Google+

Arama formu

WİZZ AİR İLE NASIL UÇULUR?

Bu yazı Gezimanya üyesi BENGİSU BAŞARAN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Ocak ayında ilk defa bir başka ülkenin havayolu şirketiyle uçtum. Biraz tedirgin oluyor insan. Çünkü ek ücret mi çıkar ne olur, işleyiş nasıldır bilmeyiz. Aslında her şey çok basitmiş. Sadece onların yazdığı kuralları uygula yeter. Adam şu şu santim şu kilo diyorsa onu uygulayacaksın. Ay şunu da alsam bunu da diye düşünmeyeceksin.

Ben 8 günlük geziye sadece küçük bir sırt çantasıyla gittim. Ben yaptıysam herkes yapar az eşya ile gitmeyi. Hem de Ocak ayı soğuktu herşey kalındı. Bazı şeyleri elimde taşıdım ek bagaj almadım :D

THY, Pegasus’a oh bagajımız cepte diye alışmışız. Başka türlüsünden korkar olduk. Ben de dahil. Budapeşte’ye giderken Wizz Air ile seyahat ettim ve belki yararı olur diye tecrübelerimi yazayım dedim. Ucuza uçmayan kalmasın! (bende hep bi politikacı, reklamcı hitabeti var nolcak bilmiyorum)

Sabiha Gökçen’den gitmek isterseniz Wizz air iyi bir alternatif. Budapeşte’ye genelde biletler ucuz oluyor ama Wizz Air daha ucuz. Düşük ücretli havayolu çünkü, Pegasus gibi.

Acaba bagaj bilet fiyatına dahil mi, el bagajının büyüklüğü nasıl olmalı?
Biletinizi satın alırken önünüze seçenekler çıkıyor. Ek ücret almadan bagajım olsun başka ücret ödemem diyorsanız. Kuralları şöyle:

WİZZ AİR İLE NASIL UÇULUR?

Ek bir fiyat ödemek istemiyorsanız sol taraftaki gibi bir çantanız olmalı. Ben şu çantayla gittim ve hiçbir sorun yaşamadım. Sırt çantasına bir şey demiyorlar çok dolu görünmediği zaman. Ama elinizde başka hiç bir çanta olmamalı. Küçük bir el çantası bile olsa... Dönüşte küçük çantam elimdeydi, fotoğrafta gördüğünüz gibi. Uçağa binerken küçük çantayı diğer çantaya koymamı rica ettiler. O bile olamaz yani.

WİZZ AİR İLE NASIL UÇULUR?-1

Kiloyu geçerse nolur?
Kiloyu geçerse ek ücret ödetirler. Check-in sırasında ve uçağın giriş kapasında kontrol etmek için demirden ölçüt yapmışlar.
Çantanız o şeyin içerisine girmek zorunda. Dönüş sırasında, kapının girişinde Türk birinin çantasını koydular sığmadı ve check-in’e geri gönderdiler. Yani böyle şeyler oluyor.

Büyük bagajı nasıl satın alırız?
Bagajı uçak biletini alırken ”large cabin bag” olarak satın alabilirsiniz. Bileti satın aldıktan sonra da alabilirsiniz sorun olmaz. Mesala giderken küçük bagaj size yetti ama dönüşte birşeyler aldınız ve ek bagaj hakkı gerekiyor. Siteden girip alabilirsiniz.

Bileti satın alırken dikkat:
- Gözünüz her zaman ödecenek tutarda olsun.
- Bileti satın alırken bir sürü şey çıkacak karşınıza "şunu ister misiniz, bunu ister misiniz, araba kiralamak ister misiniz?" gibi. Hiçbirini yanlışlıkla işaretlemeyin.

Check-in ve Bilet Meselesi
- Uçağa binmeden online check-in yapmayı unutmayın. Onlarda bu işten para kazanıyor. Havaalanında check-in yaparsanız artı ücret ödersiniz.
- Giderken Sabiha Gökçen’de sıraya girip biletinizi alıyorsunuz. Wizz Air gişesi belli saatlerde açık ona göre geç kalmayın.
- Biletinizi gidiş-dönüş aldıysanız, gitmeden dönüş içinde check-in yapıp bilgilerinizi girin ve dönüş biletinizin çıktısını alın. Bagajınız olmadığı için dönüşte hiç kuyruğa girmeden uçağa gideceksiniz bu sayede. Bu yüzden dönüş biletinizin çıktısını unutmayın!
- ”Print boarding card” yazısına tıklayıp dönüş biletinizin çıktısını almalısınız.

Ucuz bilet nasıl alınır?
- Wizz Air’ın yaz aylarındaki fiyatlarına baktım çokta ucuz olduğu söylenemez sanki. Bu yüzden ucuz seyahat etmek için kış aylarını tercih etmek daha iyi bir alternatif. Bir de Salı, Çarşamba günleri havayollarının ucuz biletlerinin olduğu günler. Çünkü işi gücü olan biriyseniz mecbur hafta sonları seyahat edeceksiniz ve havayolları da bunu bildiği için kullanıyor. Eğer seyahat günleriniz esnekse haftaiçi uçuşlarına bakın derim. Ben Ocak'ta gidiş-dönüş 65 Euro'ya almıştım bileti. Aklınıza takılan sorular için yorum yapabilir veya bana ulaşbilirsiniz.

O zaman herkese iyi uçuşlar!


BENGİSU BAŞARAN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

BENGİSU BAŞARAN

Bilmediğin sokaklarda kaybolmak kendini bulmanı sağlar demişler. Ben mavi olanım. Sosyoloji. Blogger. Fotoğraf aşığı. Kahve delisi. Yerinde duramayan gezen.