Yalta - Ukrayna

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin güney kısmında yer alan Yalta şehri, Karadeniz'in kuzey kısmındadır. Tarihe “Dünyanın Paylaşıldığı Yer” olarak geçmiştir. Bu yakıştırmayı ise 1945’deki meşhur Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmasından dolayı almıştır. Şehrin Yunan denizciler tarafından bulunduğu sanılmaktadır. Şehrin ismi Yunanca'da "yalos" yani "sahil" kelimesinden gelmektedir. Fotoğraf: ukrainetrek

Yalta’nın yerleşik nüfusu 170 bin olsa da yaz aylarında nüfus 500 binlere ulaşmaktadır. Doğası, sarayları, denizi, sağlık turizmi ile görülmesi gereken önemli şehirlerden biridir.

Yalta sahip olduğu gece yaşantısı, restoranları, barları, şık, modern mekanları ile bir Avrupa şehrini aratmayacak niteliktedir. Ukrayna'nın yazlık başkenti sayılan Yalta, Sovyet coğrafyasının en ünlü turizm merkezlerinden biridir. 

Lenin Meydanı, Yalta’nın en önemli ve en kalabalık meydanıdır. Meydanın ortasında heybetli bir Lenin Heykeli yer almaktadır. Bu meydan, kentliler için tam bir buluşma noktasıdır. 

Yalta’da çok çeşitli restoranlara rastlamak mümkündür. Fakat restoranların çoğu Sovyetler Birliği’nden ayrılan ülke mutfaklarını sunmaktadır. Buralarda kara lahanadan yapılan Gürcüler’e has Horçi’yi, Tatar Böreği'ni, Türkmen Katlaması'nı ve Özbek Pilavı'nı deneyebilirsiniz. 

Beyaz Saray olarak da bilinen Livadiya Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Çar II. Nikolay için 1911’de mimar Nikolay Krasnov tarafından yapılan, Yalta’dan 3 kilometre mesafede yer alan Livadiya Sarayı 1945’deki meşhur Yalta Konferansı’nın da yapıldığı yerdir. 1945’te Stalin, Churchill, Roosevelt savaş sonrası burada Avrupa’nın geleceğini tartışmışlardır. Hatta bu toplantının anısına üç lideri sembolize edecek şekilde sarayın avlusuna üç palmiye ağacı dikilmiştir.

Çok güzel deniz manzarasına hakim olan Livadiya Sarayı, Bizans, İngiliz, Gotik ve Arap mimarisinden izler taşımaktadır. Sarayın yapımında beyaz Kırım graniti kullanılmıştır. 1917 yılından sonra Sanatoryum olarak kullanılan saray, 1993’ten sonra ise müzeye çevrilmiştir. Sarayın içinde tarih müzesi ve resim galerisi bulunmaktadır. Ayrıca içinde çok sayıda şarap mahzenleri de barındıran saray, Lope de Vega'nın ünlü komedisi "Samanlıktaki Köpek" filmine de ev sahipliği yapmıştır.

Şehir merkezindeki Aleksander Nevski Rus Ortodoks Katedrali, Neo-Bizans stilinde inşa edilmiştir ve içindeki ikona ve freskler görülmeye değerdir. 

Darsan Tepesi’ne çıkıp Yalta’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Gece 23.00’e kadar açık olan bu tepeye 2 kişilik teleferiklerle çıkılmaktadır. 

Şehri kuş bakışı seyretmenin diğer bir yolu da Evangelist St. John Çan Kulesi'dir. Joann Zlatoust tapınağı olarak da anılan bu kulenin yapımı 1832-1837 yıllarına dayanmaktadır. Tarihi ve mimari bir anıt kabul edilen bu kulenin yanındaki gözlem noktasından çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

1830-1848 yılları arasında yapılmış olan Vorontsov Sarayı da diğer gezilebilecek yerlerden biridir. Gotik tarzdaki bu saray, günümüzde anne ve çocuklar için sanatoryum olarak kullanılmaktadır. 

Yalta’ya 7 km mesafedeki Nikita Botanik Parkı da görülmesi gereken yerlerden biridir. Denize doğru uzanan bu park ilk olarak 1812 senesinde İsveç asıllı Rus botanikçi H.H.Steven tarafından yapılmıştır. İçinde 28 bin ağaç ve bitki türü ve 1600’den fazla gül çeşidi mevcuttur. Parkın içerisinde bir de kaktüs bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca parkta yer alan 1000 yaşındaki fıstık ağacı da ilginizi çekebilir.

Kentin en dikkat çekici yerlerinden biri ise Peri Masalları çayırı yani Polyana Skazok’tur. Burada Kırımlı sanatçılar tarafından tasarlanmış Ukrayna ve Rus çocuk hikayelerine konu olmuş 200’ün üzerinde peri masalı karakterinin heykelleri bulunmaktadır. Bir açıkhava müzesi olan bölge, Yalta’ya yaklaşık 5 kilometre mesafededir. 

Sadece Yalta’nın değil tüm Kırım kartpostallarını süsleyen Kırlangıç Yuvası, (Lastivchyne Hnizdo / Lastochkino Gnezdo) Mishor bölgesinde Ay Todor burnundaki 38 metrelik Aurora uçurumu üzerine 1912 senesinde inşa edilmiştir. Bir Ortaçağ kalesini andıran yapı 1927'deki deprem sonrası kayalıkların bir bölümü denize düşünce tamamen uçurumun ucuna doğru kaymıştır. Yalta'ya 10 kilometre mesafede yer alan Kırlangıç Yuvası’na hem kara hem de deniz yoluyla ulaşılabilmektedir. İçerisinde lüks bir de restoran bulunmaktadır.

Şehir merkezinde bulunan mağazalarda yerel işlemeli ürünler bulabilmeniz mümkündür. Şehre ait önemli ürünler bal ve kırmızı soğandır. Vodka da oldukça ucuzdur.