Google+

Arama formu

Burkina Faso’da İklim ve Hava Durumu

Burkina Faso’da İklim ve Hava Durumu

Ülkenin kuzeyden güneye doğru olan uzantısında Sahel ile Sudan kuşakları arasında yaşanan geçiş kendisini bitki örtüsü üzerinde de göstermektedir. Kuzey bölgelerde yer alan Sahel kuşağı ülke topraklarının yüzde 25'i üzerinde etkili olmaktadır. Bu bölgelerde genel itibariyle kurak bir iklim hâkimdir.

Yıl boyunca neredeyse iki aydan daha az bir süre yağan yağmur bıraktığı ortalama yağış miktarı ile 300 milimetrenin altındadır. Ülkenin geri kalan bölümünün büyük bir bölümünde Sudan-Sahel İklimi hâkimdir. Bu iklimde yağmur dönemleri dört ila beş ay arasında sürmektedir. Ülkenin güney bölgelerinde hâkim olan Sudan kuşağında ise yağmur sezonu altı ay kadar sürebilmekte ve yıllık ortalama 1300 milimetre yağış bırakabilmektedir.

Ülke genelinde hava sıcaklıkları 25 derece ila 30 derece arasında yer almakta olup, yine ülke genelinde bugüne kadar ölçülen en düşük ve en yüksek sıcaklıklar 5 derece (1971) ile en düşüğü ve 46 derece (1975) ile en yükseği olmak üzere Markoye'de ölçülmüştür. Burkina Faso genelinde Mart ve Nisan ayları sıcaklıkların en yüksek değerlerde ölçüldüğü, Ocak ve Şubat ayları ise ülke genelinde hava sıcaklıkların en düşük değerde ölçüldüğü aylar konumundadır.