Yeni Yılda Bizi Ne Bekliyor: 2022 Seyahat Trendleri

Pandemi sürecinde yasaklar, kısıtlamalar, önlemler derken aylarca evde oturmak zorunda kaldık ve bu süreçte hepimizin düşünmek için epey bir zamanı oldu. Pek çok şey gibi seyahat ve tatil anlayışımız da değişti. Dünya, pandeminin etkisinden yavaş yavaş çıkarken seyahat endüstrisine olan ilgi önemli ölçüde artmakta. Özellikle Covid-19 sonrası seyahatler artarak işlevsel bir hale geliyor. Covid-19 öncesi iş ve tatil seyahatleri, tasarım dostu havaalanları, hoşgörüye dayalı seyahatler seyahat trendi olarak görülüyordu ama 2022 yılı itibariyle bu trendlerdeki bazı köklü değişikliklere hep birlikte tanık olacağız.

İnsanlar son zamanlarda daha deneyimsel ve anlamlı seyahat arayışı içindeler.  Sadece gezip görmek değil, gidecekleri yerle kendileri arasında gerçekten bir bağ kurmak istiyorlar. Otel zincirlerini tanımaya başlıyor, hangi havayollarını sevdiklerini ve sevmediklerini daha iyi biliyorlar. Daha fazla risk alarak tipik destinasyonların dışına çıkıyor; daha iyi restoranlar, lokasyonlar arıyorlar. Seyahat trendlerinin sosyal medya sayesinde ön plana geçmesi insanları heyecanlandırıyor ve insanlar bu tutkunun bir parçası olmak istiyor.

İşte 2022’de görülecek seyahat trendleri:

Eko (Çevre Dostu) Seyahat

Eko seyahat veya eko turizm, temelde çevre ve yerel olarak toplum bilincine odaklanır. Pek çok seyahat noktası eko turizmi veya eko seyahati bir trend olarak görmeye başlasa da bu aslında dünyada genel olarak değişen bir hal almakta. İnsanlar çevre dostu bir dünyaya katkıda bulunmak için güçlü, etkili bir çaba ortaya koyuyor. Bu sebepten eko seyahat veya eko turizm sadece bir trend değil standart haline geliyor.

1

Artan talep nedeniyle otellerin plastik pipetlerden kurtulacağı, odalarda birden fazla geri dönüşüm kutusu bulunduracağı, çevre dostu deterjanlar kullanılacağı düşünülüyor. Restoranların ürün uçuşlarını durdurularak yerel çiftlik ve üreticilerle çalışılacak; hava yolları tek kullanımlık plastik ürünleri azaltacak, sera gazı emisyonlarını dengelemeye devam edecek ve daha fazla destinasyon karbon nötr olmaya çalışacak.

Dönüşümsel Seyahat

Tam olarak tahmin ettiğimiz bir seyahat şekli olan dönüşümsel seyahat için "anlamlı, deneyimli yolculuklar" diyebiliriz. Bu seyahatler gezginlerin bir varış noktasıyla olan bağlantılarına ve orayı yeni bir şekilde görmelerine dayanıyor. Yani sadece insanların değişme şeklini yansıtıyor. Öğrenmek, zihinlerini tazelemek, geliştirmek, deneyim kazanmak gibi.

Wellness sektörünün bir sonucu olarak ortaya çıkan dönüşümsel seyahat, spa, detoks ve meditasyondan edindiğiniz deneyimlere kadar birçok yöntemden besleniyor. İnsanların seyahate çıkmasını teşvik eden bu seyahat şekli son yıllarda olduğu gibi 2022’de de seyahat trendlerinde öne çıkacaktır.

Gönüllü Turizm (Volutourism)

Öncelikle gönüllü turizm tam olarak nedir ve yurt dışında gönüllü çalışmaya katılmadan önce bilmeniz gerekenler konularına yakından bakalım. Uluslararası gönüllülük olarak da bilinen gönüllü turizmi, ziyaretçilerin veya gezginlerin faaliyetlere gönüllü olarak katıldığı bir turizm türü. Bu faaliyetler genellikle bir hayır kurumu veya başka bir kuruluş tarafından organize edilir. Organize edilen bu faaliyetler yabancıları yerel gruplarla veya iş fırsatlarıyla buluşturur. Karar vermeden önce araştırma yapmanız, artıları ve eksileriyle düşünerek değerlendirmeniz gerekir.

Geleneksel turizmden farklı olarak yerel kültürlerle buluşturan ve çalışmanız için size bu fırsatı sunan gönüllü turizmde bölge halkına ekonomik ve sosyal bağlamda katkı sağlamaya, sosyal aktivitelere katılmaya ve yerel topluluk üyeleriyle yan yana çalışma şansına da sahip olursunuz.

 

Görüldüğü gibi gönüllü turizmi yeni yılda seyahat trendlerinde görmeye devam edeceğiz. Eğer seyahat sizin için yalnızca gezip görmekten fazlasını ifade ediyorsa, bir sonraki seyahatinizi planlarken size gönüllü çalışma fırsatı sunan destinasyonlardan size en uygununu seçmeyi düşünebilir ve bambaşka bir deneyimin kapılarını aralayabilirsiniz.

Glamping Tarzı Konaklama

Glamping kelimesi İngilizcede büyüleyici anlamına gelen “glamorous” kelimesi ile kamp yapmak anlamına gelen “camping” kelimelerinin yan yana gelmesiyle oluşuyor. Glamping turizmi geleneksel kamptan farklı olarak konforlu ve lüks bir şekilde kamp yapma özelliği olan aynı zamanda ilham veren tatil olarak tanımlanabilir.

2

Otellerde çok fazla sürdürülemez malzemeler kullanılırken, glamping tarzı konaklama çevre dostu seyahat ve sürdürülebilir turizm için iyi bir alan yaratan eko tatildir. Çadırda konaklamak için "Artık benden geçti" diyenlerin bile bir kez daha düşünmesine neden olan cazip konfor imkanları sunan Glamping turizmine, özellikle pandemi sonrası talep oldukça arttı ve artmaya da devam ediyor. Siz de dört duvar arasında konaklamayı, kalabalık yemekhanelerde kahvaltı yapmayı ve birçok insanla birlikte aynı havuzu paylaşmayı artık güvenli bulmuyor olabilirsiniz ve bu endişenizde de haklısınız. O zaman yüzünüzü biraz daha doğaya çevirmenin tam vaktidir.

Mikro Tatil Popüler Olacak

Covid-19 etkisiyle insanlar uçuşlardan, kalabalıktan kaçınmak için daha çok yerel tatillere gidiyor. Gezginlerin bir hafta sonu boyunca çok kısa gezilere çıktığı seyahatlerde “mini tatiller” veya “mikro tatiller” artış göstermekte. Şu an kendi şehirlerinin yakınlarında da pek çok otel, restoran ve turistik noktalar bulabildikleri için çok fazla uzağa gitmeyi gerek görmüyorlar. Böylece uçak biletinden veya araç kiralamadan da tasarruf edebiliyorlar. 

Yani yeni trend: Yaşadığımız şehri ve çevresini keşfediyoruz:) Artık 2022'de "Nereye gitsek?" sorusundan çok, "Yakınlarda görülecek nereler var?" sorusunu sormaya başlamanın vaktidir. Gezimanya'da da size bu konuda birçok öneri sunmaya ve günübirlik kaçabileceğiniz ya da haftasonu kaçamağı yapabileceğiniz şehre yakın yerleri tanıtmaya devam edeceğiz.

Mesela bkz.: https://gezimanya.com/Yazilar/izmirliler-mutlaka-gormeli-izmire-yakin-gezilecek-yerler

Arkadaş Grupları ile Yapılan Seyahat

Hep kısıtlamaların ve yasakların bize kazandırdığı yeni alışkanlıklardan bahsettik ama sınırların yeniden açılması ve kısıtlamaların gevşetilmesi de üzerimizde bir rahatlama yarattı elbette. Bunu en çok, arkadaş gruplarıyla çıkılan seyahatlerdeki artışlarda gözlemleyebiliyoruz. Örneğin arkadaş gruplarının tercih ettiği popüler bir destinasyon olan Meksika'ya yapılan ziyaretler, bir önceki yıla göre tam iki kat artmış. Buna benzer bir artış Las Vegas ve Ibiza için de geçerli. Bu seyahat modelinin 2022'de artarak devam edeceği öngörülüyor.

Şimdiye Odaklı Seyahat

Anı yaşama dürtüsüyle hareket eden gezginlerin seyahat arayışlarında da büyük artış var. Örneğin vahşi doğanın yakından gözlemlenebildiği Tanzanya, geçmişe nazaran %36 daha fazla aranıyor. Şimdi diğer artışlara da bir bakalım;  Peru’nun Machu Picchu yakınlarındaki Lima ve Cusco şehirlerine yapılan rezervasyonlar %50, Indiana Jones’un ününe sahip Ürdün’deki antik kent Petra’ya olan uçuşlar %22 artmış.

Geçtiğimiz sene içerisinde Hint Okyanusu adalarına ve Antarktika'ya seyahat taleplerinin fazla olması da yeni dönemde bu büyümenin devam edeceğini gösteriyor. Nepal'deki Everest Dağı ana kampına yürüyüş yapmak ise, gezginlerin deneyimlemeyi en çok sevdikleri destinasyonlardan hala.

3

Karavan Gezileri

Alternatif bir tatil anlayışı dendiğinde birçok kişinin aklına ilk olarak karavan geliyor. Bu da, pandemi süresince karavana olan taleplerin artmasına hatta deyim yerindeyse patlamasına neden oldu. Kalabalıktan izole olmak, istenilen zamanda ve yerde tatil yapabilme özgürlüğü de karavanın bu kadar tercih edilen bir seçenek olmasında oldukça etkili. Kendi karavanı olmayanlar da kiralama yoluna gitti ama elbette bu dönemde karavan kiralarındaki artış da gözden kaçacak gibi değil. 

Bu gezilerin bir güzelliği de artık daha minimal bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu göstermesi. Daha önce hayal bile edemezken evi kapatıp karavanda yaşamaya başlayanları sıklıkla duyar olduk. Tabi bir de Covid'in hayatımıza dahil ettiği "uzaktan çalışma" var. Özellikle genç kesim, artık hem çalışıp hem de gezmenin yollarını arar oldu. Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir yazı paylaşmıştık, belki yeni bir çalışma modeli arayanlarınız varsa ilham olabilir düşüncesiyle şuraya iliştiriyoruz.

Charter Uçakla Seyahat

2022’de kiralık uçaklara seyahat talebinin arttığını göreceğiz. Taleplerin Covid-19 öncesi zamanlara kıyasla artış gösterdiği; özellikle kasım ve mart ayı arasında düğünler için uçak kiralamaya taleplerin arttığı dikkat çekiyor.

Modern Sanat Otelleri İlgi Görecek

Tablo, heykel ve sanat eserleri içeren oteller 2022 için büyük bir hit olacak. Kamusal sanatı benimseyen caddeler, parklar gibi birçok destinasyona ilginin katlanarak artacağı tahmin ediliyor.

5

Butik Otel Zinciri Büyüyecek

Dünyanın her yerinde butik oteller hızla açılmaya devam ediyor. Büyük zincir oteller (Marriot, Hilton) bu büyüme hamlesi yapan küçük markaları tanıtırken, artan taleplerle yeni yılda seyahat trendleri arasında yerini alacağını gösteriyor.

Minimalist Tasarımlı Oteller

Ziyaretçiler, otellerin gösterişli dekorlarıyla ilgilenmeyi bırakıyor; onun yerine daha minimalist alanlara yönelerek memnun kalacakları müşteri hizmetleri, dinlenmek için daha fazla alan gibi deneyimler istiyorlar.  Bu taleplere uyum sağlamak için de tasarımcılar dayanıklı malzemeden üretilen mobilyalara yatırım yapıyor ve mümkün olduğunca az ambalaj kullanılan banyo malzemeleri sağlıyorlar.

Ed-Ventures Seyahat

Yeni bir trend olan “ed-ventures” seyahat, ailenin en geç üyeleri için eğitim ve tatilleri birleştirmek ile ilgili olarak tanımlanıyor. Çocuklar çeşitli atölye çalışmalarına katılıp eğitim programlarına dahil olurlarken, aileler de eğer isterlerse uzaktan çalışma ile bu toplantıları izleyebiliyorlar.

4

Yalnız Başına Seyahat

Yalnız seyahat etmek her yıl olduğu gibi 2022 yılı seyahat  trendlerinde de yer alacak. 2016 yılından beri yükseliş gösteren bu trend seyahat endüstrisinin %11’ini oluşturuyor.  Bu seyahat trendi gezginlere heyecan katan, özgürleştiren ve onların ufkunu açan deneyimler katıyor.