Yurt Dışı Araç Kiralama Firmalarının Aldığı Yeni Önlemler

Eskiden kiraladığınız aracı Hertz, Avis, Budget, Enterprise ya da bir yerel araç kiralama firması ofisine ya da havalimanı ofisine bıraktığınız ilk etapta kaba temizliği yapılıyordu. Hemen o esnada olmasa da birileri çocuğunuzun arkada koltuk aralarına sıkıştırdığı cips poşetini bulup çıkarıyor, aracın içini siliyor dışını yıkıyor hatta yan koltuk arka cebinde unuttuğunuz güneş gözlüğünüzü de bulup çıkarıyordu. Tabii temizlik hissini artıran bir oto spreyi ile işlem tamamlanıyor ve kiralık araç bir sonraki kullanıcı için hazır hale geliyordu.

Fakat yeni dönemde; hijyen gereksinimiyle sınırlanmış uçuşlar, seyahat edecek tüketicilerin riskli kalabalıklardan kaçınması gibi durumlar araç kiralayacak kişilerde “minimum insan teması” önceliği oluşturdu. Kişi, aracı aldığında anahtardan, direksiyona, hatta benzin deposu anahtarına kadar temas edeceği her şeyin temizlendiğinden emin olmak istiyor.

Avis Group sözcüsü, “Bugüne kadar kiralık araçların temizliğinin temel tüketici beklentisi olduğunu varsayarak bu işlemin detaylarıyla ilgili tüketiciye bilgi verme ihtiyacı duyulmadı. Fakat pandeminin getirdiği bilinçle; hem çalışanlarımız hem de müşterilerimizin güvenliği ve sağlığı için bu zaman alan uzun süreci müşterilerimizin anlatmak kritik önem taşıyor” diyor.

Diğer araç kiralama firmaları da benzer uygulamaları gerçekleştiriyor. Uzun listelerle ek temizlik gerektiren yoğun temas noktalarını yayınlıyorlar. Öne çıkan yüksek temas noktaları şöyle; direksiyon, direksiyon kolonu kontrol sistemi, araç konsolunun tamamı, bardak yerleştirilen alanlar, kapı kolları, dokunmatik ekranlar, radyo ve klima kontrol butonları, araç içinden egzoza kadar tüm hava devir daimi, kapı bagaj kilit butonları, emniyet kemerleri ve tokaları, gövde tutma kolları, akaryakıt kapağı ve anahtarlık.

Araba Kiralama

Sektördeki büyük firmalara, yeni dönemde müşterilerinin güvenli araç kiralamasını sağlamak için ne gibi tedbirler aldıklarını sorduk. Yazının devamında Hertz, Avis, Budget ve Enterprise firmalarının başlattığı yeni uygulamaları göreceğiz.

Avis ve Budget

AVIS ve Budget’ta az önce listelediğimiz yüksek temas alanları tamamen temizlendiğinde araç kullanıcıya geçiş yapıyor. Eskiden araç bir sonraki kiralamadan hemen önce temizleniyordu, fakat bu kullanımın akabinde yapılan bir temizlik anlamına gelmiyordu tabi.  Örneğin firma çalışanı dezenfeksiyon işleminden önce aracı park alanlarında dolaştırabiliyordu. Şimdi ise firmalar, araçta kalan zararlı mikro canlılara karşı hem firma çalışanları hem de müşterilerin güvenliğini sağlamak üzere, aracı kiralayan müşteri kullanımı tamamlayıp iade edince, henüz çalışanlar aracı park alanında dönüşüme almadan ilk olarak “araç temizliği ve dezenfeksiyon” yapıyor.

Ayrıca tüm araçların aynı düzeyde dezenfeksiyonu için yeni temizlik gereçleri ve ürünleri temin edildi. Eskiden bu işlem için her Avis ve Budget ofisinin bulunduğu bölgede temin edilebilen temizlik ürünleriyle dezenfekte yapmasına müsaade ediliyordu. Bu artık mümkün değil. Avis ve Budget basın sözcüsü “İnsan kaynaklı Covid-19 ile etkili mücadele için tüm ofislerimizde düzenli olarak CDC tavsiyeli ve EPA sertifikalı temizlik malzemesi tedarik ediyoruz ve kullanımını sağlıyoruz” diyor.

Araba Kiralama

Kiralanan aracın unutulması durumuyla ilgili de birkaç değişiklik daha geldi. Araç teslimi için belirlenen noktaya götürüldüğünde firma çalışanı ile aracı kiralayan müşterinin de temasını sınırlandırıyor. Bunun için çoğu noktada park alanındaki görevli tarafından kapalı bir camın arkasından kullanıcı ehliyeti soruluyor. Hem iki tarafın güveliği sağlanıyor hem de artık kağıt ve dosyaların kullanılmadığı araç kiralama sözleşmesi yapılıyor. Böylelikle müşteriler sadece aracı teslim noktasına doğru sürüyor ve sonra yoluna devam ediyor. Tabi fatura da e-mail ile gönderiliyor. (Hatırlatma: araç kiralama firması ile araç teslim ederken oluşabilecek herhangi bir uyuşmazlık durumu için her halükarda araç size teslim edildiğinde içinde bir şey varsa mutlaka fotoğrafını çekin ve not alın.)

Hertz

Firma uygulamaya geçirdiği “15 farklı kontrol noktası” bulunan temizlik listesine ek olarak, hijyenik temizliği tamamlanmış tüm araçlarını "Hertz Gold Standard Clean" yani “Hertz Altın Temizlik Standardı” ibaresiyle işaretliyor. Bu işaret bandı, sürücünün bulunduğu taraftaki kapı üzerinde olup, sadece aracı kiralayan sürücünün aracın içine ilk girdiği zamanda açılabiliyor. Bunun anlamı aracın bulunduğu son alana geldiğinde son işlem olarak sürücünün bulunduğu alanın dezenfektesi yapıldı demektir.

Araba Kiralama

Eğer Hertz’in ücretsiz ödül programına katıldıysanız, araç kiralama aşamasında bazı aşamaları direkt geçebilir ya da face time ile kasadan doğruca araca geçebilirsiniz. Hertz noktaları temiz donanımlıdır, sürücüler alandan çıkmadan önce kimlik kontrolü için yüz tanıma sistemiyle temassız araç alıp geçiş yapabilirler. Eğer Hertz noktalarından birine gitmek istemiyorsanız, firmanın yeni tanıtımını yaptığı komşudan teslim sistemi bulunuyor. Tıpkı Avis ve Budget’ta olduğu gibi araç teslim için firmanın teslim noktalarından birine gitmek yerine o an size uygun olan bir yerde aracı bırakarak temassız teslim yapabilirsiniz. Fatura tabii ki mail ile iletiliyor olacak. 

#evdekal mak güzel ama rahatlıkla seyahat edebileceğimiz günler için sabırsızlanıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz.  Her seyahatinizde güvenliğin daima ilk önceliğiniz olmasını ve derlediğimiz bu bilgilerin herkes için faydalı olmasını diliyoruz.