Google+

Arama formu

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 3

Bu yazı Gezimanya üyesi Psichemistblog tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 2'den sonra sıra yazı dizisinin son bölümünde...


Marie Curie Müzesi

Varşova yazımızın üçüncü ve sonn bölümüne vefa borcumuz olan, bilim için kendini feda etmiş bir başka biliminsanı değerli Marie Sklodowska-Curie ziyaretiyle başlıyoruz. 
Kadının adının bile olmadığı o yıllarda bilim ile uğraşan, bu kadar hizmet verip yeni buluşlara imza atan, aynı zamanda Nobel kazanan ve kazanmakla kalmayıp ileride Nobel kazanacak bir evlat yetiştirip bu uğurda yaşayan bir insandı Curie. Müzesi gayet mütevazi. Barbican'dan sola kıvrılınca ileride kalıyor. Mutlaka gezip görülmeli. Kendi kullandığı ve hala atık kimyasalların izlerinin bulunduğu distilasyon cihazına hasssas tartısından bir zamanlar kullandığı balon jojelere kadar herşey orada. Maximum 10-12 PLN’ye (Polonya Zlotisi) girebilirsiniz. 4,34 PLN, 1 Euro ediyor.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 3

Centrum Nauki Kopernik (Kopernik Bilim Merkezi)

Bilimi çocuklara eğlenceli bir biçimde nasıl anlatırız konseptine sahip müze. Özellikle çocukların bilimi sevmesi için harika bir alan ama bir yetişkin olarak ben de oldukça eğlenmiş ve saatler geçirmiştim. Eğer uzun soluklu bir planınınz var ise mutlaka değerlendirin
Kraliyet kalesinden aşağı nehrin paralelinde kıvrılınca 20 dakika yürüme mesafesinde.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 3 -1
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Centrum_Nauki_Kopernik_-_Planeta...(1).jpg

Łazienki Park (Wajienki diye okunuyor)

Merkezden 25 dakikaya yürüyerek, Old Town'dan 45 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Yürümem yoruldum diyenlere: Old Town yakınında 116 numaralı Wilanow’a giden otobüs veya 4 numaralı tram’a binebilirsiniz.
Merkezden ise: 24 nolu tramwayla 2 durak gidip 180 nolu otobüse aktarma yaparak 10 dakikada gidebilirsiniz .

Parkta Ne Var?

Bir kere yeşil alan. İnsan gerçeten hayret ediyor böylesine güzel bir alan. Tarih. Saraylar, amfi tiyatrolar, anıtlar. Göl ve kanal. Nasıl güzel var ya... Chopin heykeli : Tam altına anıtsal nitelikte şiir, şarkı, öykü yazmalık foto. Burada pazar günleri piyano dinletisi oluyor ve halka açık. Börtü böcek cabası.
Bu arada işiniz düşerse çoğu Büyükelçilik buranın yakınlarında yer alıyor. Türk büyükelçiliği hariç 

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 3 -2

Wilanów Palace

Yine saray yine görkem yine yeşillik. 

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 3 -3

Sim Kart Alsam...

2-3 gün için hem internet, hem yakınındaki veya lokal tanıdığın birisiyle iletişim hem de bisiklet kiralamak için ideal. Hatlar bedava. Ben Play kullanıyordum. 5 PLN veriyorsun, içinde 5 PLN oluyor, sonra 10 PLN’ye falan 1 gb internet paketi alabiliyorsun. Onun aktivasyonunu anlatıyor hattı aldığın yerdeki çalışanlar. Detaylı bilgi: http://promocje.play.pl/en/

Bisiklete Binsek...

Güzel fikir. Kredi kartınla sokaktaki bisikletleri kiralayabilirsin. Hattın da var zaten. Telefon numaran ve kredi kartı bilgilerini gidip müşteri oluyorsun, sonra bisiklet istasyonu gördüğün yerde elektronik cihazın seni yönlendirmesiyle girdiğin telefon hattına kod geliyor ve o kodu cihaza girince bisikleti kiralayabliyorsun. Kulllanabilrisen büyük kolaylık. Yine cuzi rakamlardan bahsediyoruz.
İlk 20 dakika bedava 1 saat 5 zloty 2. Saat 10 falan gidiyor...
Detaylı bilgiler : https://en.veturilo.waw.pl/

Gitsem Olmuyor, Gitmesem Olmaz

Praga

Prag artık Varşovada bir semt adı. Kimi tanısam  "gitme, oralar tehlikeli" dediler. Gittim ama çok gettoya girmedim. Arkadaş, eş ve dostun söylemiyle nasyonalist fikirli Lehlerin yaşadığı, göreceli olarak yoksul bir semt imiş. Nehrin karşı tarafında stadın biraz iç tarafları. İlla ki sıkıntı çıkar demiyorum. Varşova hayatım boyunca hehangi ırkçı saldırıya uğramadım fakat gitme diyorlarsa gitmeyin. "Zaten neden gidelim ki?" derseniz ise Piyanist filminin çoğunluğu burada çekildi bilgisini bırakayım buraya
  

Warsaw Zoo (Hayvanat Bahçesi)

Yeterli zaman varsa gidilir, özellikle çocuklar için çok güzel aktivite.

Varşova Hakkında Birtakım Şeyler Bölüm 3 -4

 


Psichemistblog kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Psichemistblog

Biz bir psikolog ve bir kimyager, yeni maceralara atıldıkça daha da mutlu olduğumuzu ve büyüdüğümüzü gördük. İstedik ki, paylaşıldıkça çoğalsın, hep birlikte daha da mutlu olalım! Takipte kalın gençler. Biz aslında yoğuz! :)