Varşova - Polonya

İkinci Dünya Savaşı sırasında yüzde 80’i yıkılmış olan şehir adeta küllerinden doğmuştur. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Eski Kent (Stare Miasto) şehrin en etkileyici noktasıdır. Savaştan sonra büyük bir dikkatle restore edilen bu alanda yer alan Kraliyet Kalesi şehirde yer alan en eski yapılardandır. Parlamento olarak da kullanılmış olan yapı, Varşova’nın eski halini gösteren resimlerle süslüdür.

Kraliyet Kalesi'nin hemen yanında ise Polonya’nın başkentini Krakow’dan Varşova’ya taşıyan Kral Zygmunt'un Sütunu (King Zygmunt's Column) yer almaktadır. 22 metre yükseklikte olan sütun 1644 senesinde yapılmıştır.

Kral Zygmunt Sütunu'nun önünden “City Tour” araçları kalkmaktadır. Bunlara binerek eski şehrin ara sokaklarını ve eski şehri çevreleyen surları keşfedebilirsiniz.

Eski şehirde her sokakta farklı bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Buraya en az 1 gün ayırıp tüm ara sokakları gezmeniz önerilir. Özellikle daracık bir sokaktan görünen St. Martin’s Kilisesi’nin fotoğrafını çekmelisiniz. 1356’da yapılmış olan bu kilise, savaş döneminde tamamı yanmış ve sonradan tekrar yapılmıştır. Fotoğraf: flickr

St. John Bazelikası da dikkat çeken yapılardandır. 1339’dan önce Gotik tarzda yapılmış olan bu bazelikaya 15. yy’da 2 yapı daha eklenmiştir. Buranın özelliği ise, 1406’da kilise, 1797–1818’de katedral, 1818-1960 Archcatedral ve 1960 sonrası bazelika olarak kullanılmasıdır. 

Barbican Kapısı da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 1548 senesinde şehre giriş kapısı olarak Venedikli mimar Giovanni Battista tarafından yapılmıştır.

Eski şehrin merkezindeki eski pazar meydanı, devasa bir avlu gibidir ve birbirine benzer rengarenk binalar ile bezenmiştir. Meydanın dört bir tarafında restoran ve kafeler mevcuttur.

Bu meydanda bir çok at arabası mevcuttur. At arabalarını genelde kadınlar sürmektedir. Cüzi bir ücret karşılığı at arabaları ile eski şehrin içinde gezintiye çıkabilirsiniz.

Eski pazar meydanı Varşova’da, en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerden biridir. Buradaki binalara “Burger Houses” denilmektedir.

Meydanın tam orta noktasında üst kısmı kadın, alt kısmı balık olan ve Varşova’nın simgesi haline gelmiş “Syrena” heykeli bulunmaktadır.

Kültür ve Bilim Sarayı, (Palac Kultury i Nauki) bir kule görüntüsünde olup 234.5 metre yüksekliktedir. Bu yapıyı Sovyetler 1951-1955 senesinde yapıp Polonya’ya hediye etmişlerdir. Toplam 3.000 odadan oluşan binanın içinde 33 tane asansör bulunmaktadır.

Kulenin bulunduğu meydana yakın mesafedeki, Polonya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Arkadia'yı da gezebilirsiniz.

Varşova’nın en önemli alışveriş caddelerinden biride, Novy Swiat Caddesi'dir. Kısa bir cadde olsa da, burada bir çok kafe ve restoran mevcuttur. 

Nowy Swiat Caddesi bir noktada, Krakowskie Przedmiescie Caddesi'ne bağlanmaktadır. Krakowskie Przedmiescie Caddesi'nde görülmesi gereken yerlerden biri, Başkanlık Sarayı'dır. 1643-1645 seneleri arasında inşa edilmiş olan bina, 17. yy'ın sonundan 1817 senesine kadar Radziwill ailesinin mülkü olarak kullanılmıştır. 1994 senesinden beri Başkanlık Sarayı olarak kullanılmaktadır.

Varşova Üniversitesi 1816 senesinde ilk eğitimlerini hukuk ve tıp alanında vermek adına açılmıştır. 1831’de ise Rus kuvvetleri tarafından kapatılmıştır. 1869 senesinden itibaren dil ağırlıklı eğitim vermek üzere yeniden açılmıştır.

Üniversite kampüsü içerisinde bir çok tarihi yapı yer almaktadır. Bu yapılar: Tyszkiewicz-Potocki Sarayı, Uruski Sarayı ve Kazimierzowki Sarayı'dır. Ayrıca Varşova Ulusal Kütüphanesi de üniversitenin içinde bulunmaktadır.

Kutsal Ruh Kilisesi de (içinde Chopin’in kalbinin gömülü olduğu) yıkılıp yeniden yapılan binalardan biridir. Barok tarzdaki bu kilise 1679-1696 yılları arasında inşa edilmiştir. Savaş döneminde bombalanmış olan kilise, 1945-1953 senelerinde tekrar yapılmıştır.

Lazienki Parkı'nın en büyük özelliği Avrupa’da bulunan başkentler içinde en büyük park alanına sahip olmasıdır. Parkın ana girişinde çok güzel bir gül bahçesi ve içinde Chopin heykeli yer almaktadır.

Lazienki Parkı'nın içinde bir çok göl yer almaktadır. Bu göllerin en büyüğü üzerine ise bir saray inşa edilmiştir ve adına da “Su Üstü Krallar Sarayı” denilmektedir.

1683 senesinde Kral Sobieski'nin yaptırmış olduğu bu saray'ın önündeki gölde isteyenler kayık kiralayarak gezinti yapabilmektedir.

İstikameti şehir merkezinden 10 km uzakta bulunan Wilanow Sarayı, o dönemki kraliyet yolunun en sonunda bulunmaktadır. Bu saray Kral’ın mimarı Augustyn Locci tarafından 1677-1680 senelerinde yapılmıştır. Saray, bir İtalyan çiftliğini andırmaktadır. İtalyanca adı ise “Villa Nuova” dır. Wilanow Sarayı, 1683 senesinde Türk ordusunu Viyana’da durdurarak buralara İslamiyet’in yayılmasını önleyen Kral 3. Jan Sobieski’ye ithaf edilmiş ve onunla özdeşleştirilmiştir. Sarayın içinde o döneme ait eşyalar, resimler, tablolar bulunmaktadır.

Varşova Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Polonya'nın 2004 yılında Avrupa Birliği'ne katılmasıyla tarihinin en büyük ekonomik patlamasını yaşamıştır. Çarpık kentleşmenin olmadığı tarih, sanat ve kültür başkenti olan kent, tipik bir Orta Avrupa şehridir.