Alaska'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Alaska’dan hediye alacaksanız size verilebilecek ilk tavsiye “yerel sanatçıları keşfedin” olacaktır. Çünkü Alaska’da pek çok sanatçının kendi galerisine erişim imkânınız var. Bu konuda oldukça zengin bir sektör yaratmış Alaska’dan dönerken Anchorage Müzesi yahut Alaska Native Heritage Center’ın hediyelik eşya dükkanlarından birine mutlaka uğrayın. Resim, baskı ve fildişinden yapılma heykeller en çok karşınıza çıkacak teknikler olacak.

El dokumasının da oldukça yaygın olduğu Alaska’da bir diğer hediye alternatifi de el yapımı bebekler, şapka, atkı, kazak gibi özgün tasarımlardır. Alaska yerel halkının gündelik hayatında çokça kullandığı mors balığı derisinden yapılmış eldivenler de en yaygın hediyelik eşyalar arasında bulunur.

Alaska’da mücevher sektörünün de oldukça geliştiğine değinmek gerekir. Bunun yanında Alaska’da ilginizi çekebilecek bir diğer hediye ise doğal sabunlar ve maskelerdir. Çeşitli baharatlar, doğal pigmentler ve yağlar kullanılarak yapılan doğal sabunların en meşhuru Denali Dream Soap’dur. Cooper Nehri’ndeki çamurlardan elde edilen bol mineralli cilt maskeleri ve sabunlar ise pürüzsüz ve yumuşak bir cilt vadeder.

Alaska’dan alabileceğiniz en ikonoik hediye ise Ulu ismini verdikleri bıçaklarıdır. Yüzyıllardır avcılıkta ve gündelik yaşamda kullandıkları bu bıçak türü kendine has tasarımıyla oldukça otantik bir hediye alternatifidir.

Son olarak Alaska’dan sevdiklerinize geleneksel şarap ve biralardan da alabilirsiniz. Ev yapımı bira ve şarapların yanında eve dönerken yanınızda getirebileceğiniz bir diğer Alaska lezzeti de huş ağacı meyvesinden yapılma reçel ve şuruplardır.