Google+

Arama formu

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN

Yılbaşı gecesi ya da Christmas tatilinde eğlenmeye ya da tatile gitmeye odaklandıysanız dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bu yazıda onları birazcık derlemek istedim.

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN

-Sadece yılbaşı gecesini bile kutlayacak olsanız yine de sanki çok eğlenmemiz gerekiyormuş imajı ile aslında insanların ne kadar gerildiğine şahit olunca biraz da spontone yaşamamız lazımmış gibi geliyor. Ama yılbaşı gecesi için ‘aman canım spontane nereye olsa giderim’ derseniz de çok yanılabilirsiniz. Çünkü eğer yılbaşını dışarıda geçirmek istiyorsanız gideceğiniz yerin rezervasyonunu mutlaka önceden ayarlamanız lazım, yoksa son dakika bir yer bulmak mümkün olmayabilir. Bu Türkiye için değil aynı zamanda yurtdışına gittiyseniz de önemli çünkü özellikle Christmas zamanı tüm dükkanlar, mağazalar, alışveriş merkezleri kapalı olduğundan bir anda kendinizi geceyi ‘Mc Donalds’da geçireyim bari’ diye düşünürken bulabilirsiniz ama inanın o bile mümkün olmayabilir.

-Rezervasyonları son dakikaya bırakmayın, bir yere gitmeyi planlıyorsanız gün yaklaştıkça uçak ya da ulaşım bileti fiyatları artacak yer bulmak zorlaşacaktır. Olduğunuz şehirde bir yere gidecekseniz de yerinizi ayırtmazsanız yer kalmayacaktır. Eğer aktarmalı uçacaksanız da son dakikaya kalmak hem ana uçuş rotanızı, hem de ara rotanızın fiyatlarının katlanmasına sebep olacaktır. Havaalanlarındaki kalabalığı da göze alarak yeterli aktarma saati bırakmayı unutmayın. Hava durumunun mevsimsel olarak bazı yerlerde karlı ya da fırtınalı olabileceğini de göz önünde bulundurun mutlaka. Aktarma uçuşlar arası mutlaka yeterince zaman olsun. İptal ya da rötarları hep göz önünde bulundurun ki yılbaşınızı havaalanında geçirmek zorunda kalmayın. Belki de aktarmalı ucuza uçmak yerine, bulabileceğiniz biraz daha pahalı olan direk uçuş kendinize aldığınız en güzel yılbaşı hediyesi olacaktır.

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN-1

-Rezervasyonu son dakikaya bıraktıysanız aileniz ya da arkadaşlarınız ile yanyana koltuklarda uçmayı unutun.

-Rezervasyonu son dakikaya bırakmayın dedik ama bazen çok da erken yaptırmak ta bazen hatalı olabiliyor, araştırmalar 30-40 gün öncesinin en iyi zamanlama olduğunu ortaya koyuyor. Ama uzun mesafe uçacaksanız ben yine de en azından uçuşunuzu 6 ay öncesinden ayırın derim. Çabuk karar vermeye çalışın, çok düşünüp nasılsa bu fiyatı yeniden bulurum diye düşünürseniz size çok uygun bütçeli bir uçuşu kaçırabilirsiniz.

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN-2

-Gideceğiniz yere alternatif havaalanları varsa güzel bir seçenek olabilir. Yılbaşı akşamı ya da Christmas bu seneki gibi cumartesi akşamına geliyorsa örneğin perşembeden uçmaya çalışın ki kalabalıktan, yüksek fiyatlardan ya da rötarlardan etkilenmeyin. Ama gittiğiniz havaalanının da varacağınız son noktaya ne kadar mesafede olduğunu kontrol edin, ülkenin yanlışlıkla diğer ucuna inmeyin.

-Gideceğiniz yerde otelde kalacaksanız uçuş+otel opsiyonunu sakın kullanmayın. Uçuş fiyatları arttıkça otel fiyatları da ona bağlı olarak alacaktır. Veya aynı şekilde aynı siteden uçuş+araba kiralamayın, maalesef aynı mantık bunda da geçerli.

-Uçakla gidiyorsanız bir gün önceden check-in yapmayı sakın ama sakın unutmayın. Uçuşlarda rötar da varsa hazır havaalanındaki yolcu ilk check-ini yapacağından otomatikman tüm koltuklar gidecektir. Ben evvelki sene Hindistan uçuşumun check-inini yapmadığım ve tam da o hafta inanılmaz bir kar fırtınası olduğundan tüm uçuşlar kaymıştı, gerçi THY yolları kalan yolcuları bir geceliğine otellere yerleştirip ertesi günü daha büyük bir uçakla uçurdu ama Hindistan’daki ara uçuşumu da kaçırmış oldum.

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN-3

-Havaalanına mutlaka erkenden gidin, güvenlik ve pasaport önünde uzun kuyruklar olabileceğini unutmayın. Uçacağınız havayolu şirketini yola çıkmadan aramak ta sizi olası rötarlardan haberdar eder, unutmayın havayolları çalışanları soruları cevaplamak için oradalar.

-Az bagaj ile uçmaya çalışın, mevsimsel olarak zaten üzerimizde ki giysiler çok fazla bir de bagajla uğraşmayın. Üstelik havayollarının fazla bagaj fiyatları yılbaşı dönemlerinde acımasız olabiliyor. Çantanızın içerisine ekstra başka bir çanta ya da sağlam bir bez çanta koymanız sizi bir sonraki fazlalıkta kurtarabilir.

-Havaalanına gitmeden mutlaka bir şeyler yiyin, böylece saatlerce kuyrukta bekleyip üç katı fiyatına defalarca ısıtılmış iğrenç bir sandviç yemek zorunda kalmazsınız. Yanınıza mutlaka atıştırmalık bir şeyler alın.

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN-4

-Başka bir ülkeye gidiyorsanız telefonunuzun roamingini kapatmayı unutmayın. Özellikle uzak ülkelerde oranın telefon kartını almanız daha ucuza gelecektir.

-Bütçenizi öndecen ayarlayın. Gittiğiniz yerin parası mutlaka yanınızda olsun, ya da havaalanına indikten sonra hemen değiştirin. Havaalanından çıktıktan sonra açık döviz bürosu bulmanız mümkün olmayabilir.

-Yılbaşı gecesini dışarıda geçirmeyi planlıyorsunuz, içki içeceğiniz için de araba ile değil de taksi ile gitmeyi planladınız. Üzerinize giydiğiniz şeyler de bir partiye uygun. Türkiye’de her an her saat taksi bulmanız mümkün ama yurtdışındaysanız sokaklarda saatlerce taksi arayabilirsiniz. Nereye gidiyorsanız ülkenin taksi sistemini mutlaka araştırın. Örneğin ben son 2.5 yıldır Romanya’da yaşıyorum, eğer telefonunuzda taksi şirketlerinin aplikasyonu ya da numarası yoksa sokakta normal günde de bile taksi bulmanız imkansızdır.

-Yurtdışına gidecekseniz ve kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olduğundan ve gideceğiniz ülkeye vizeniz olduğundan emin olun.

-Allah aşkına pahalı aksesuarlar takıp, klas kıyafetler ile yolculuğa çıkmayın. Özellikle yılbaşı zamanı bir çok hırsızın ortada cirit attığı zamanlardandır. Neden hedef olmayı isteyesiniz ki?

-Yanınızda sadece tek bir kredi kartı olmasın, diyelim ki gideceğiniz ülkede o çalışmadı ve yeterli nakit para da yanınızda yok, ben sizin yerinizde olmak istemezdim.

YILBAŞI GECENİZ / TATİLİNİZ KABUSA DÖNMESİN-5

-Araştırın, araştırın… Kalacağınız yer ya da gideceğiniz restaurantla ilgili reviewları mutlaka okuyun. Gideceğiniz yer de sizi karşılayacak bir taksi ya da tur operatörü varsa mutlaka iki kez kontrol edin.
 
instagram:banuyollarda

Etiketler


Yazar Hakkında

BANU DEMİR

1969 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum. Yaklaşık 11 sene reklamcılık sektöründe Müşteri Temsilciliği ve Müşteri İlişkileri Direktör'lüğü yaptım. 2000 senesi başında eşimin işi nedeni ile...