Vaduz - Liechtenstein

Vaduz, Liechtenstein'ın başkentidir. Lihtenştayn ailesinin kendi isimlerini taşıyan, ülkeyi kurmadan önceki aldıkları ilk yer Vaduz Kontluğu'dur. Vaduz Kontluğunun sınırları şu anki Lihtenştayn ile hemen hemen aynıdır. Şehirde, yaz ve kış turizmi en önemli gelir kaynaklarıdır.

Ülkenin toplam nüfusu 36.000 kişidir. Bunun 6.000 kadarı başkent Vaduz’un merkez bölgesinde yaşamaktadır. Haliyle Vaduz da ülkenin en gelişmiş kenti ve aynı zamanda hükümetin de merkezidir.

Günümüzde Lihtenştayn vatandaşları dünyadaki en yüksek hayat standartlarından birine sahiptir. Lihtenştayn Prensi, dünyanın en zengin kişileri arasında gösterilmektedir.

Şehri gezmeye, Lihtenştayn Ulusal Müzesinden başlayabilirsiniz. Müzenin içerisinde Lihtenştayn tarihine ait bilgiler ve Prensliğe ait bazı eşyalar sergilenmektedir. Müzenin bir kısmı ise bölgede yetişen bitki ve yaşayan hayvanları tanıtmaya ayrılmıştır.

Lihtenştayn’ın pulları çok meşhurdur. Ulusal müzenin yanında, Lihtenştayn Posta Pulları Müzesi yer almaktadır. Müzede 1912 – 2012 arasında basılmış olan pullar sergilenmektedir.

Posta Pulları Müzesinin hemen karşı çaprazında yer alan, Kunst Museum adlı sanat müzesi pek çok ilgi çekici koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki en önemli turistik noktalardan biridir.

Ana cadde boyunca çok sayıda bronzdan yapılmış heykeller yer almaktadır. Heykellerde özellikle at figürü çokça kullanılmıştır.

Schloss Vaduz yani Vaduz Şatosu kraliyet ailesinin evi olmasının dışında mükemmel bir manzaraya da ev sahipliği yapar. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Prens ve ailesi bu şatoda ikamet ettiği için şatonun içi gezilememektedir.

Şatonun girişinde sadece bir kulübe vardır ve önünde şatoyu bekleyen korumalar ya da askerler bulunmamaktadır. Lihtenştayn'ın ülkeyi korumak ve sınırları gözetmek için kurduğu küçük bir askeri birlik mevcuttur ve bu askeri birlik sadece 125 kişiden oluşmaktadır.

Şatodan dönüş yolunda, aşağıya indiğiniz noktada Rathaus Belediye Binası'nı görebilirsiniz.

Şehirdeki bir başka önemli nokta Lihtenştayn Prens'ine ait şarap koleksiyonudur. Bağların içinden Vaduz Şatosu'nun görüntüsü muhteşemdir.

Burada bulunan şarap fabrikasının adı “Hofkellerei” dir.

Şehirde önemli markalara ait mağazalar ve daha çok İsviçre ürünlerinin satıldığı dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Vaduz ve Balzers arasında küçük bir perakende köyü de bulunmaktadır. Burada spor giyim mağazaları ve çeşitli ürünleri bulabileceğiniz mağazalar da mevcuttur.