Google+

Arama formu

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2

Bu yazı Gezimanya üyesi Psichemistblog tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 1'in ardından Polonya'nın  güzel başkenti Varşova gezimiz sürüyor. 

Palm

Nowy Świat’ın sonunda merkezden Old Town’a yürürken göreceğiniz palmiye. Çok bir numarası yok, sadece yer yön olarak 3 yaşındaki çocuğun yeteneklerine sahip bireyler için çevresini bulmada yardımcı olabilir (kendimden biliyorum), bir de bu palmiye fotoğrafı sayesinde Instagram hikayeniz artık daha renkli. 

Frederyck Chopin Muzeum

Sıradaki destinasyonumuz (durak diyememek) Türkçesi ile söylersek Şopen Müzesi! Bir yerlerden muhakkak duyduğumuz ‘’Cenaze Marşı’’ eserinin sahibi Chopin'den bahsediyorum elbette. Hayatı, eserleri, el yazmaları ve daha fazlası için Palm’ı geçip Old Town istikametindeyken Kopernik Heykeli ve Varşova Üniversitesi'nin binasının tam karşısından sola kıvrılınca müzeyi görüyorsunuz.
Giriş için bir üst kata, fakat müze kartını almak için ise giriş katına gitmeniz gerekli. Giriş kartı 3 Euro civarında. Dikkatimi çeken detay ise nereli olduğumun sorulması idi, sanırım anketlik bir durum söz konusu. Hatırladığım kadarıyla Pazartesi günleri müze kapalı. Detaylı bilgi : http://chopin.museum/en
Müzeye girişte kart okutuluyor. Müze 3 katlı, ikinci katın penceresinden nefis bir grafiti sizi karşılamakta. Müzenin içinde interaktif olarak müzik yapılıyor, özelikle çocuklar için eğleirken öğrenmeleri ve Chopin'in müziğğini sevmeleri açısından çok iyi düşünülmüş. 
Çıkışta ise kartı geri almak istedi güvenlikçi arkadaş. Nedenini sorduğumda o da bana nereli olduğumu sordu. 
"Türkiyeliyim" deyince tamam kalsın deidi. doğrusu bu muhabbetin sebebini anlamadım. Sanırım giriş kartını tekrar tekrar kullanmak istiyorlar. 

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2
 

Kopernik Heykeli

Bu büyük bilim insanı, ‘’Dünya dönüyor sen ne dersen de, hem de Güneş merkezli, cahil dogmatik adamlar’’ diyerek sonrasında gelecek olan Galileoya da öncü olmuş çağın ötesinde birisi.
Heykelin etrafında güneş sistemi yere paralel biçimde çizilip gezegenler yörüngeye yerleştirilmiş. Kopernik'in heykeli beni etkiliyor, ayaklar birbirine uzatılmış, merkürün üstüne çıkılmış, güzel bir kare...

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -1

Chopin'in Kalbinin Bulunduğu Kilise: Holy Cross Church 

Seni kalbime, kalbimi de kilisenin fayansına gömdüm…
Kopernik heykelinin tam karşısında bu kilise yer almakta. Kilisenin hemen öününde sırtındaki haç ile acı çeken İsa figürü ve sol kapının girişinde para isteyen evsizleri görebilirsiniz.
Kilise genel Katolik kiliselerinin özelliklerini taşımakla birlikte ihtişamı sosyal medya hesaplarınızdaki hashtagleriniz ve story'leriniz için biçilmiş kaftan.
Kalp-fayans ikililiğine gelirsek romantik bir vasiyet ile Chopin'in bedeni Fransa, kalbiyse anavatanı Varşova'dadır.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -2

İlerlediğimiz doğrultuda Old Town’a çıkabiliyoruz ama benim önerim bu caddeyi geçerken eski telefonlardaki Yılan oyunu gibi olmanız ve alt üst caddeleri gezerek sağlı sollu anıt bina, yapı, cafe ve restoranları görmeniz yönünde olacak. Örnek vermek gerekirse buradan Old Town’a giderken 200 metre sonra Varşova Üniversitesi, görkemli bir kilise daha, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve biraz daha kilise görüp bölüm sonu canavarı olarak Old Town’a varacaksınız.

Tomb of the Unknown Soldier (Meçhul Asker Anıtı)

Hayatını Polonya'nın bağımsızlığı için vermiş tüm askerler için yapılan bir anıt.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -3

Stare Miasto (Old Town)

Sağlı sollu renkli binalar, sokak müzisyenleri ve sanatçıları, hediyelik eşyalar, heykeller, anıtlar ve buzdaş. (Bir arkadaşımın Old Town’a gelince en sevdiği şey olan bildiğin meybuzun onların yöredeki adıymış.)
Olaya aslında Varşovanın %90 oranında İkinci Dünya Savaşında bombardıman esnasında harap olduğu şekliyle bakarsak sadece "helal olsun, iyi toparlanmışlar ve restorasyon işlerini tarihe sadık kalarak yapıyorlar, bravo" demekten başka bir şey diyemiyoruz.
Ulaştığımız meydandan sola baktığımızda Barbikan, sağa baktığımızda Royal Castle (Kraliyet Kalesi), aşağı gittiğimizde ise Old Town Market alanını görüyoruz. Meydanda dikilip kafamızı yukarı kaldırdığımızda kral II. Sigismund’un kocaman anıtı, esrarlı gözlerle boşluğa baktığımızda ise Ulusal Stadyum nehrin karşı tarafında kırmızı-beyaz renklerle bizi selamlıyor.
Unutmadan, bana göre son derece manasız bir uygulama olan fayton turu Old Town'da bembeyaz atlarla yapılmaktadır.

Old Town Observation Terrace

Pazar günleri kapalı ve gri bir gökyüzüyle kaplı olan şehri olağan güzelliğiyle izleyebileceğiniz gözlem yeri ‘’Ey Varşova seni bir gün yeneceğim’’ temalı fotoğraflarınız için ideal.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -4

Royal Castle (Kraliyet Sarayı / Kalesi)

Pazartesi günleri kapalı olan Saray/Kale mimarisi ve gösterişi bakımından güzel bir yapı.
Yine iyisiniz, Royal Castle’ın sonuna gelip sağ yapınca çıkmaz bir sokağa girerseniz önce "ne diye sözüne uyduk..." diye düşünecek, sonra bir çok turistin es geçtiği II. Dünya Savaşı sonunda bombalanan bir kiliseden düşen ve sadece 2-3 parçaya ayrılan kilise çanının birbirine tuttrulmuş halini göreceksiniz.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -5

Old Town Square Market

Kare şeklinde küçük meydanımsı yerde Varşova için şehrin simgesi olan Deniz Kızı heykelini görebilirsiniz.
Bazen papağanlı bir amca oluyor, aynı amcayı Gdansk’ta da görmüştüm. Gayet ünlü bu amcamıza karşı uyanık olmakta fayda var, kazıklanmamak için. 
Başka bir tuzak daha; "Nerede Döviz bozmamalıyım?é diyorsanız, cevabı bu meydanda.
Market meydanından sağa çeke çeke ilerledikten sonra şehrin karşı tarafına bakan bir tepelikte Fransa Eski Cumhurbaşkanı Holland'ın hediyesi olan Marie-Curie Heykeli'ni görebilirsiniz. Pazar akşamları saat 8'de Chopin'in klasiklerini su ile uyumlu hologramik show yaparak çalan fıskiye şov da tam aşağıda.(Ben denk geldim, şansınızı denemeye değer ).

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -6

Barbican (Gözetleme Kulesi)

Kale etrafı hediyelik eşya vs. satıcıları ile çevrili buna ek olarak el yapımı heykel ve miniyatürler ile tablolar bulabilirsiniz. Yeniçeriye benzeyen heykel, üzerinde burçların bulunduğu saat, savaştaki anne ve çocuk heykeli yine Barbakan üzerinde görebileceğiniz yapıtlar arasında yer alıyor.
 

Mały Powstaniec (Çocuk Asker Heykeli)

Varşova ayaklanması esnasında (1944) ölen çocuk askerlere ithafen yapılmış bir heykel. Gerçekten etkileyici.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2  -7

Üçüncü kısımda birlikte olmak üzere! 

 


Psichemistblog kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Psichemistblog

Biz bir psikolog ve bir kimyager, yeni maceralara atıldıkça daha da mutlu olduğumuzu ve büyüdüğümüzü gördük. İstedik ki, paylaşıldıkça çoğalsın, hep birlikte daha da mutlu olalım! Takipte kalın gençler. Biz aslında yoğuz! :)