Zanzibar - 3 - Tanzanya

Zanzibar’ın diğer önemli yerlerinden bir kaçı Prison İsland ve dev kaplumbağalar. Buranın diğer adı Chango Adası ve kaplumbağalarıyla olduğu kadar, şnorkel kullanılarak yapılan su altı mercan manzaralı yüzme etkinlikleriyle de ünlü. Hadi kendinize bir şnorkel kapın!

Eğer suyun tadını çıkardıysanız artık adaya ayak basıp keşfe başlayabilirsiniz. Siz adanın bembeyaz kumsallarında yürürken bizde biraz adanın geçmişinden bahsedelim.

Adından da anlaşılacağı gibi burada bir hapishane binası var, fakat bina suçlular için değil lepralılar yani cüzzamlılar için kullanılmış, bir nevi tedavi binası işlevi görmüş. Binanın dışındaki kalın sarmaşıklar ise biraz esrarengiz bir hava katırıyor, sanki bir hikayesi olduğunu bağırıyor gibi.

Bu geçmiş kokulu havadan kurtulup kaplumbağaları görmeye gidebilirsiniz artık. 1919 senesinde Seyşeller hükümeti tarafından Zanzibar sultanına hediye edilen bir çift kaplumbağanın torunları ve çocukları şu an adada bulunanlar. Yaklaşık 120 tane kaplumbağa var ve sırtlarında yaşlarını görebilirsiniz.

Bir de şöyle biraz traji komik bir durum var bu kaplumbağalar hakkında. ilk olarak Zanzibar'a geldiklerinde adada bir kıtlık olduğundan insanlar kaplumbağaları yemek istemiş o yüzden bu adaya taşınmışlar. Tamam burda güvendeler ama bu defada çok yavaş hareket ettiklerinden fırtınalarda üzerlerine ağaç düşme tehlikesi yaşıyorlarmış. Bu yüzden biraz zayiat vermişler

Unutmadan etrafta çok sayıda tavuskuşu da mevcut, cennetin komşusu olsaydı heralde Zanzibar olurdu.

Zanzibar’ın kumsallarının tadını çıkarmak için adanın kuzeyine, Nungwi Beach’e gitmelisiniz. Denizin kenarında med-ceziri rahatça gözlemleyebileceğiniz bir yer bulmalısınız konaklama için.

Burada med-cezir saatleri çok önemli çünkü sular yükseldiğinde sahil diye birşey olmuyor ağaçlar bile suların altında kalıyor.

Otellerdeki med-cezir saatlerinin yazdığı tabloları takip etmekte fayda var bu yüzden, yoksa yürümeniz gereken yerlerde yüzüyor olabilirsiniz.

Sahil gözükmeye başlayınca aşağıdaki hamaklara uzanıp denizin nasıl yavaşça uzaklaştığını seyredebilir ve sakince dinlenebilirsiniz.

Deniz çekildikçe insanlar normal yöntemlerle balık avlamaya başlıyorlar ve kumsal daha da güzelleşiyor.

Deniz çekildiğinde eğer suyun içindeyseniz bu biraz tehlikeli olabilir, çünkü deniz kestaneleri, mercanlar ortaya çıkmaya başlıyorlar. Eğer suyun içinde değilseniz ama girmek istiyorsanız o zaman da yaklaşık 200 m yürümeniz gerekecek. Burası gerçekten alışık olunmayan güzellikte bir yer.

Evet belli saatlerde denize girmek mümkün olmuyor anlaşıldı. Peki bu  zamanlarda ne yapmalı? Zanzibar Parasailing adında sahibinin de türk olduğu bir işletme sizleri bekliyor, buraya bir uğramalı en azından ortamı ve sıcaklığı hissetmelisiniz. Ayrıca sadece parasailing değil, su kayağı, jetski, fly board, banana gibi alternatifler de mevcut.

Burada pek çok seçenek var insan hangisini seçeceğine karar veremiyor. Ama bizden size küçük bir tavsiye, zaten sürekli suyun içinde olacaksınız, havadan Zanzibar’ı görmeye ne dersiniz. Öyleyse haydi teknelere!

Çıkacağınız yükseklik 350 metre! Evet artık hazırlıklar tamamlandı ve tekneden ayrılmalısınız. Yeşiller, maviler, ağaçlar, dalgalar, denizin köpükleri hepsi sizi bekliyor olacak yukarıda.

Parasailing macerasından sonra kıyıya çıkıp Zanzibar turlarına devam edebilirsiniz. Sokaklardaki Maasaililerin kurdukları tezgahları dolaşmak fena fikir değil.

Günbatımından önce buranın olmazsa olmazları listesine dahil bir kaç şey var o yüzden vakit keybetmemelisiniz. Nungwi bölgesinde iki tane doğal akvaryum bulunuyor. Bunlardan birinde, su kaplumbağalarını kenardan besleyebiliyorsunuz. Diğerinde ise su kaplumbağaları ile birlikte yüzebiliyorsunuz.

Bir diğer önemli şey ise günbatımı. Burası bir okyanus ve sunduğu manzaralar müthiş. İster yerellerin Dhow dedikleri tekneler ile günbatımı turlarına katılabilir, isterseniz sahilde bunun tadını çıkarabilirsiniz. Vakit kaybetmeden ister sahilde, ister teknede, ister denizin içinde bir yerde konumunuzu alın, çünkü etrafı pembe tatlı bir renk kaplıyor yavaşça.

Güneşi batırdıysanız artık otelinize dönebilirsiniz. Yanınıza el fenerlerinizi aldınız değil mi? Geceleri tasarruf amaçlı olarak burada elektrikler kesiliyor çünkü, otelin yol ışıklandırmalarıda buna dahil. Zanzibar’dan ayrılmak kolay olmasada elinizde, aklınızda bir dolu anı ve görüntü kalacaktır. Belki tekrar kavuşursunuz siyah insanların kumsallarına.