Viyana - Avusturya

Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Viyana’da 5.000 sene öncesine dair yaşam kalıntıları bulunsa da, Viyana’nın resmi kaydı 881 senesinde başlar. 80.000 km²’lik Avusturya’nın, 414 km² alan ile en küçük şehridir. Ancak nüfusa bakıldığında bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Avusturya toplam nüfusu 8.6 milyon kişidir, Viyana 1.8 milyon kişilik nüfusu ile en kalabalık şehir durumundadır. Ülkenin kuzey kısmı dağlık olduğu için burada da kayak turizmi gelişmiştir.

Graben Caddesi şehrin en şık restoran ve kafelerinin olduğu, şık ve pahalı mağazaların yer aldığı bir caddedir. Çok uzun olmayan bu cadde şehrin diğer en önemli caddesi olan Kartner Strasse ile kesişmektedir.

Kartner ve Graben caddelerinin kesiştiği noktada, Viyana’nın kalbi olarak anılan şehrin tam orta noktasındaki Stephansdom Katedrali’ni görebilirsiniz. Katedralin bulunduğu meydana Stephansplatz denilmektedir. Stephansdom Katedrali 1.137 senesinde inşa edilmiştir. Avusturya gotik sanatının en önemli yapıtı olma özelliğini taşımaktadır.

Kartner Caddesi üzerinde Mongolia’dan gelip burada müzik yapandan tutun da ağzından ateş çıkartan adama kadar bir çok çeşitli aktivite görmeniz mümkündür.

Karlplatz’da yer alan, minareleri olan gotik kilise St. Charles Borromeo, (Karlskirche) 1737 senesinde 6. Charles tarafından inşa ettirilmiştir. Burası 1713 senesinde veba salgını yüzünden 9000 kişinin ölümünden sonra inşa edilmiştir. Bu kilise, vebadan dolayı hasta olanları iyileştirmeye yönelik yoğun çabaları olan St. Charles Borrome’ya atfedilmiştir. 

Kahramanlar meydanına Zafer Tag'ından geçerek girebilirsiniz. Burası yarım ay şeklinde bir tarafı Zafer Tagı kanadı, diğer tarafı İsviçre kanadı olarak adlandırılmıştır. Bu meydan çoğu zaman büyük konserlere ev sahipliği yapmaktadır, kışın ise buz pateni pisti olarak kullanılmaktadır.

Kahramanlar Meydanı'ndan Tuna Nehri'ne doğru devam ettiğinizde, Viyana’nın en önemli iki borsa binasını görebilirsiniz. Bunun yanında Parlamento Binasını da bu yol üzerinde görmeniz mümkündür. Binanın mimarisi eski Yunan akrapollerini anımsatmaktadır. Sebebi ise Yunan mimarisinin demokrasiyi simgelemesidir. 

Sahile indiğinizde 1910 senesinde yapılmış olan Urania bembeyaz mimarisi ile sizi karşılayacaktır. Burası gözlemevi olarak inşa edilmiştir, şimdilerde ise Avusturya film endüstrisinin merkezi konumundadır. 

Viyana’nın içindeki en önemli saray Hofburg Sarayı yani Viyana Kraliyet Sarayı'dır. Franz Josef ve Kraliçe Elizabeth’in yaşadığı ve o dönemden kalma tüm kullandıkları eşyaların sergilendiği, aslına uygun şekilde korunmuş muazzam bir saraydır. 

Sarayın hemen ilerisinde, Joseph Meydanı'nı görebilirsiniz. Meydanın ortasında 2. Joseph’in at üzerinde heykeli bulunmaktadır.

Viyana’nın 10 km kadar güneyinde tarihte yazlık saray olarak kullanılmış olan Schönnbrunn Sarayı bulunmaktadır. Schönnbrunn, güzel pınar, güzel ilkbahar anlamına gelmektedir. 1683 senesinde yapılmış olan “Viyana'nın Versailles”i olarak anılan bu sarayın 1.400 odası bulunur ve her odasının ayrı bir dekoru ve süslemesi vardır. Schönnbrunn Sarayı aynı zamanda, UNESCO Dünya Tarihi Miraslar Listesi'nde de bulunmaktadır. Güneş ışıkları içerideki eşyalara zarar verdiğinden, UNESCO heyeti odaların pencerelerini kapatma kararı almıştır. 

Viyana operaların vatanıdır. Kartner Caddesi'nin en başında, şehrin en büyük opera binası bulunmaktadır. Binanın içerisi, hem mimari hem de akustik olarak çok güzeldir.

Kentte her damak zevkine hitap eden restoranlar bulmanız mümkündür. Ayrıca yaygın kahve kültürü nedeniyle hemen her köşede kahve içilecek bir mekana rastlayabilirsiniz. Viyana mutfağının olmazsa olmazları arasında schnitzel, kahve ve tatlılar yer alır. Viyana'da lezzetli kahve ve kekleri deneyebileceğiniz bir çok kafe yer almaktadır.