Zagreb - Hırvatistan

Avrupa'nın en yeşil kentlerinden Zagreb'in bulunduğu alandaki ilk yerleşim 1. yy’da gerçekleşmiştir. Ancak bu köklü şehir, tarih kayıtlarında ilk defa 1094 yılında görülür.

Kentin önemli noktalarından birisi St. Mark Kilisesi’dir. Olur da Yukarı Şehir’deki kiliseyi bulamazsanız sadece kafanızı kaldırıp bakmanız yeterli olacaktır. Çünkü bu güzel binanın çatısı kırmızı, beyaz ve mavi renkteki seramiklerle bezeli. Rengârenk çatılı bu tarihi yapının, yapılış tarihi 13. yy’a dayanıyor. Güney cephesindeki pencere, kilisenin ilk olarak romanesk tarzda inşa edildiğini gösteriyor. Fakat ilerleyen tarihlerde yapılan restorasyonlarla yapının gotik mimari çizgisine geldiği açıkça görülebilir.

Zagreb, benzeri eski komunizm ülkelerine göre daha rahat bir etki bırakıyor insanda. Ayrıca Viyana’ya benzer pek çok yönü de var.

Zagreb’de her an bir festivale, bir sokak gösterisine denk gelebilirsiniz. Özellikle de sokak çalgıcılarına.

Şehrin en hareketli olduğu yer, Ban Josip Jelacic Meydanı. Aslında tüm hayat burada geçiyor denebilir. Tüm kafeler, ünlü markalar, müzeler ve daha niceleri bu meydanın çevresine toplanmış şekilde ve diğer Avrupa şehirlerine nazaran fiyatlarda oldukça uygun.

Şehrin merkezi Jelacic Meydanı ile kuzeydeki Kaptol bölgesinin arasında bir halk pazarı bulunuyor: Dolac Pazarı. Gezinize alışveriş keyfini de eklemek istiyorsanız Dolac Pazarı’na mutlaka gitmeli, insan kalabalığının içindeki yerinizi almalısınız. Burada her çeşit sebze, meyve, şarküteri ürünleri, kıyafetler ve hediyelik eşyalar bulmak mümkün. Avrupai bir düzen ile oryantal bir canlılığı birleştiren bu Pazar ilginizi çekebilir.

Zagreb, gezisini tarihle süsleyenler için görülmeye değer birçok müze ve sanat galerisine sahip. Bunlardan bir tanesi, 400 bin parçalık bir koleksiyona sahip olan Arkeoloji Müzesi. Müzede; tarih öncesi dönemler, Hırvatistan, Mısır, Yunanistan, Romalılar, Bizans İmparatorluğu ve daha birçok farklı kültüre ait eserler yer alıyor. Tarihi eserlerin en önemlilerinden biri Zagreb Mumyası olarak isimlendirilen Mısırlılardan kalma bir mumya. Ayrıca müzenin dışında yer alan “Lapidarium” bölümündeki Roma taş anıtları da görülmeye değer. Müze, Jelacic Meydanı’nın kuzeyinden iki sokak ötede, Vranyczany-Hafner Palace’da yer alıyor.