Ünlü Parklar

1- Almanya, Berlin – Tiergarten

Almanya’da “Hayvan Bahçesi” anlamına gelen Tiergarten, aynı zamanda canlı konser performanslarına da ev sahipliği yapıyor. Burada akvaryum, oyun parkları, hayvanat bahçesi ve Spree Nehri de bulunuyor. Parka gelen ziyaretçiler, bahçelerin arasında birbirinden farklı çiçeklere bakarken oldukça keyifli vakit geçirebiliyor. Parkın başka bir özelliği ise, Temmuz 2008’de o dönemde başkan adayı olan Barack Obama’nın bu parkta tam 200.000’in üzerinde insana konuşma yapmış olmasıdır. 

2- Londra - Hyde Park

Londra’nın en büyük parklarından biri olarak bilinen Hyde Park; içerisinde Kensington Gardens, The Green Park ve St. James’s Park’ın da bulunduğu geniş bir alanı kapsıyor. Parkın en bilinen bölümü ise Konuşma Köşesi olarak geçen “Speakers Corner” . Bu konuşma bölümünde ziyaretçiler akıllarından geçen her şeyi bağırarak söylüyor ve rahatlıyorlar. Tabi ki yasalara uyan düşüncelerini açıkladıkları sürece. Aksi takdirde polisle zor anlar yaşanabilir. Sonuç olarak bu bölüm birçok protestonun da yapılması için uygun bir ortam sayılıyor. 

3- New York - Central Park

Dünyanın ilk peyzaj mimari örneği olan, ulusal ve tarihi açıdan önem taşıyan Central Park, Amerika'da yapıldı. Günümüzde "Central Park", özellikle diğer ülkelerden gelen insanların ilgi odağı haline gelerek Amerika’nın en çok ziyaret edilen parkı olma özelliğini taşıyor. Central Park’ın içinde hayvanat bahçesi çeşitli bar ve restoranlar da bulunuyor. Havanın güzel olduğu aylarda, yaz sahnesinde bazı ücretsiz konser organizasyonları da düzenleniyor. 

4- South Mountain Park - Phoenix

South Mountain Park, Amerika'nın Phoenix şehri yakınında yer alıyor. En önemli özelliği "saguaro" kaktüsleri "brittlebush" bitkileri ve "palo verde" ağaçları gibi çöl bitki örtüsüne ev sahipliği yapmasıdır. Piknik yapmak, yürüyüşe çıkmak ve bisiklete binmek burada yapılabilecek aktiviteler arasında bulunuyor. 65 kilometrekarelik yerleşim alanında her türden yürüyüşçüye göre kimisi diğerine göre daha zorlu toplam 82 kilometre uzunluğunda patikalar bulunuyor. 

5- Hollanda, Amsterdam – Vondelpark

Hollanda’nın en meşhur parklarından biri olan Vondelpark’a her yıl 10 milyonun üzerinde ziyaretçi geliyor. Altı oyun alanı, birçok kafe ve restorandan oluşan parkın en popüler aktiviteleri; paten kaymak, kaykayla gezinmek ve spor yapmak. Parkın içinde yer alan açık hava tiyatrosunda her yıl birçok ücretsiz konser veriliyor. Yine parkın içinde bulunan Film Müze’sinde ise 35.000 film ve 20.000 üzerinde film konulu kitap bulmak mümkün. 

6- Japonya Tokyo - Ueno Park

Ueno İstasyonu’nun yanında bulunan parkın en önemli özelliği, içerisinde halk kahramanı olan Saigo Takamori’nin heykeli ile birlikte birçok müzeyi barındırmasıdır. Ulusal Müze, Ulusal Bilim Müzesi ve Tokyo Sanat Galerisi bunlardan yalnızca birkaçıdır. 

7- Meksika - Chapultepec Parkı

Başkentte bulunan aynı zamanda Meksika Başkanı’nın da yaşadığı Ulusal Tarih Müzesi’nin merkezinde bulunan park, geniş bir alanda yer alıyor.  Neredeyse şehrin büyük bir bölümünü kaplayan Chapultepec Park, şehrin Çocuk Müzesi, Antropoloji Müzesi ve Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. 

8- Almanya, Münih - Englischer Garten

Englischer Garten, bahçeleri ile dünyanın önde gelen parkları arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Park, ismini içerisinde bulunan görkemli bahçelerden alıyor. Bu bahçelerin tarihinin 18.yy’ın ortalarına kadar dayandığı tahmin ediliyor. Parkın en güzel bölümü, içinde ağaçların oluşturduğu adalarla mükemmel bir görüntü çizen Kleinhesseloher Gölü. 

9- Kanada, Vancouver – Stanley

Park Stanley Park, her yıl 8 milyon ziyaretçiye kapılarını açıyor. İçerisinde, çoğu yüzlerce yıllık olan tam 500.000 ağaç bulunuyor. Parkta 6 heykel ve 20’nin üzerinde anıtla birlikte, akvaryum, çocuklar için küçük bir çiftlik minyatür, bir tren yolu, golf sahası, su parkı ve daha birçok farklı alan mevcut. Stanley Park aynı zamanda Siwash Kayalıkları ve Beaver Gölü gibi doğal güzelliklere de sahip.

10- Şili, Santiyago - Metropolitan

Park Metropolitan Park, dünyanın en büyük kent parklarından biridir. Birçok imkâna sahip olan bu parkta hayvanat bahçesinde eğlenmek ya da sıcak yaz günlerinde havuzda serinlemek, koruda huzurlu bir gezi yapmak, hatta dağa tırmanmak seçenekler arasında.