Google+

Berlin

Berlin - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon1℃
Ülke: Almanya Nüfus: 3.375 milyon Resmi Dili: Almanca Para Birimi:: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün Big Mac Index: 3.93 $ (Türkiye 3.87 $)

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Berlin, Almanya’nın kuzeydoğusunda Spree ve Havel Nehirleri’nin arasinda yer alır. Berlin şehri Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 16 eyaletinden biridir ve kendi içinde 12 idari ilçeye ayrılmıştır.

Geolocation

Berlin’de para birimi olarak euro kullanılmaktadır.

Berlin’in resmi dili Almanca’dır. Turistik bölgelerde Almanca’dan sonra İngilizce en çok konuşulan dildir.

 • Merhaba: Guten Tag
 • SelamGrüß dich
 • Hoşgeldiniz: Willkommen.
 • Günaydın: Guten Morgen.
 • İyi akşamlar: Guten Abend
 • İyi geceler: Gute Nacht.
 • Nasılsınız?: Wie geht es Ihnen?

Berlin’de (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında bir saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 11.00 iken Berlin’de saat 10.00’dır.

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin
Telefon: 00 49 30 275850
Faks: 00 49 30 27590915
botschaft.berlin@mfa.gov.tr
http://berlin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND
Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218
Faks: (00 49 30) 893 18 98
konsulat.berlin@mfa.gov.tr 
http://berlin.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Berlin, Türkiye’ye göre kuzeyde bulunduğundan hava şartları Türkiye’ye kıyasla zorludur. Bir Kuzey Avrupa şehri olan Berlin’de, hava her an soğuyabilir. Okyanusal iklimin de etkilerinin görüldüğü şehirde karasal iklim daha baskındır. Kış aylarında şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız sıfırın altına düşen hava şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kar yağışı aralıktan marta kadar görülebilir. Ayrıca kış aylarında hava soğuk olduğu için şehir de daha sakindir. Soğuk ve sert kışlar geçiren Berlin’de yaz ayları da serin ve zaman zaman yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında en çok yağış temmuz ve ağustos ayında gerçekleşir. Berlin’in en az yağış aldığı dönem ise mart ayıdır. En sıcak ay olan temmuz ayında ortalama sıcaklık 25 derecedir. Geceleri ise 15 dereceye kadar düşmektedir. Bu nedenle yaz aylarında bile gitseniz yanınızda hırka bulundurmakta fayda var. Berlin'de sıcak ve güneşli günler az olduğu için böyle bir günlerde Almanlar güneşlenmek için parklara akın eder. İlkbahar ve sonbahar da genel olarak serin geçer ancak gezmek için uygundur.

İstanbul–Berlin arası direkt uçuşları mevcuttur. Uçuş süresi 2 saat 55 dakikadır. İstanbul Atatürk Havalimanı ile Berlin arasında haftanın her günü seferler düzenlenmektedir. 

 

Birçok uygun bütçeli otelin, hostelin, kamp alanının bulunduğu Berlin’de aynı zamanda lüks otelleri tercih etmek isteyenler için de pek çok seçenek vardır. Şehrin çoğu köşesi merkeziyle aynı olanaklara sahiptir ve ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğundan dolayı her nokta keyifli bir tatil için uygun olacaktır.

Berlin Otelleri

Farklı bütçelere uygun otellerin bulunduğu Berlin’de, her bölgenin kendine ait bir merkezi vardır demek yalan olmaz ve her birinde görülmesi gereken birçok yapı, müze, anıt ve alan yer almaktadır. Metro, bisiklet, otobüs, tramvay gibi birçok seçenekle diğer bölgelere gitmek mümkündür. Bu yüzden istenilen standartlarda istenilen bölgede konaklama imkanı bulmak oldukça kolay olacaktır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Berlin otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 

Berlin'de Şehir İçi Ulaşım

Berlin toplu taşıma ve raylı sistemler haritası oldukça karışık ve korkutucu görünse de, Berlin’deki toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemlerindendir. Berlin’de metro hatları arası bağlantılar son derece işlevseldir ve şehrin her yanına toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

Her yıl binlerce turistin gözde destinasyonlarından biri olan Almanya’nın başkenti Berlin, hareketli yapısı, yeşil doğası, farklı müzeleri, canlı sokakları ve tarihi yapıları ile herkesi büyülemektedir. Her sezon ayrı bir güzelliğe sahip olan Berlin’i keşfetmeyeyse tek bir gün yetmeyecektir. Şehre adımınızı attığınızda âşık olacağınız Berlin’de konaklama opsiyonları bulmak ise oldukça kolaydır.
 
12 ilçeden oluşmakta olan Berlin’in en çok konaklama için tercih edilen bölgesi Mitte olmakla birlikte her ilçesi için merkezî demek doğru olacaktır. İlçelerin her birinde tarihî ve  ilgi çekici bir nokta bulmak mümkündür. Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra birçok otelin inşa edildiği şehirde oldukça düşük bütçeli oteller bulabilirken çok lüks otellerde de konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Berlin'de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Berlin otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Berlin onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Berlin Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Berlin Otelleri

En Uygun Fiyatlı Berlin Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Berlin Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Berlin Otelleri

Berlin Gezilecek Yerler

Tarihi yapıları, müzeleri, geniş caddeleri ve tertemiz havasıyla içinden nehir geçen şehir Berlin’de, gezilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Avrupa’nın sanat, müzik ve kültür merkezi olarak anılan şehrin turistik noktalarını gezebilir, arka sokaklarını keşfedebilir ve şehrin bohem atmosferini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. 2000'lerin başından itibaren house müziğin gelişmesi ve sanat galerilerinin çoğalması şehirde bohem bir hava yaratmıştır. Berlin geziniz sırasında bu bu havayı mutlaka hissedeceksinizdir. Dünya Savaşları'nda ağır darbeler alan şehir geçmişini de kucaklayıp en iyi şekilde yansıtmaktadır. Gezilecek onlarca yerin arasında en dikkat çeken durumlardan birisi de şehrin ağaçlarla kaplı olmasıdır. Berlin'de konaklama yapacağınız bölgeyi gezeceğiniz yerlere göre seçmenizde fayda var. Ekonomik konaklama alternatiflerini merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.Sokaklarda dolanırken bir anda geniş bir parka denk gelebilir ve kendinizi bir anda ormanda bulabilirsiniz.

Brandenburg Kapısı

6623 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler-1

Berlin gezilecek yerler listemizin ilk sırasındaki yer Brandenburg Kapısı'dır. Orijinal adıyla Brandenburger Tor şehrin en önemli sembollerinden ve Berlin’in en fazla ziyaretçi çeken bölgelerinden biridir. 1788 – 1791 yılları arasında inşa edilen kapı, dönemin Prusya Kralı 3. Friedrich Wilhelm'in gösterişli bir giriş kapısı yaptırma isteğiyle ortaya çıkmıştır. Kapı yapılırken mimar Carl Gotthard Langhans, Atina'daki Acropolis'in görkemli giriş kapısından etkilenmiştir. Neoklasik mimarinin Almanya'daki en güzel örneklerinden biri olarak görülür. Quadriga ismi verilen atlı heykel 1793 yılında eklenmiştir. 1806'da Napolyon, Berlin'i işgal ettiğinde zaferin göstergesi olarak Quadriga'yı alıp Paris'e götürmüştür. 1814'de Napolyon'un tahttan indirilmesiyle heykel Berlin'e geri dönmüştür.

Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği kontrolünde bulunan Doğu Almanya bölgesinde kalmıştır. Brandenburg Kapısı’nın önünde bulunan, ıhlamur ağaçlarıyla ünlü Unter den Linden caddesinde yürümek oldukça keyiflidir. Brandenburg Kapısı’nın hemen kuzeyinde de mutlaka görmek isteyeceğiniz Reichstag bulunur. Hem şehrin merkezi, hem de ana sembollerinden olması nedeniyle Brandenburg Kapısı, Berlin gezinize başlayabileceğiniz en iyi nokta.

Ulaşım: U6 numaralı metro hattı ya da 147 numaralı otobüsleri kullanarak U Französische Street durağında inip Brandenburg Kapısı’na ulaşabilirsiniz.

-

Berlin lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Fritz, Holzmarktstrasse 73/Appt 0406, Wohnung Endelmann. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Chausseestrasse, Citadines 3 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Stars Berlin Apartments Zillestraße, Citadines 4, Holiday Park Rübezahl am Müggelsee otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Berlin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Alman Parlamento Binası

11923 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler-2

Berlin gezilecek yerler listemizin ikinci sırasındaki yer ReichstagAlman Parlamento Binası'dır. Bu şekilde söylendiğinde ilgi çekici bir yanı yokmuş gibi görünse de, bu yapıyı görmeye değer kılan özelliği cam kubbesidir. 1882 yılında parlamento binası için düzenlenen yarışmayı kazanan mimar Paul Wallot tarafından tasarlanan binanın yapımı, 1894 yılında tamamlanmıştır. Bu ilgi çekici yapı, sunduğu şehir manzarasıyla da ziyaretçilerini kendine çekmektedir. Binanın tasarımı Yüksek Rönesans ve klasisizmin özelliklerini göstermektedir. Ayrıca binanın kapısı, İmparatorluk Sarayı'na bakması gerekirken tam tersi yönde yapılmıştır.

Tepesindeki cam kubbesiyle bir tasarım harikası olan Reichstag, kubbeye vuran ışığı aynalar aracılığıyla parlamento salonuna yansıtmaktadır. Yağmur suyunu arıtıp kullanabilen, güneş panelleri ile elektrik üretebilen bu bina son derece işevsel şekilde tasarlanmış. Ancak hatırlatmakta fayda var, Reichstag’ın cam kubbesine çıkmak istiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, aksi halde yer bulmanız imkansız. Binanın girişinde meşhur "Dem Deutschen Volk" yani "Alman Halkı'na" yazısı yazmaktadır.

Ulaşım: Brandenburg Kapısı’ndan kuzey yönüne doğru yürüyerek Reichstag’a ulaşabilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız, 5 dakikada bir hareket eden 100 numaralı şehir içi otobüslerle Reichstag/Bundestag durağında inebilirsiniz.

-

Alexander Meydanı

4323 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler-3

Alexanderplatz, Berlin’in tarihi merkezi olan Mitte ilçesinin en merkezi meydanı ve aynı zamanda Almanya'nın en büyük meydanıdır. Spree Nehri ve Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan meydan, şehir yerlilerinin buluşma noktasıdır ve yerliler tarafından “Alex” olarak adlandırılmaktadır. İsmini 1805'de Berlin'i ziyaret eden Rus Çarı I. Alexander'dan almaktadır. Bu dönemden önce Orta Çağ'da da meydan önemli bir alan olarak kullanılmıştır. 4 Kasım 1989'da Doğu Almanya hükümetini protesto etmek için bir milyondan fazla kişi burada toplanmıştır ve bu protesto Almanya tarihinin en büyük protestosudur.

Alexanderplatz, tarihi bir meydan ve ulaşım noktası olmasının yanı sıra Berlin’i 360 derecelik açıdan seyredebileceğiniz “Berliner Fernsehturm” (Televizyon Kulesi)’ni de içinde barındırmaktadır. Berliner Fernsehturm’a çıkmanın ücreti 12.50 Euro’dur. Gece 00.00’a kadar kuleye çıkma imkanı mevcut. Bunların yanında, Alexanderplatz civarında şehre özgü bir yemek olan currywurst satan dükkanlar ve “Alexa” isimli bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Ulaşım: Alexanderplatz meydanına ulaşmak için U2, U5, U8 numaralı metro hatlarını; M4, M5, M6 numaralı tramvay hatlarını; 100, 200 numaralı otobüsleri yada N5 numaralı gece otobüslerini kullanabilirsiniz.

-

Berlin, yemek kültürü ile öne çıkan bir şehir olmasa da damak tadınıza uygun lezzetleri bulabileceğiniz bir şehirdir. Berlin mutfağının menüsüne patates ve domuz eti hakimdir. Ayrıca hamburger, sosisli sandviç ve herkesin bildiği üzere bira, bu topraklarda doğmuştur. Ülkenin farklı yerlerinde yapılan çeşit çeşit Alman biralarını Berlin'de hemen hemen her yerde bulmak mümkündür. Berlin'de cafelerde kahvaltı veya brunch yapmak oldukça yaygındır. Böyle bir yemeğin fiyatı 4 Euro'dan başlayabilir. Einstein Cafe kahvaltılarıyla ünlü bir zincirdir. Şehirde genel olarak çok uygun fiyatlara yemek yenebilir.

Yemek çeşitliliğinin az olması, yemeklerinin görüntüsünün pek cezbedici  olmaması gibi nedenlerle Alman mutfağı, yabancılar tarafından pek fazla ilgi görmemektedir. Ancak Berlin’de yaşayan Türk nüfusun çokluğu nedeniyle hemen her yerde Türk damak zevkine hitap eden tatlar bulmanız mümkündür. Berlin’in en meşhur yemeği, kızarmış sosisin üzerine ketçap ve köri serpilerek hazırlanan ve yanında patates kızartması ile servis edilen Currywurst’tur. Meydanlar, metro çıkışları gibi şehirde birçok noktada Currywurst bulabilirsiniz. Berlin’e özgü diğer bir lezzet olan Berliner’i de denemenizi öneririz. Ancak Berliner isimli tatlı Almanya dışında Berliner olarak bilinse de Almanya'da bu tatlıya Pfannkuchen denmektedir. Herhangi bir karışıklı yaşamamak için bunu akılda tutmak iyi olabilir.

Berlin'de Restaurant Tim Raue, Pauly Saal gibi Michelin yıldızlı restoranlar da bulunmaktadır. Papilles, Il Pastificio, Heising, Kanaan, Restaurant Faubour gibi bütçenize göre farklı restoranlar mevcuttur.

Sabaha kadar açık mekânları ile ünlü Berlin’de geceler uzundur. Sayısız bar, pub ve gece kulübünün olduğu şehirde eğlenmek için bir mekân mutlaka bulabilirsiniz. Terk edilmiş gibi görünen, eskiden fabrika olarak kullanılan yapıların günümüzde bar ve gece kulübü olarak kullanıldığını görünce şaşırabilirsiniz. Bazı mekânları girerken giriş ücreti ödemeniz gerekir, ancak bu ücret diğer Avrupa şehirlerindeki giriş ücretlerinin neredeyse yarısı civarındadır. Sanat ve eğlencenin başkenti Berlin’de sokak sanatçılarının performanslarına ve opera gösterilerine de rastlayabilirsiniz.

Kimileri Almanya'da underground ve tekno gibi müziklerin ülkenin karanlık ve soğuk havasından kaynaklandığını düşünmektedir. Bu hava mekanların dizaynına da yansımıştır. House müziğin merkezlerinden Berlin'de 200'den fazla gece kulübü bulunmaktadır. Bu gece kulüplerinde ağırlıklı olarak tekno tarzında müzikler çalsa da pop, rock gibi müzik türlerinin çaldığı gece kulüpleri de bulunur. Kulüpler genellikle gece yarısından sonra hareketlenmeye başlar ve sabahın ilk saatlerine kadar eğlence devam eder. Dünyaca ünlü DJ'lerin çaldığı pek çok mekan da mevcuttur. Giriş ücretleri 5 euro'dan başlayıp 20 euro'ya kadar çıkmaktadır ve fiyatlar da hafta sonları daha yüksektir. Kreuzberg'de bulunan Tresor eski bir elektrik fabrikasının gece kulübüne çevrilmiş halidir. Şehrin en eski ve en büyük kulüplerinden olan Tresor, tekno müziğin merkezlerinden birisidir. Dünyanın en iyi gece kulüpleri arasında gösterilen Berghain'in giriş ücreti 14 eurodur. Berlin gece hayatının doruk noktalarına ulaştığı kulübün tasarımı çok beğenilmektedir. Berghain'dan sonraki en popüler mekanlardan birisi de nehir kıyısında bulunan Watergate'dir. Yıl boyunca burada dünya çapında takip edilen etkinlikler ve partiler düzenlenmektedir. Cookies de "underground" müziğin noktalarındandır. Giriş ücreti 8 euro olan kulüpte eğlence sabah 7'ye kadar devam eder. Kreuzberg'de bulunan Chalet ise 19. yüzyıldan kalma bir binada bulunmaktadır. Vintage tarzda dizayn edilen kulüp haftanın her günü açıktır. Diğer popüler gece kulüpleri arasında Weekend, Stattbad, S036, Salon Zur Wilden Renate, Golden Gate gibi mekanlar sayılabilir.

Berlin'de hem gençler hem yetişkinler arasında yeni trend de kokteyl barlardır. Özellikle hafta sonları Prenzlauer Berg, Kreuzberg, Schöneberg ve Friedrichshain bölgeleri barların yoğunlaştığı bölgelerdir. Avrupa'nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Berlin'de de birçok Irish pub bulunmaktadır. Tauentzienstrasse'de bulunan Irish Pub şehrin en büyüklerindendir. Hackescher Markt bölgesi de gece hayatınnı en hareketli olduğu lokasyonlardan birisidir. 

Dünya klasik müzik tarihinde önemli bir yer edinmiş Berlin'de opera önemli bir yere sahiptir. Hatta Berlin metrosunda "Berlin Opernhauptstadt" yani "Operanın Başkenti Berlin" yazmaktadır. Şehirde devlet destekli üç opera evi bulunmaktadır ve bu rakam İtalyan şehirlerinden bile fazladır. Deutsche Oper, Philharmonie veya Staatsoper Unter den Linden'de bir opera seyretmek paha biçilemez bir tecrübe olacaktır.

Berlin’de alışveriş yapmak için seçkin mağazalar, ünlü moda evleri, yerel butikler, antikacılar, ikinci el dükkanları, alışveriş merkezleri gibi pek çok seçenek vardır. Antika eşyalar, hediyelik eşyalar, pahalı giysiler gibi aradığınız her tür ürünü Berlin’de bulabilirsiniz. Kurfürstendamm Caddesi'nde bulunan mağazalardan alışveriş yapabilir, Chanel, Balmain gibi dünyaca ünlü mağazaların ürünlerine KaDeWe’de ulaşabilir, isterseniz içinde 200’e yakın mağaza bulunan Alexa alışveriş merkezini ziyaret edebilirsiniz. Friedrichstrasse ise ünlü zincir Galeries Lafayette gibi mağazaların dükkanlarının bulunduğu şehrin en popüler alışveriş caddesidir. Berlin'in meşhur Alexander Meydanı da dükkanların bulunduğu yerlerden birisidir. Hackescher Markt ise Mitte ilçesinde bulunan bir bölgedir ve alışveriş yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan birisidir. Bu bölge daha çok alışverişte Alman tarzını yansıtmaktadır. Genç Alman tasarımcıların dükkanlarının yanı sıra pek çok restoran ve bara ev sahipliği yapmaktadır. Hackesche Höfe adı verilen kompleks ise Berlin'in art nouveau tarzına sahip sayılı binalarından birisidir. Hackescher Markt'a gelmişken bu kompleksin içindeki dükkanları da gezmek gerekir.

Berlin'de çoğu dükkan pazar günleri kapalıdır. Ayrıca Noel zamanı kurulan Noel pazarı da oldukça güzeldir. Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche önünde bulunan dükkanlar hediyelik eşya almak için en uygun noktalardan birisidir. Şehri gezerken Berlin'in sembolü olan ayı ve trafik ışıklarında kullanılan yürüyen adamla ilgili pek çok eşya görebilirsiniz.

irishmusic.tv

 • Berlin Film Festivali (Berlinale) – Şubat
 • Carnival of Cultures (Karnival der Kulturen) – Temmuz
 • Berlin Müzik Festivali – Yaz mevsiminin gelişi kutlanır.
 • Love Parade – Temmuz : Elektronik, trance ve tekno müzik festivalidir.
 • The Long Night of the Museums – 25 Ağustos
 • Berlin Stiletto Run – Ağustos
 • Pyronale Festivali – 7-8 Eylül
 • Berlin Marathon – 29 Eylül
 • Berlin Fetish Ball – Ekim ayı başı
 • Berlin Jazz Festival – Kasım
 • Festival of Lights – 10-21 Ekim
 • Berlin Fotoğrafçılık Festivali – Ekim
 • Berlin Tattoo Convention – Aralık
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Üç Krallar (6 Ocak)
 • Kutsal Cuma (21 Mart)
 • Paskalya (24 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı (1 Mayıs)
 • Pantkot Yortusu (12 Mayıs)
 • Katolik Yortusu (22 Mayıs)
 • Hz. Meryem’in Göğe Çıkışı (15 Ağustos)
 • Doğu ve Batı Almanya’nın Birleşmesi (3 Ekim)
 • Reform Günü (31 Ekim)
 • Azizler Yortusu (1 Kasım)
 • Hristiyan Festivali (16 Kasım)
 • Tövbe Günü (19 Kasım)
 • Noel (25 – 26 Aralık)
 • Acil Yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 110