Google+

Arama formu

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1

Bu yazı Gezimanya üyesi Psichemistblog tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.


Nasıl Gitsek?

İstanbul-Varşova ucuşları genel itibari ile direkt uçuşlarda 1000-1300 arası değişirken (yaz ve kış farketmeden THY ve LOT (Polonya Ulusal Havayolu firması)) 24 saate varan ve omurilik civarında sinir sıkışması yapan Rus AEROFLOT, Ukranya menşei UIA (Kiev üzerinden genellikle) ve Yunan menşei AEGAN Airlines dışında eğlenceli sayılabilecek ve damakta farklı bir tat bırakacak olan rota da izlenebilir. Daha önce siteden haberi olmayan dostlara fiyat bakımından yardımcı olması açısından bildiğim en kapsamlı site : https://www.skyscanner.com.tr/

İstanbul-Berlin-Varşova

"Peki ama nasıl?" dediğinizi duyar gibiyim.
Şöyle ki, İstanbul(SAW)-Berlin (SXF) Schönefeld arası Pegasus uçuşları gayet uygun fiyatlarda.
Berlin'den ise 8 saatlik ülkeler arası yolculuğa merhaba demek için ‘’PolskiBus’’ (http://www.polskibus.com/pl/index.htm) tercih edip 1 PLN’den (Zloty) başlayan (4,37 PLN - 1 Euro) ama erken alabileceğiniz biletlerde ortalama 40-50 PLN arası vererek (maximum 80 PLN gördüm) Varşova Młociny merkez otobüs istasyonunda olabilirsiniz.

Berlin-Varşova arasındaki bu otobüsler gün içinde 3 farklı saatte sefer yapmaktadır.

İşte bunun ile ilintili olarak varoluşsal kaygılarınızı ve maddi imkansızlıklarınızı bir köşeye bırakıp ucuz fiyata Berlin-Varşova hatıındaki doğal güzellikleri ve şehirleri de görerek varacağınız yere ulaşabilirsiniz.

Diğer bir avantaj eğer uçağınız erken saatte indiyse örneğin sabah uçuşu ile uçup saat 11'de Berline iniş yaptınız ve gece 20:30 aracı için Varşovaya biletiniz var. O zaman valizinizi emanete verip varolan 9 saatinizi Berlin merkezinde 2-3 bina ve anıt (Belediye Binası, Berlin Katedrali, Televizyon Kulesi, Marx ve Engels Heykeli) görüp, kebabçıya gidip, Halocoust Anıtı'nda temaya uygun olmayan fotoğraflar çekilerek harcayabilirsiniz. Ben gidemedim ama siz mutlaka Kreuzberg'e gidin Killa Hakan'ın babasının bakkal dükkanı varmış  çok da uzak değil Berlin yazısında umarım aktarırım. 

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1

Çok Şükür Geldik. Peki Ya Şimdi? 

Młociny Merkez İstasyonu'na geldikten sonra opsiyonel olarak metro ile Varşova merkeze ve yahut metro sonrasında tramvay ile Old Town’a (Stare Miasto) Ratusz Arsenał durağından 26 numaralı tramvayla aktarama yaparak ulaşabilirsiniz.  Güzeller güzeli, keşke bizim de tüm illerimiz için bu tarz bir uygulama veya internet sitesi olsa da nereye nasıl kaç dakikada gidebilirizi kolayca öğrenbilsek. Şehir içi ulaşım için: http://warszawa.jakdojade.pl/

Bilet, Toplu Taşıma ve Ücretsiz İnternet

Biletinizi çoğu otobüs ve tramvayda mevcut olan veya durakların civarındaki biletmatiklerden temin edebilirsiniz. Kontrol çok olmuyor ama olmaması sizin turist veya yerleşik amaçla gelmiş olduğunuz bir toplumun ulaşım ya da herhangi bir sisteminin açıklığından yararlanmaya çalışmak son derece ahlak dışı. Biletmatiklerde İngilizce ve Rusça seçeneği mevcut bununla birlikte 2 tip yolculuk seçeneği olan Zone 1 veya 2 ve Zone 1+2 var. 1+2 yi tercih edip binmiş olduğunuz toplu taşımaya okutarak toplu taşımanın free Wi-fi’ını kulanıp, Instagram hikayenize ‘’Uzun ve yorucuydu ama değer - Warsaw‘’ etiketiyle paylaşım yapabilirsiniz. Biletler 30, 60 ve 90 dakikalık olmakla, 24, 48, 72 saatlik ve hatırladığım kadarıyla 1 haftalık olanları da var. Fiyatlar Avrupa şartlarına göre oldukça uygun. 

Nereyi nasıl gezsek ?

Pałac Kultury i Nauki (Bilim ve Kültür Sarayı)

Metro ile merkeze inip dışarı adım atıp kafamızı kaldırdığımızda zamanında bize Stalin Kulesi diye anlatılan orjinal adı Pałac Kultury i Nauki şehrin göbeğinde yer alıyor.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1-1

Złote Tarasy (Altın Teras)

Złote Tarasy (Złoty hem para birimi hem de altın anlamına geliyor) Stalin Kulesi'nin karşısında AVM gezmek isteyenler için. Gelmişken alışveriş derseniz Türkiye'deki markalarla aynı oranda ve  zamanına göre Türkiye'den daha ucuz olabiliyor. 

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1-2

Hard Rock Cafe

Hard Rock Cafe Warsaw yazılı bir t-shirt sevdiklerinize güzel bir hediye olabilir. Złoty terasın hemen önünde yer alıyor, fakat bira pahalı baştan söyleyeyim.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1-3

Warszawa Centralna Railway Station (Tren İstasyonu)

Złoty Teras'ın hemen yanı Marriott Otel'in hemen karşısında yer alan istasyon Krakow/Gdansk/Lublin/Lodz ve diğer şehirlere hızlıca gidebilmek için aklınızda bulunsun. Bu istasyonlardan Varşova'da iki tane daha var. 

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1-4

Bir not daha düşmek gerekirse Piyanist filminin  çekildiği evlerden biri Bilim ve Kültür Sarayı'nın tam çaprazında bulunuyor. Etrafındaysa posterler anma yazıları var. 

"Acıktım" Dediğinizi Duyar Gibiyim

Dönerciler

Nerede : Merkez istasyondan direk Old Town’a giderken sağlı sollu pek çok restoran var. 
            Benim tavsiyem Gorcewska. Burası gerçekten özel vakit olursa buraya özel gidin ‘’Suriye, Filistin ve Hindistan ortak yapımı bir işletme ve çok lezzetli dönerler yapıyorlar.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1-5


Polonya Mutfağı

Yine Merkez, Nowy Świat ve Old Town üçlemindeyiz. "Zapiekanka" denilen atıştırmalık elde yemelik bir fast food var hem boyu hem işlevi bence yerinde fiyat/kalite oranı ise çok iyi en fazla 6-7 PLN’ye yersiniz. Üstüne konulan malzemeler yine kişiye özel değişebiliyor. Diğer yandan "Pierogi" bizim mantının daha büyük daha iç malzemeli ama opsiyonel olarak yoğurtlu hali. Ceviz büyüklüğünde olan  iç malzemesi tercihen "ıspanak, mantar, domuz eti, patates, tavuk" gibi değişebilen hoş ve doyurucu bir yiyecek. Son olarak lahana çorbasının meşhur olduğunu biliyorum tadı gerçekten güzel.
Nerede: Konuştuğumuz üçlemde Nowy Świat ve Old town ağırlıkta olmak üzere (ücret olarak daha pahalı) her yerde bulabilirsiniz. Merkez-Old Town arası Palm’a giderken uygun fiyata yemişliğim var öneririm.

Varşova ile ilgili daha çok bilgi için bölüm iki ve bölüm üç başlıklı yazıları da mutlaka okuyun. 

 


Psichemistblog kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Psichemistblog

Biz bir psikolog ve bir kimyager, yeni maceralara atıldıkça daha da mutlu olduğumuzu ve büyüdüğümüzü gördük. İstedik ki, paylaşıldıkça çoğalsın, hep birlikte daha da mutlu olalım! Takipte kalın gençler. Biz aslında yoğuz! :)