Google+

Düsseldorf

image_placeholder
AVRUPAAlmanyaDüsseldorf
Düsseldorf04:29 AM
16℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon3℃
Ülke: Almanya Nüfus: 593.682 Dil: Almanca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman-Okyanusal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: 3.93 $ ( Türkiye 3.87 $)  

Almanya’nın önemli kültür, sanat ve endüstri şehirlerinden biri olan Düsseldorf, Kuze Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Batı Almanya'da yer almıştır ve savaşta şehrin neredeyse %80'i harap olmuştur. Ancak savaştan şehir hızla gelişerek modern bir metropol haline gelmiştir. Almanya'nın en kalabalık 7. şehri olan Düsseldorf aynı zamanda büyük şirketlerin genel merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa'nın önemli uluslararası iş ve finans merkezlerinden birisidir.
 
Roma İmparatorluğu döneminden beri yerleşimin olduğu şehir Orta ve Yeni Çağ'da Berg Dükalığı'nın başkentliğini yapmıştır. Napolyon Savaşları'nda savaşın etkilerini ağır bir şekilde hissetmiştir. Berg Dükalığı'nın Prusya Devleti'ne dahil olmasıyla şehir kalkınma dönemine girmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda da büyük bir hasar görmüştür fakat buna rağmen bugünkü yapısına ulaşmayı başararak çokça turist çeken bölgelerdendir.
 
Fuar, festival ve moda haftalarıyla ünlü Düsseldorf şehri, keşfetmek için Almanya’nın seçili şehirlerindendir ve sizi şık bir şekilde karşılayan manzaraya sahiptir. Nasıl ki moda diyince aklımıza Milano geliyorsa, Düsseldorf’un da Almanya için aynı yerde olduğunu söylemek mümkündür. Zengin alışveriş caddeleri, yılın neredeyse tüm zamanlarına yayılmış olarak karşımıza çıkabilecek festival, fuar ve karnavallar gezmeniz görmeniz için bir sebep oluştururken; hem Düsseldorf’a ulaşımın kolay olması hem de şehir içi ulaşımın bir hayli gelişmiş olması size ayrı bir neden daha sunuyor. Düsseldorf'un gündüz aktivitelerinin dışında hareketli bir gece hayatı da vardır. Modern mimarisi ve pek çok sanat galerisi de eklenince şehir dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinde üst sıralarda yer almaya başlamıştır.
 
Eğlenceden kültür-sanata, yeme-içmeden alışverişe, her alanda kendini dolu hissettiren şehir Düsseldorf, Rhine Kulesi'nden ayaklarınızın altına serdiği Ren Nehri ve şehrin eski ile yeniyi birleştiren mükemmel manzarasıyla beklentinizi karşılayacak bir şehir olarak karşınıza çıkıyor.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Düsseldorf, Ren Nehri kıyısında kurulmuş ve adını Ren nehrine akan diğer bir nehir olan Düssel Nehri’nden almıştır. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. En yakın ve bir nevi rekabet halinde olduğu şehir olarak kabul edilen Köln güneyinde kalmaktadır. Kuzeyinde ise Ruhr Bölgesi yer alır. Almanya’nın Paris’i diye de duyarsanız şaşırmayın. 

Düsseldorf için Old Town (eski şehir) olarak bilinen yer ‘Altstadt’ bölgesidir. Ren Nehri'nin iki kıyısına kurulmuş olan şehrin Altstadt tarafı turistik bölge olarak baskındır.

Geolocation

Düsseldorf lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Düsseldorf lokasyonunu gezmek isterseniz; Ankara'dan Benelüx & Paris Turu - 349 EUR , Promosyon Benelüx & Paris Turu - 578.55 EUR , Promosyon Benelüx & Paris Turu - 607.05 EUR , Promosyon Benelüx & Paris Turu - 588.05 EUR , Promosyon Benelüx & Paris Turu - 559.55 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Düsseldorf turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi para birimi Euro'dur. 

Resmi Dili Almanca’dır. Fakat bölgede çok sayıda Türk Vatandaşına rastlamak olasıdır.
Her ne kadar okuması karmaşık diyebileceğimiz bir dil olsa da hayat kurtaran cümleleri not etmekte fayda var;

 • Merhaba: Guten Tag
 • Bana yardım edebilir misiniz?: Können Sie mir helfen?
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz?: Sprechen Sie Englisch?
 • Bilmiyorum: Ich weiß es nicht
 • Teşekkürler: Danke

Düsseldorf CET (UTC+1) zaman diliminde yer alır. Bir saatlik zaman farkı vardır; saati bir saat geridedir.

DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Willstätterstr. 9, 40549 DÜSSELDORF-DEUTSCHLAND
Telefon: 00 49 211 45 47 80
Faks: 00 49 211 45 47 822
konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr 
http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel, Wuppertal

Yıl boyu yağış alan bir şehir olan Düsseldorf’ta hava sıcaklıkları kış aylarında 0-10 derece arasında seyrederken bahar aylarında 20 dereceye yazın ise 25 dereceye kadar çıkar. Düsseldorf fuarları, moda haftaları ve festivalleri ile ünlü bir şehir olduğundan eğer siz de bu amaçla gidecekseniz fuar/festival  takvimleri ön plandadır. Fakat tarih seçmekte özgürseniz genelde olduğu gibi yaz ya da baharın uygun olduğunu söyleyebiliriz. Düsseldorf’ un yaz aylarında dahi yağış alan bir şehir olduğu unutulmamalıdır.Seyahatiniz kış ayına denk gelecekse, şubat ayındaki Karnavalı kaçırmamanızı öneririz.

Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Antalya gibi bütün büyük havalimalarından doğrudan uçuşlar bulunur. Uçuş süresi rota İstanbul-Düsseldorf olarak alındığında yaklaşık üç buçuk saattir.

Ayrıca Düsseldorf Uluslararası Havalimanı, Almanya’nın en büyük 3. havalimanıdır ve havalimanından şehir merkezine tren seferleri vardır. Tren severler için Avrupa’nın diğer ülkelerinden de Düsseldorf’a hızlı,konforlu trenlerle ulaşmak mümkündür. 

Düsseldorf’ta konaklama için birçok uygun bölge vardır. District 1, Stadtmitte, Altstadt, Carlstadt bölgeleri şehrin merkezi bölgelerindendir ve birçok konaklama alternatifi sunar. Königsallee Bulvarı, Düssaltal, Lohausen de konaklama da önerilebilecek yerlerdendir. Könisallee Bulvarı Düsseldorf'un Champs-Élysées Bulvarı olarak görüldüğü için burada Intercontinental, Steigenberger Parkhotel, Breidenbacher Hof gibi lüks oteller bulunmaktadır.

Düsseldorf'un eski şehir (Altstadt) kısmının yakınında bulunan Hotel Orangerie tercih edebileceğiniz otellerdendir. Fiyatları uygundur ancak odaları genellikle 1 veya 2 kişiliktir. Ayrıca ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunmaktadır. Yine eski şehirde bulunan carathotel Düsseldorf zengin bir açık büfe kahvaltı sunmaktadır. Fiyatları Hotel Orangerie'den biraz daha yüksektir ancak odaları daha geniştir. Şehrin merkezi noktalarından birinde bulunan Best Western Savoy, Schumacher biraevinin karşısında bulunan şık bir oteldir.

Oberkassel bölgesinde bulunan Jugendherberge Düsseldorf, Almanya'nın meşhur Jugendherberge hostellerinden birisidir. Şehir merkezinin güneyindeki Friedrichstadt'da bulunan Backpackers-Düsseldorf yine uygun fiyatlı bir hosteldir. Şehir merkezinde bulunan Rheingoldhotel Düsseldorf City ise tren istasyonuna ve eski şehire yakın bir aile işletmesidir. Tren garının yakınında bulunan Ibis Hotel Düsseldorf Hauptbahnhof, Königsallee Bulvarı'na 15 dakikalık yürüme mesafesindedir ve lobide Wi-Fi hizmeti, odalarda klima gibi hizmetleri de sunmaktadır. B&B Hotel Düsseldorf-City, Hotel Nizza, AltDüsseldorf diğer tercih edebileceğiniz otellerdir.

Düsseldorf onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Düsseldorf Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Düsseldorf Otelleri

En Uygun Fiyatlı Düsseldorf Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Düsseldorf Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Düsseldorf Otelleri

Şehir içi toplu ulaşım ağı yaygın olduğu için her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşım metro, tramvay ve otobüslerle sağlanır, bunlardan en temel firma Rheinbahn’dır. Biletlerinizi otomatik makinelerden veya büfelerden alabilir ve kullanmadan önce okutma yapmayı unutmamalısınız. Alacağınız biletlerle bölgesi ve süresi dahilinde dilediğiniz kadar otobüse, tramvaya ya da metroya binebilirsiniz. Şehir içi kısa mesafe biletinin tek yön fiyatı fiyatı 1,80 € dur fakat günlük bilet alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Alındığı günün gecesi saat 3 te kullanım hakkı son bulur ve fiyatı 5,30 €'dur.

Ulaşım demişken Welcome Card için bilgi vermeden olmaz. Kart hem ulaşımda indirim sağlarken, restoran ve turlarda da %10-15 arası indirim oranıyla birçok avantaj sağlıyor. Karta sahip olmak için günlük 9, iki günlük 14, üç günlük 19 euro ödemeniz gerekiyor.

Tren ve Metro Haritası

Düsseldorf'ta Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım
Düsseldorf Uluslararası Havalimanı, Almanya’nın en büyük 3. havalimanı olduğundan şehir içine ulaşım da oldukça kolay sağlanmaktadır. Uluslararası Havalimanından ana ulaşım trenledir ve iki tren istasyonu mevcuttur. 1 nolu istasyon S-Bahn Bahnhof' dur ve 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilmenizi sağlar. Ücret olarak tek yön yetişkin 2,30 €, 6-14 yaş arası 1,30 € dur. 2 nolu istasyon ise ICE Fernbahnhof lardır. Aynı zamanda şehir içine ulaşım için otobüsler de mevcuttur. Tek yön yetişkin 2,30 € olmak üzere 721 nolu otobüs ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Taksi ile de yaklaşık 20 € gibi bir tutarla şehir içine ulaşmanız mümkündür.
 

Düsseldorf Gezilecek Yerler

Zamanınıza bağlı olarak detaylanabilecek ve birçok aktivite olanağı sunacak şehir olan Düsseldorf, şehrin uzak yerlerinde  görülesi birçok yere sahip olduğu gibi zamanı kısıtlı olanlar için sevmeye yeterli bir şehir merkezine sahiptir. Ren Nehri kıyısında yapılan bir yürüyüş, Altstadt bölgesindeki kafelerden birinde geçirilen bir akşam hafızanızda unutulmaz bir anı kalacağı gibi; sanatsal ve mimari açıdan zengin yapılar, şık ve alışveriş için sunulan bir çok lüks yer, tarihten izler sunan kliseler ve doğal alanlarıyla dolu şehirde gezinizi bitirmek istemeyeceksiniz.

 

Benrath Sarayı

4211 Şub 2017Gezilecek Yerler

Düsseldorf Gezilecek Yerler-1

Benrath Sarayı Alman prens Palatine Carl Theodor’un isteğiyle yaptırılmıştır. 1755’te başlayan inşaat 1770’lerde tamamlanmıştır. Sarayın mimarı, mimar Nicolas de Pigage’dır. Barok mimari eseri olan saray, bu dönemde Palatine Theodor için maison de plaisance yani “sefa sarayı” olması amacıyla yapılmıştır. Barok dönemde yapılan saray standard bir barok sarayındaki gibi corps de logis olarak adlandırılan ana saray binası var etrafındaki büyük bir bahçeden oluşmaktadır. Ayrıca UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de aday olmuştur.
 
Sarayın yapıldığı dönemde Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, Almanya’ya hükmetmekteydi. İmparator seçimleri devleti oluşturan prensliklerin oylarıyla seçilmekteydi. Bu prenslerden birisi olan Palatine Theodor, makamında büyük bir servet edinmişti. Herkesin servetini görkemli bir sarayla göstermek istediği barok dönemde Theodor da servetini Benrath Sarayı’yla göstermek istemiştir. Sarayın geniş bahçesinin güney kısmında dikdörtgen biçimde bir gölet bulunmaktadır. Bu göletin ismi Spiegelweiher yani Ayna Göleti’dir. İki tane simetrik kanadı da bulunan sarayın bu kanatlarından biri de Doğa Tarihi Müzesi ve diğerinde Avrupa Bahçe Sanatı Müzesi bulunmaktadır. Ana bina ise sarayla alakalı bir müzedir. Sarayın içerisinde klasik müzik konserleri de düzenlemektedir.
 
Sarayın ana binasında ziyaretçiler için turlar düzenlenmektedir ancak bu turlar Almanca yapılmaktadır. Saraya giriş ücreti yetişkinler için 9 Euro, çocuklar için 3 Euro’dur. Şehir merkezinin 10 kilometre güneyinde bulunan saraya 701 numaralı tramvayla ve U74 ile yarım saatte ulaşılabilir.

Düsseldorf lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Ferienwohnung Düsseldorf, Apartment KWS 166, Deluxe Design-Apartment Flingern-Nord. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Centerapartments Marienstrasse, Appartment Unterrath gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Z&M Central Dusseldorf Flat, Vacation Apartment Düsseldorf, City Apart Düss otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Düsseldorf aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen

1211 Şub 2017Gezilecek Yerler

Düsseldorf Gezilecek Yerler-2

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Kuzey Ren Westfalya eyaleti hükümeti tarafından 1961’de kurulmuştur ve eyaletin en büyük sanat koleksiyonudur. Bir enstitü olarak hizmet veren Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen’in altında üç farklı sergi alanı bulunmaktadır. Eyalet çapında sanat birikimini arttırmak amacıyla kurulan bu kurum; 20. yüzyıldan 21. yüzyıla, modern sanattan çağdaş sanata önemli eserlere sahiptir.
 
1961’de kurulan müze Paul Klee’nin 88 sanat eserini almasıyla ortaya çıkmıştır. Daha sonra günümüze dek yüzlerce eserin eklenmesiyle zengin bir koleksiyona sahip olmuştur. Franz Meyer, Werner Schmalenbach, Armin Zweite gibi isimler müzenin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Müzenin eserleri üç farklı binaya dağılmıştır. K20 am Grabbeplatz 1986’da açılmıştır. K harfi Almanca Kunst yani sanat kelimesine, 20 ise 20. yüzyıla karşılık gelmektedir. Ständehaus binasında ise K21 isimli kısım bulunmaktadır. Bu bina ise 19. yüzyılda neo-rönesans tarzda yapılmış bir binadır. Diğer bina Schmela Haus ise ünlü Hollancalı mimar Aldo van Eyck tarafından yapılmıştır. Burada ise özel sergiler yer almaktadır. K20 ve K21 koleksiyonları arasında ulaşımın kolaylaştırılması için 20 dakikada bir kalkan servisler konulmuştur.
 
Müzede Picasso, Klee, Richter, Jackson Pollock, Andy Warhol, Joseph Beuys gibi çok ünlü sanatçıların eserleri de bulunmaktadır. Müzede genelinde klasik modernizm ağır basmaktadır. Kübizm, dada, favizm, sürrealizm, ekspressiyonizm akımlarını seven ziyaretçileri için büyüleyici bir müzedir. K20 ve K21 sergilerini gezmek için toplam ücret 18 Euro’dur.

Medienhafen

1113 Şub 2017Gezilecek Yerler

Düsseldorf Gezilecek Yerler-3

Almanca ismi Medianhafen olan Medya Limanı, Düsseldorf’un Liman bölgesinde bulunur. Eskiden bir liman olan bu bölge günümüzde Düsseldorf’un en hareketli noktalarından birisidir. Pek çok kafe, mağaza, gece kulübü ve otele ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehrin en güzel mimarisine sahip yerlerden birisidir. Şehrin modernleşmesi sürecinde bu limanın atmosferi bozulmak istenmemiştir. Mimarlar da buna yönelik çalışmıştır ve limanı liman yapan depo, iskele gibi yapılar korunmuş ve küçük değişikliklerle modernleştirilmiştir. Dünyaca ünlü mimarlar Frank Gehry, Claude Vasconi, David Chipperfield gibi mimarların tasarladığı modern veya post-modern binalar da burada bulunmaktadır. Frank Gehry’nin imzasını taşıyan Neuer Zollhof, üç ayrı binadan oluşmaktadır ve 1998’de tamamlanmıştır.
 
Aynı zamanda Düsseldorf’u selamlayan kule Rheinturm, Medianhafen’da bulunmaktadır. 240.5 metre yüksekliğinde olan bu kule komünikasyon için kullanılmaktadır. İnşaatı 1979 yılında başlamıştır ve 1981 yılında bitmiştir. Sabah saat 10.00'dan akşam 23.30'a kadar açık olan kulenin terasından Düsseldorf manzarasını izlemek çok keyiflidir.

Medienhafen, eski bir liman olmasına karşın şimdileri Düsseldorf'un iş merkezi olarak konumlandırılmıştır. Şehri keşfe başlayacağınız nokta burası olabilir, çünkü diğer gezip görmeniz gereken noktalardan birçoğu da bu alanda bulunuyor. Eşsiz bina tasarımlarıyla karşılaşabilir ve şehrin zengin görünümüne kapılabilirsiniz. Liman boyunca onlarca kafe ve restoran bulunmaktadır. Bunların arasında Michelin yıldızlı meşhur Berens am Kai de bulunmaktadır. Mimar ve mühendislerin özgün çalışmalarına izin verildiği Medienhafen, sizlere çok farklı ve şık gelecek ofis, iş merkezi ve birçok reklam ajansı şirketlerine sahiptir.

Düsseldorf Turistik Gezi Biletleri

Düsseldorf şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Hem farklı damak zevklerini tatmak isteyenler için hem de Türk mutfağından vazgeçemeyenler için turistik bölgede birçok alternatif mevcuttur. Avrupa'nın 3. en kalabalık Japon nüfusuna sahip olan Düsseldorf'ta Japon mutfağı da ağır basmaktadır. Onun dışında Fransız, İtalyan, Kore, İspanyol restoranları da bulunmaktadır.

Muftakta genel olarak et ve balık türü daha baskındır. Alman yemeklerini tercih ederseniz de sosis, domuz eti ve tavuk ilk sırayı alır. Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında gelmektedir. Dana eti ile hazırlanan flönz yemeğini de tadabilirsiniz. Farklı seçenekler olarak Ääzezupp olarak bilinen bezelye çorbasının yanında; rhenish sauerbraten olarak bilinen sirkeli kavrulmuş biftek ve  mussels rhenish style ismiyle midye farklı lezzetler tatmak isteyenler için alternatifler olabilir. Kırmızı meyvelerden yapılan rote grütze tatlı listelerinin başında gelmektedir. Almanya'da yaygın olarak bulunan Hanuta'dan alıp tatmayı da unutmayın.

Hardalı da meşhur olan ve birçok çeşitleri bulunan şehirde, hardal almak isterseniz Löwensenf uğramanız gereken mekanlardandır. Fransız-İtalyan yemekleri yapan Bistro Zicke'nin güzel bir dizaynı vardır ve bruchları çok talep görmektedir. Linden Caddesi'nde bulunan Cafe Hüftgold'un tatlıları çok lezzetlidir. Ortadoğu mutfağı için ise Libanon Express'i tercih edebilirsiniz.

Genel olarak fiyatlar normal restoran düzeylerinde olsa da içki, şarap fiyatları çok daha uygundur ve belki Düsseldorf’a ait koyu renkli alt birasını denemek isteyebilirsiniz. Alt birası 300 ml.'lik bardak için fiyatı 1.80 €, bir büyüğü 2.70 €  gibi uygun bir fiyattadır.

Popüler mekanlar

 • Joker Maredo- Beklentinizi tam olarak karşılayabilecek Almanya'da yaygın olan bir mekandır. Doyurucu bir et restoranıdır.
 • Altbier Safari-  Alt birası için uğranılabilecek en popüler meaknlardandır.
 • Bastian’s- Carlsplatz'da bulunan mekan hem kahve içmek hem de yemek yemek için uğranabilecek güzel mekanlardandır.
 • Heinemann- Mutlaka pasta ve çikolata tatmanız gereken mekanlardan biridir. Königsallee'de karşınıza çıkacaktır ve size çokça para harcatabilecek bir yerdir.
 • Kikaku- Japon restorantlarından en bilinenidir.
 • Braushaus Jon Albrecht - Alman Mutfağını denemek isteyenler için güzel bir seçenektir.
 • Lupo- En popüler yerel pizzacılardandır.

Bahşiş

Almanya'da bahşiş özellikle restoranlarda genellikle faturaya dahil edilmiştir. Eğer hizmetten memnun kaldıysanız %10 bahşiş bırakabilirsiniz.

 

Altstadt semti ve Hafen bölgesi eğlencenin adresi olan yerlerdendir. Barları meşhurdur ve yanında meze tarzı aperatifler olarak birçok bira çeşidi vardır. Peş peşe dizilmiş barlar dolayısıyla 'dünyanın en uzun barı' diye de bilinir. Altstadt, en canlı, en hareketli aynı zamanda şehrin en eski bölgelerinden biridir. Bütün restoranlarda bulabileceğiniz Altbier veya kısaca Alt siyah bir yöresel biradır. Altbier'e kola katılmasıyla yapılan Krefelder de yine çok popülerdir. Schlüssel, Uerige, Schumacher ve Füchsen birahaneleri Düsseldorf'ta üretim yapan, yöreye özgü çeşitler sunan birahanelerdir.

Şehir Almanya’da partilerin ve eğlencenin merkezidir; özellikle Cuma ve Cumartesi günleri oldukça kalabalıktır. Bolker Strasse caddesi üzerinde, Loretto Strasse, Ratinger Strasse ve Kurze Strasse caddelerinde bulunan ilginç barları da tercih edebilirsiniz.

Medienhafen'de bulunan Rudas Studios Düsseldorf ve Almanya'nın "VIP" kişilerinin sıkça tercih ettiği bir gece kulübüdür. Salı günleri "iş sonrası" partileri düzenlenmektedir. Eski şehir kısmında Bolkerstrasse'de bulunan SUB ise şehrin en popüler gece kulüplerinden birisidir. Kulüpte düzenli olarak değişik temalı partiler düzenlenmektedir. Yine aynı cadde üzerinde bulunan Ballermann 6 bir diğer popüler gece kulübüdür. Bu üç katlı kulübün her bir katında farklı bir tarz vardır. Bahn Caddesi'nde bulunan Nachtresidenz ise restoranı da bulunan bir gece kulübüdür. Kokteyl sevenler için doğru bir tercihtir ve yıl boyunca burada dünyaca ünlü şarkıcılarından katıldığı konserler de düzenlenmektedir.

Popüler mekanlar

 • Zum Schüssell: Bolker Strasse' de bulunan pub en yerel publardan biridir.
 • Et Kabüffke Killepitschstube: Gece hayatı için bir numara olan mekanlardan biridir.
 • Engel-DusseldorfPopüler rock barlardandır.
 • Zum FranzGözde mekanlardan biridir ve özellikle haftasonu daha fazla kalabalık olmaktadır.
 • KneipeTercih edilebilecek hareketli mekanlardan biridir. Genç yaşın biraz üstünde olan insanların daha çok tercih ettiği ve  rock müziğin eşlik ettiği bir mekandır.

Düsseldorf alışveriş severler için büyük bir fırsat sunar. Königsallee (Kö), dünyanın en lüks bulvarlarından biridir ve lüks mağazalar ile doludur. Prada, Gucci, Escada, Massimo Dutti, Prange, Calvin Klein, Jil Sander gibi dünya markalarına ulaşabilirsiniz. Bolca hediyelik eşya da bulabileceğiniz yerler de mevcuttur. Alman markaları Galeria, Karstadt, Saturn, C&A, Peek and Cloppenberg ise
Liesegangstrasse ile Schadowstrasse'nin kesişiminde bulunmaktadır. Ackerstrasse, Tussmanstrasse ve Lorettostrasse'de ise butik kaliteli dükkanlar bulunmaktadır. 

Ayrıca, Schadow sokağı Almanya'nın en büyük alışveriş caddelerinden biri olup, Stilwerk ve Hanf Haus popüler alışveriş merkezlerindendir.

Hediyelik olarak klasikleşmiş tüm anahtarlık, çanta, süs eşyaları, kartpostallar bulabileceğiniz gibi kente özgü bitkisel içkileri de tercih edebilirsiniz. Düsseldorf'un meşhur birası Altbier'in şişeleri bütün birahanelerde satılmaktadır. Bu boş şişeleri de turistler tarafından hediyelik eşya olarak tercih edilmektedir. Killepitsch kırmızı renkli yöresel bir viskidir ve 90'dan fazla meyve, çiçek, baharatın karıştırılmasıyla yapılmıştır. Et Kabüffke, Killepistch viskisi almak için uygun bir noktadır. Aynı zamanda meşhur hardal Löwensenf de biralı, çilekli olmak üzere değişik çeşitlere sahiptir. 

Festival ve fuarlarıyla öne çıkan şehir neredeyse yılın tüm zamanlarında festival havasında ve güzel alternatifler sunan bir durumdadır. En popüler festival şubat ayında gerçekleşen Düsseldorf Karnavalı’dır ve eğer kışın gitmek durumunda olursanız hatırlatırız ki şubat ayı en iyi tercih olacaktır.


 

 • Düsseldorf Festivali (Düsseldorfer Karnavalı) (Şubat)
 • Japon Günü (Mayıs)
 • Opera Days (Haziran) - 6 gün süren Opera Günleri Festivalidir.
 • Grosste Kirmes am Rhein (Temmuz) - Kadınlar belediye sarayını basar, erkekler kravatını keser, sokaklarda eğlenceler düzenlenir.
 • Brasilianische Nacht (Ağustos) - Latin müzik ve dans festivalidir.
 • Altstadtherbst Sanat Festivali (Eylül) - Genç müzisyenler için düzenlenen müzik yarışması.
 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Kutsal 3 Krallar (6 Ocak),
 • Kutsal Cuma (21 Mart),
 • Paskalya (Mart),
 • İşçi Günü (1 Mayıs),
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (1 Mayıs),
 • Pantkot Yortusu (12 Mayıs),
 • Katolik Yortusu (22 Mayıs),
 • Hz. Meryem’in Göğe Çıkışı (15 Ağustos),
 • Almanya’nın Birleşmesi (3 Ekim),
 • Reform Günü (31 Ekim),
 • Azizler Yortusu (1 Kasım),
 • Hristiyan Festivali (16 Kasım),
 • Tövbe Günü (19 Kasım),
 • Noel Tatili (25-26 Aralık).
 • Polis: 110
 • Ambulans: 19222
 • İtfaiye: 112
 • Acil Zehirlenme hattı: 00 49 30 398 24 51 veya 398 26 65