Vizesiz Ülke Seçimi

Vizesiz ülkeler listemizi bu yazıdan kontrol edebilirsiniz: Vizesiz Ülkeler Listesi 2016

Üstadlarım çok, gezgin, seyyahlar çok, hele bu işi profesyonelce yapan, hayallerinden vazgeçmeyen öyle insanlar var ki; tanıdıkça azimlerine, isteklerine ve hayata birdaha gelmeyeceği için sonuna kadar yaşama mantıklarına hayran kalıyorum. Birçoğunu sosyal medya hesaplarım üzerinden takip ediyorum. Nasıl güzel ruhlar sizlere anlatamam. Eğer içinizde seyahat etmeye dair bir kıpırtı varsa takip edin onları ama o güzel yürekleri bilgisayarın içinden fırlayıp aklınızı ve kalbinizi ele geçiriyor, sonra sudan çıkmış balık oluyor ve heryere gitmek istiyorsunuz. Benden söylemesi :)

İlk yurtdışı deneyimim şanssız geçen 2013 senesinde oldu. Sonu kötü bitse de bu senenin, ilk deneyimlerimi asla unutamam; Prag, Viyana, Budapeşte, Slovakya, Bratislava, İspanya... Hazır dedim gaza gelmişken ve elimde sadece seyahat için kullanabileceğim 2000TL'lik bir hediye çeki dururken dedim nerelere gitsem, ne yapsam... Vizem 3 Aralık tarihinde bittiği için, kısa süreli vizesiz yerler arayışındayım anlayacağınız. Ama bir türlü bulamıyorum. Araştırmalarımı bu konu üzerinde soruları olan dostlarım için burada paylaşayım istedim.

Not: Ben bir gezgin değilim, profesyonel hiçbir bilgim yok. Aşık olduğum/olacağım sahneleri sizlere sunuyorum; hepsi bu. 
 


 

Önemlisin vize, anladık!

Da nerelerde geçmiyorsun bilelim de, gezelim biraz daha hayatımız bitmeden, tükenmeden. 
 

Tamam yalan yok, benim hayalim Venedik ama madem şu ara vizem yok, elimde imkan var gezecek; en az Venedik kadar ilgimi çekecek yerler de olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz? 

Kime sorsam Hırvatistan dedi ama sonra durdular :) Vize istiyormuş artık Hırvatistan. Moralim bozuldu aslına bakarsanız. Çünkü fotoğraflara baktığım an içim gitti diyebilirim. Anne tarafım Yunanistan göçmeni dedim oralara bakayım, sanırım orası için de isteniyormuş, yine hevesim kaçtı. Makedonya dediler, orayı da ben istemedim nedenini bilmediğim şekilde. Moğolistan aşırı derece kafamı kurcaladı, hala aklım orada diyebilirim...
 

Katar'da bir arkadaş buldum kendime, acaba mı dedim oraya gitsem, hem O'nu tekrar görmüş olurum, hem de oraları öğrenirim. Güney Afrika dedim sonra, gezer tozar yepyeni kültürleri öğrenirim, o da kafamda hala.
O kadar çok ülke var ki vize isteyen ve istemeyen. 

Karar vermek zor.. Maddi imkanlara, izinlere, şartlara göre değişen o kadar güzel yer. 

Peki siz olsanız nereye gitmek isterdiniz?
Vizesiz gidilecek ülke seçimimde bana yardımcı olabilir misiniz? 
Nereler uygun, nereye daha rahat gidebilirim?
Nerelerde yol arkadaşına ihtiyacım vardır ya da nerelerde fazla yabancılık çekmem?
 

Sevgiler..

Fulya Küçükaksoy

Yazar Hakkında

Fulya Küçükaksoy

Küçükken "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna verdiğim cevapları hatırlayamıyorum bile. Oldum olası maymun iştahlı olmuştum zaten.