Google+

Arama formu

Juneau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Juneau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti’nin başkenti olan Juneau, Alaska’nın sap kısmı olarak da adlandırılan güney bölümünde yer alır. 8.430 kilometrekarelik alanıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci şehridir. Yüzlerce yıldır Tlingitlerin kabileleri olan Auke ve Taku toplumları bu bölgede yaşamaktadır. Heykelcilik, dokumacılık, dekorasyon, şarkı ve dans gibi geniş ve zengin sanatsal geleneklere sahip olan bu halkın güzel bakış açısı şehrin her yerine yansımıştır.

Juneau Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Juneau’nun yakınlarında buzullara ulaşılan yürüyüş yollarının bulunması, burayı ilginç kılar. Arktik bölgeden Pasifik sahillerine petrol nakleden Trans-Alaska Boru Hattı'nın kurulmasından sonra şehir sürekli gelişmeye devam etmiştir. Şehrin ekonomisinin en büyük destekçisi turizmdir. Özellikle yaz aylarına denk gelen mayıs-eylül ayları arasında turizm revaçtadır. İkinci önemli faktör de balıkçılıktır.

Juneau’da karasal ve okyanus iklimleri yaşanmaktadır. Alaska’nın diğer yerlerine nazaran Pasifik Okyanusu’nun etkisiyle kış aylarında burası daha ılımandır. Nemli ve uzun geçen kış aylarında en düşük sıcaklık ortalaması -5 derecedir ve en soğuk ay ocaktır. İlkbahar, yaz ve sonbahar da soğuk ile ılıman arasında geçer. Temmuz ayında sıcaklıklar 18 dereceye kadar çıkar. İlkbahar yağışsız geçer. Eylül ve ekim aylarında ise çok yağış olur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ACXfKlOk9Rc