Google+

Arama formu

Botsvana Hakkında Temel Bilgiler

Botsvana Hakkında Temel Bilgiler

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Botsvana, güney ve güneydoğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğusunda ise Zambiya ve Zimbabve ile komşudur. 2,155,784 kişilik nüfusa sahip ülke, ulusal parkları, doğası ve vahşi yaşam alanlarıyla öne çıkmaktadır. Sahip olduğu “Chobe Ulusal Parkı”, “Gemsbok Ulusal Parkı” ve “Makgadikgadi Pans Ulusal Parkı” gibi önemli ulusal parklar turistlerin bu ülkeyi ziyaret etmesinde öncelikli sebepler arasındadır. Bu durum ekonomisini de olumlu yönde etkilemektedir.

En büyük şehri, aynı zamanda başkent olan Gaborone'dir. Bunun dışında Francistown ve Molepolole, diğer önemli ve büyük iki şehridir. Ülkenin resmi dili hem İngilizce hem de Setsvana dilleri olsa da, resmi konular dışında yerel halk çoğunlukla Setsvana dilini kullanmaktadır.

Botsvana tarihine ait ilk bilgiler günümüzden yaklaşık 1000 sene öncesine aittir. Daha önceleri için herhangi bir bilgi mevcut değildir. Hayvancılıkla uğraşan Tswana kabilesi kuzeyden gelerek Botsvana'ya yerleşmiştir. O dönemde yaygın olan hayvancılık, şimdilerde de ülkenin en önemli geçim kaynakları arasındadır. Ekonomiye katkısı olan diğer bir şey de zengin yeraltı kaynaklarının son zamanlarda işletilmeye başlamasıdır. Elmas, ülke ihracatının yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bunun dışında bakır, nikel, tuz, gümüş ve kömür gibi madenler çıkarılmaktadır.

Botsvana’da hava sıcaklıkları Kasım-Mayıs ayları arasında yüksektir. En sıcak olduğu ay ise Şubat’tır. Hava sıcaklığının daha az olduğu ve kış aylarının başlangıcı sayılan Nisan ayında Botsvana’yı ziyaret etmek daha uygundur.