Google+

Arama formu

Zimbabve Hakkında Temel Bilgiler

Zimbabve Hakkında Temel Bilgiler

Zimbabve ya da resmi adıyla Zimbabve Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Eski adı Güney Rodezya olan ülkenin sınır komşularını Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana oluşturur. Ülkenin başkenti Harare'dir. 12,973,808 kişilik nüfusun yüzde 10’u başkent ve çevresinde yaşamaktadır.

Yaklaşık olarak 2000 yıl önce ilk Bantu ailesine mensup yerlilerin bu bölgelere gelmesi ve yerleşmesi ile yaşam bulan bölgede, gelenler arasında günümüzde nüfusun yüzde 80'ini oluşturan Shona halkının da ataları bulunmaktadır.

İngilizce, Shona dili ve Ndebele dillerinin resmi dil olarak kabul edildiği Zibmbabve ekonomisinde tarım, madencilik ve imalat sektörleri önemlidir. Çalışan nüfusun yüzde 35’i tarım ile, yüzde 30’u sanayi ve ticaretle, yüzde 20’si hizmetlerle ve yüzde 15’i ise hükümet işleriyle uğraşır.

Ülkenin belli başlı tarım ürünleri tütün, şeker, pamuk, mısır ve buğdaydır. Giyim, kimya sanayileri ve hafif endüstri de gelişmiştir. İmalat için gerekli enerjinin çoğu Kariba Hidroelektrik Santrali’nde üretilir.

Tropikal iklime sahip olan Zimbabve’ye gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların azaldığı ve henüz yağışların başlamadığı Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu dönem dışında ülkenin en önemli festivallerinden Harare Uluslararası Sanat Festivali’nin (HIFA) düzenlendiği Nisan ayı ve ülke kültürünü fazlasıyla tanımaya yardımcı olacak Jikinya Geleneksel Dans Festivali’nin gerçekleştirildiği Kasım ayı da tercih edilebilir.