda büyük bilişim şirketlerinin ekipman desteği sözleri verdiği duyuruluyor. Genel olarak tüm ülkede gerekmedikçe dışarıya çıkılmaması, kalabalık alanlarda bulunulmaması tavsiye ediliyor.

Japonya

Japonya, Çin’e yakın olsa da alınan önlemlerle virüs vakalarının en çok görüldüğü ülkeler sıralamasında 11. sırada yerini aldı. Yine de Japon hükümeti virüsle mücadelede daha sıkı tedbirler almakla mükellef. Bunda Japonya nüfusunun yaşlı oranının yüksekliği önemli bir etken. 10 Mart’ta hazırlanan acil durum taslağıyla ülkenin daha da büyük tedbirlerle donatılması bekleniyor ancak henüz yeni bir uygulamaya başlanmış değil. Şu an için Güney Kore ve Çin’den gelen uçakların yolcuları 14 gün karantina altında tutuluyor.

*Kontrol edilebilir pandemi:

Pandemi tıp sözlüğünde dünyada birçok kıtada ve ülkede görülebilen ve hızlı şekilde yayılan salgın hastalık anlamına geliyor. Kontrol edilebilir denmesi de Covid-19 virüsünü yok etmek için bir dizi hijyen tedbirlerinin ve karantina yöntemlerinin olumlu sonuç vermesiyle ilişkili… Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüsünün pandemi ilan edilmesinin insanları korkutmamasını, aynı şekilde rehavete de kapılınmaması gerektiğini vurguluyor.