Yaz Tatili Kısalıyor, Ara Tatiller Geliyor

Türkiye'de tatillerde yeni bir düzenleme yapılacağının sinyallerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verdi. Tatillerle ilgili en büyük değişiklik, 13 hafta süren yaz tatilinde yapıldı. Toplamda 13 hafta süren yaz tatili artık 11 hafta sürecek. Ayrıca açıklanan bu yeni modele göre okullar bir hafta erken açılıp, bir hafta geç kapanacak. Kısalan yaz tatilinin yerine de Kasım ve Nisan aylarında birer haftalık ara tatiller olacak.

“18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak" diyen Selçuk, 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında da ikinci bir ara tatil olacağını belirtti. Yaz tatili kısalsa da bu durum toplam tatil süresinde bir değişiklik yaratmayacak.

  • 2019-2020 eğitim öğretim yılı, 9 Eylül 2019’da başlayacak.
  • Hafta sonu tatilleri ile beraber 9 gün sürecek olan birinci ara tatil, 18-22 Kasım 2019'da gerçekleşecek.
  • Eğitim öğretim yılının ilk sömestri 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar sürecek.
  • Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün sürecek olan yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. 
  • İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.
  • 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. Hafta sonu tatilleri ile ikinci ara tatil 9 gün sürecek.
  • 13 Nisan’da başlayacak ikinci sömestrin ikinci yarısı 19 Haziran’da bitecek ve 11 haftalık yaz tatili başlayacak. 

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Kasım ve Nisan aylarına ara tatil konulması itibariyle yaz aylarında yapılan tatil süresinin kısaltılmasına ilişkin şunları söyledi: 

“Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un 15 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim öğretim kurumlarında yaz tatilinin 11 haftaya indirilerek güz ve bahar dönemlerinde Kasım ayı sonu ve Nisan ayında birer haftalık ara tatil düzenlemesi yapılmış olduğunu büyük memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz." 

Türkiye'deki turizm hareketliliğinin bu uygulamayla daha dengeli bir biçimde seyredeceğini ifade eden Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Narin, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı'na teşekkürlerini sundu.