Yurtiçi ve Yurtdışı Uçuşlarda Aşı Politikaları

İkinci senesine yaklaşan koronavirüs salgını hem ülkemizde hem de dünyada gündemin ilk maddesi olmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybederken eğitimden ekonomiye hayatın hemen her alanı bu salgından etkilenmiş durumda. Tüm insanlık salgının ilk günlerinden beri amansız mücadelesini sürdürüyor. Bu doğrultuda atılan en önemli adım kuşkusuz aşı oldu. Covid-19 virüsüne karşı bulunan çeşitli aşılar ülkemizde ve dünyada tüm hızıyla uygulanıyor. Virüsün çeşitli mutasyonlarla beraber farklı varyantlarının ortaya çıkması da bu aşıların önemini daha çok artıran etkenler. Bu bağlamda ülkemizde ve dünyada birden çok dozda aşılama gerçekleştiriliyor. Koronavirüs aşısı hayatın normal seyrine daha fazla yaklaşması için olmazsa olmaz bir durumdaydı. Nitekim aşılamalar tüm hızıyla devam ederken hem ülkemizde hem de dünyada uygulanan aşı politikaları da gündemin ana maddeleri arasında yer alıyor. Koronaüse karşı en önemli silahımız olan aşının uygulanması zorunluluğu pek çok faaliyette de geçerli olmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de şüphesiz uçuş faaliyetleri. Hem ülkemizde hem de dünyada gerçekleştirilen uçuşlarda çeşitli koronavirüs aşısı uygulamaları dikkat çekiyor. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında artarak uygulanan bu aşı politikaları, virüsün yayılma hızını azaltmak ve insanları aşı olmaya teşvik açısından büyük önem arz ediyor. Peki ülkemizde ve dünyada gerçekleştirilen uçuşlarda uygulanan bu aşı politikaları nelerdir. Bu yazımızda giderek daha da yaygınlaşan ve önem arz eden aşı politikalarını yakından inceleyeceğiz. 

Ülkemizde uçuş denince akla ilk gelen marka kuşkusuz Türk Hava Yolları. Uluslarası sahada da büyük bir marka değerine ulaşmış olan THY, aşı politikaları konusunda önemli adımlar atmaya başladı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin yaptığı açıklamaya göre uçuşlarda aşı kartı ve negatif PCR testi gösterme zorunluluğu uygulanmaya başlayacak. Uygulamanın başlayacağı tarih ise 6 Eylül. Ekşi'nin yaptığı açıklama doğrultusunda 6 Eylül tarihi itibariyle THY yolcuları iç hatlarda yolculuk yapacakları durumlarda negatif PCR testi ve aşı kartlarını ibraz etmek durumunda kalacaklar. Aksi takdirde uçuş için gerekli uygunluk sağlanmamış olacak. Bu sayede uçuşların Covid-19 salgını açısından güvenliği temin edilmeye ve virüsün daha fazla yayılması ve farklı varyantlar göstermesi engellenmek istenmektedir. 

Uçuşlarda aşı politikaları ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da artan bir önemle uygulanmaya başlıyor. Bu doğrultuda özellikle AB ülkelerinin uygulamaları dikkat çekiyor. Uçuşlarda aşı politikaları uygulayan ülkelerden birisi de Almanya. Almanya Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamalara göre aşı sürecini tamamlamış olan kişilere uçuşlarda kolaylık sağlanacak. Ancak bu noktada yapılan aşıların AB’den onaylı olup olmadığı konusu önem arz ediyor. AB onaylı olmayan aşıların uçuşlarda geçerli olup olmayacağı konusu Almanya uçuş politikaları gündeminde yer almayı sürdürüyor. Almanya Sağlık Bakanı Spahn, AB onaylı Covid-19 aşılarını yaptırmış olan vatandaşların AB ülkelerine yapacakları uçuşlarda Covid-19 tedbirlerinden muaf tutulabileceğini belirtti. AB onaylı olmayan aşıların değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirten Spahn, AB çapında geçerli olacak dijital aşı kartı uygulamasını da sözlerine eklemişti. AB onayını henüz almamış aşılar arasında Rus aşısı olan Sputnik V örnek gösterilebilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onaylı aşılar listesinde yer alan Sputnik V, AB onaylı aşılar arasında ise henüz yer almamıştı. Almanya Sağlık Bakanı Spahn’ın yaptığı açıklamalara göre uçuşlarda test sonucu negatif çıkan ve iyileşen yolcular da olumlu yönde değerlendirilecekler arasında bulunuyor. 

Covid-19 salgının global anlamda tehdidini sürdürdüğü şu günlerde aşı politikaları düzenleyen ülkelerden birisi de ABD. Biden yönetiminde tedbirlerin sıkı şekilde sürdürüldüğü ABD’de özellikle ülkeye dışardan gelen ziyaretçiler için aşı zorunluluğu planı gündemde yer alıyor. Bir Beyaz Saray yetkilisinin yapmış olduğu açıklamaya göre Biden yönetimi ABD’ye gelen tüm yabancı ziyaretçilerin Covid-19 aşısı zorunluluğuna tabi olduğu söyleniyor. Bu planlama koronavirüs salgını ile oldukça çetin mücadele vermiş ABD’nin atmış olduğu önemli adımlar arasında. Aşı zorunluluğu uygukamasının ne zaman hayata geçirileceği konusunda henüz net bir bilgi yok. ABD’de Biden yönetimi koronavirüsün Delta varyantını sebep göstererek seyahat kısıtlamalarını sürdürmeye devam ediyor. Mevcut kısıtlamalara göre son 14 günde Hindistan, Güney Afrika, Brezilya, İrlanda, İngiltere, Avrupa Şengen Bölgesi ve Çin’de bulunan ve Amerikan vatandaşı olmayan kişiler Amerika’ya giremiyor. Söz konusu kısıtlamaların gevşetilmesi bazı kesimler tarafından beklenirken uçuşlarda aşı politikası uygulaması da ABD’nin koronavirüse karşı önlemleri arasında yerini alacak. Bu bağlamda Amerika’ya seyahat eden herkesten aşılanıp aşılanmadıklarına dair belge ve son üç gün içerisinde yapılmış olan Negatif sonuçlu Covid-19 testi ibraz etmeleri bekleniyor. Koronavirüsle amansız mücadelesini sürdüren ABD yönetiminin bu uygulamalarına karşın bazı ülkeler, müttefikler ve yakınlarını görmek isteyenler kısıtlamaların gevşetilmesi yönünde beklenti içerisinde. Öte yandan Amerika’nın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olan Airlines for America, uçuşlarda aşı zorunluluğu ile beraber yabancıların aşılanarak ülkeye girişlerinin kolaylaşacağını ve bu durumun memnuniyet vereceği olacağını belirtiyor. 

Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde ve dünyada önlemler alınmaya devam ediyor. Hayatın her alanını etkileyen bu salgının etkilerini asgari değerlere indirmek için her geçen gün farklı uygulamalar gündeme geliyor. Bu bağlamda uygulanmaya başlanan ve planlanan uçuşlarda aşı politikaları ile alakalı ülkemizde ve dünyada önemli örnekleri sizler için derledik.

 

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.