Uxmal - Meksika

Uxmal, Meksika’nın Yucatan Eyaleti'nde bulunan bir sit alanıdır. Bu bölge aynı zamanda Maya uygarlığının Kolomb öncesi kentlerinden bir tanesidir.

Maya dilinde “üç kez inşa edilmiş” veya “bol hasat yeri” anlamındaki Uxmal, 1200 yıllarında terk edilmiş olmasına rağmen, Yucatan Yarımadası'nın en iyi korunmuş ören yerlerinden ve Maya kültürünün en önemli arkeolojik alanlarından biridir.

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan bu bölgenin mimari özelliği, Puuc adı verilen dağlardaki kentlerin kendine özgü özelliklerini taşımaktadır. Uxmal bir sit alanı olduğundan sadece içinde turistik yapıları barındırmaktadır. Günü birlik turlarla bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Burada bulunan başlıca yapılardan biri 117 basamaklı Ulu Tapınak'tır yani diğer adıyla Devin Piramidi'dir. .

Quadrangle Rahibe Manastırı, üst duvarlarındaki işlemeler ve kapı içlerindeki kırmızı el izleri ile oldukça ilgi çekici yerlerden biridir.

Bölgede, “Petotle” yani Kutsal Top adı verilen oyunun oynandığı alanı da ziyaret etmelisiniz. Kutsal Top, yüksekçe bir duvara dikine saplanmış olan beton halkaya eller kullanılmadan sadece omuz, diz, ve dirsek kullanılarak sayı yapılmasıyla oynanan bir oyundur.

Kutsal Top sadece bir oyun değil, aynı zamanda bir tapınma şeklidir. Zira kazanan takımın kaptanı canını tanrılara vermek onurunu kazanmaktadır. Geçmişi ve kültürüyle burası kesinlikle uğranılması gereken yerlerden biri.