Google+

Arama formu

Alman Mutfağı

Alman Mutfağı
expatica.com

Bölgeden bölgeye değişiklik gösteren Alman mutfağı ve yemek kültürü temel olarak et ve et ürünlerinden oluşur. Alman yemeklerinin vazgeçilmez malzemeleri domuz ve dana etidir. Özellikle domuz eti, ülke genelinde yoğun olarak tüketilmektedir. Alman yemeklerinde et ağırlıklıdır ancak et, sosis ve biftek gibi et mamülleri olarak yemeklerde kullanılır.

Alman mutfağında en çok tüketilen sebzeler ise patates, havuç, ıspanak, bezelye ve lahana gibi kış sebzeleridir. Patates, kızartma, haşlama, püre veya salata olarak hemen hemen her yemeğin yanında servis edilir. Hamur işlerinin de ağırlıkta olduğu Alman yemek kültüründe pasta ve turta çeşitleri oldukça fazladır.
Pek çok çeşitli kültürün bir arada bulunduğu Almanya’da yemek kültürü de çok çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı; Türk, İtalyan, Çin, Hint ve Japon mutfaklarından etkilenmiştir.

Speyer’da geleneksel Alman lezzetlerini tadabileceğiniz birçok yerel restoran yer almaktadır. Ayrıca bu restoranların yanı sıra şehirde fast food dükkanları ve dünya mutfaklarından yemekler sunan restoranlar da bulunmaktadır.

Popüler Restoranlar