Google+

Cezayir Hakkında Temel Bilgiler

158003 Ağu 2016Lokasyon Detay

Resmi ismi Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti olan Cezayir, 2.381.741 kilometre karelik yüzölçümüyle Sudan'dan sonra Afrika kıtasının ikinci büyük ülkesidir. Kuzey Afrika'da yer alan ülkede Akdeniz ve Çöl iklimleri görülür. Cezayir’in Akdeniz’de 1025 kilometre uzunluğunda kıyısı vardır ve ülkenin en büyük şehirleri de kıyı şeridinde bulunmaktadır. En büyük azınlık olan Berberiler ülkenin en eski halkıdır.

Cezayir Hakkında Temel Bilgiler

Ülkede trafik ışıkları yoktur, bombalama olaylarına karşı trafik sürekli akmak zorundadır ve araçların durması yasaktır. Ülkede özellikle Kabylie bölgesi gibi kırsal alanlarda terörist eylemleri, bombalama olayları yaşanmaktadır. Şehirlerarası yollarda yol kesme, öldürme olayları olduğundan ve hava karardıktan sonra yolculuk zorlaştığından, polis tarafından bazı yollar kapatılır. İşsizlik oranı yüksek olduğu için soygun oranı da fazladır. Ülkede resmi tatil günleri cuma ve cumartesidir.

Ülkede çaylar çok demli servis edildiği için genel olarak çok şekerli tüketilir. Ayrıca açık ve çok şekerli olan naneli çay da en çok tercih edilenler arasındadır. Hamoud adında yerel bir gazozları ve kola benzeri Selecto adına bir içecekleri vardır. Ülkede bazı restoranlarda kaliteli Fransız şarapları da bulunur. Yemekleri Akdeniz mutfağı özelliği taşır.

Cezayir Hakkında Temel Bilgiler-1

Modern Cezayir edebiyatı, Arapça ve Fransızca arasında bölünmüş durumdadır. 20. Yüzyıl Cezayir romancıları arasında en önemlileri Muhammed Dib, Albert Camus ve Katib Yasin gösterilir. Ünlü modacı Yves Saint Laurent de Cezayir'in Oran şehrinde doğmuştur. Cezayir kültürünün en önemli unsurunu İslam medeniyeti oluşturur. Cezayir müziğinin ülke dışında en çok bilinen türü olan Rai'yle ilgili her yıl ağustos ayında Festival du Rai adında bir festival düzenlenir.

Cezayir, BM, İslâm Konferansı Örgütü, Arap Devletleri Birliği, Afrika Birliği Örgütü, İslâm Kalkınma Bankası Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası örgütlere üyedir.

 

Cezayir ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-