Google+

Arama formu

Zimbabve’nin Ekonomisi

Zimbabve’nin ekonomisinde tarım, madencilik ve imalat sektörleri önemlidir. Çalışan nüfusun yüzde 35’i tarım ile, yüzde 30’u sanayi ve ticaretle, yüzde 20’si hizmetlerle ve yüzde 15’i ise hükümet işleriyle uğraşır.

Ülkenin belli başlı tarım ürünleri tütün, şeker, pamuk, mısır ve buğdaydır. Giyim, kimya sanayileri ve hafif endüstri de gelişmiştir. İmalat için gerekli enerjinin çoğu Kariba Hidroelektrik Santrali’nde üretilir.

Zimbabve, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD ve Almanya ile ticari ilişkilerde bulunmaktadır.

Ülkedeki enflasyon oranı çok yüksektir. Bu durum kimi zaman şöyle seyreder; Zimbabve’nin günlük enflasyonu bazı ülkelerin yıllık enflasyon oranından bile yüksek olur.

Ülkenin para birimi olan Zimbabve doları, 1980 yılında bağımsızlık ile tedavüle girmiş bir para birimidir. 2009’da yaşanan hiper enflasyonla kullanılmaya başlanan yabancı para birimleri nedeniyle değerini ve önemini büyük ölçüde yitiren para birimi, 12 Nisan 2009’da alınan karar ile bir yıl süreyle tedavülden kaldırılmıştır. Bu sürecin sonunda da ekonomik verilerin kendi para biriminin kullanılmasına hala uygun olmadığı gerekçesiyle Zimbabve doları büyük çoğunlukla resmi ödeme aracı olarak kullanılmaktan çıkarılmıştır. Ülke genelinde ABD Doları, Euro, Güney Afrika Randı, İngiliz Sterlini gibi para birimleri kullanılmaktadır.