Google+

Düsseldorf

AVRUPAAlmanyaDüsseldorf
Düsseldorf - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon3℃
Ülke: Almanya Nüfus: 593.682 Dil: Almanca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman-Okyanusal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: 3.93 $ ( Türkiye 3.87 $)  

Düsseldorf Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın önemli kültür, sanat ve endüstri şehirlerinden biri olan Düsseldorf, Kuze Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Batı Almanya'da yer almıştır ve savaşta şehrin neredeyse %80'i harap olmuştur. Ancak savaştan şehir hızla gelişerek modern bir metropol haline gelmiştir. Almanya'nın en kalabalık 7. şehri olan Düsseldorf aynı zamanda büyük şirketlerin genel merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa'nın önemli uluslararası iş ve finans merkezlerinden birisidir.

Tanıtım Videosu:
 

 

Düsseldorf, Ren Nehri kıyısında kurulmuş ve adını Ren nehrine akan diğer bir nehir olan Düssel Nehri’nden almıştır. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. En yakın ve bir nevi rekabet halinde olduğu şehir olarak kabul edilen Köln güneyinde kalmaktadır. Kuzeyinde ise Ruhr Bölgesi yer alır. Almanya’nın Paris’i diye de duyarsanız şaşırmayın. 

Düsseldorf için Old Town (eski şehir) olarak bilinen yer ‘Altstadt’ bölgesidir. Ren Nehri'nin iki kıyısına kurulmuş olan şehrin Altstadt tarafı turistik bölge olarak baskındır.

Geolocation

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi para birimi Euro'dur. 

Resmi Dili Almanca’dır. Fakat bölgede çok sayıda Türk Vatandaşına rastlamak olasıdır.
Her ne kadar okuması karmaşık diyebileceğimiz bir dil olsa da hayat kurtaran cümleleri not etmekte fayda var;

 • Merhaba: Guten Tag
 • Bana yardım edebilir misiniz?: Können Sie mir helfen?
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz?: Sprechen Sie Englisch?
 • Bilmiyorum: Ich weiß es nicht
 • Teşekkürler: Danke

Düsseldorf CET (UTC+1) zaman diliminde yer alır. Bir saatlik zaman farkı vardır; saati bir saat geridedir.

DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Willstätterstr. 9, 40549 DÜSSELDORF-DEUTSCHLAND
Telefon: 00 49 211 45 47 80
Faks: 00 49 211 45 47 822
konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr 
http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel, Wuppertal

Yıl boyu yağış alan bir şehir olan Düsseldorf’ta hava sıcaklıkları kış aylarında 0-10 derece arasında seyrederken bahar aylarında 20 dereceye yazın ise 25 dereceye kadar çıkar. Düsseldorf fuarları, moda haftaları ve festivalleri ile ünlü bir şehir olduğundan eğer siz de bu amaçla gidecekseniz fuar/festival  takvimleri ön plandadır. Fakat tarih seçmekte özgürseniz genelde olduğu gibi yaz ya da baharın uygun olduğunu söyleyebiliriz. Düsseldorf’ un yaz aylarında dahi yağış alan bir şehir olduğu unutulmamalıdır.Seyahatiniz kış ayına denk gelecekse, şubat ayındaki Karnavalı kaçırmamanızı öneririz.

Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Antalya gibi bütün büyük havalimalarından doğrudan uçuşlar bulunur. Uçuş süresi rota İstanbul-Düsseldorf olarak alındığında yaklaşık üç buçuk saattir.

Ayrıca Düsseldorf Uluslararası Havalimanı, Almanya’nın en büyük 3. havalimanıdır ve havalimanından şehir merkezine tren seferleri vardır. Tren severler için Avrupa’nın diğer ülkelerinden de Düsseldorf’a hızlı,konforlu trenlerle ulaşmak mümkündür. 

Düsseldorf’ta konaklama için birçok uygun bölge vardır. District 1, Stadtmitte, Altstadt, Carlstadt bölgeleri şehrin merkezi bölgelerindendir ve birçok konaklama alternatifi sunar. Königsallee Bulvarı, Düssaltal, Lohausen de konaklama da önerilebilecek yerlerdendir. Könisallee Bulvarı Düsseldorf'un Champs-Élysées Bulvarı olarak görüldüğü için burada Intercontinental, Steigenberger Parkhotel, Breidenbacher Hof gibi lüks oteller bulunmaktadır.

Düsseldorf'un eski şehir (Altstadt) kısmının yakınında bulunan Hotel Orangerie tercih edebileceğiniz otellerdendir. Fiyatları uygundur ancak odaları genellikle 1 veya 2 kişiliktir. Ayrıca ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunmaktadır. Yine eski şehirde bulunan carathotel Düsseldorf zengin bir açık büfe kahvaltı sunmaktadır. Fiyatları Hotel Orangerie'den biraz daha yüksektir ancak odaları daha geniştir. Şehrin merkezi noktalarından birinde bulunan Best Western Savoy, Schumacher biraevinin karşısında bulunan şık bir oteldir.

Oberkassel bölgesinde bulunan Jugendherberge Düsseldorf, Almanya'nın meşhur Jugendherberge hostellerinden birisidir. Şehir merkezinin güneyindeki Friedrichstadt'da bulunan Backpackers-Düsseldorf yine uygun fiyatlı bir hosteldir. Şehir merkezinde bulunan Rheingoldhotel Düsseldorf City ise tren istasyonuna ve eski şehire yakın bir aile işletmesidir. Tren garının yakınında bulunan Ibis Hotel Düsseldorf Hauptbahnhof, Königsallee Bulvarı'na 15 dakikalık yürüme mesafesindedir ve lobide Wi-Fi hizmeti, odalarda klima gibi hizmetleri de sunmaktadır. B&B Hotel Düsseldorf-City, Hotel Nizza, AltDüsseldorf diğer tercih edebileceğiniz otellerdir.

Düsseldorf onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Düsseldorf Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Düsseldorf Otelleri

En Uygun Fiyatlı Düsseldorf Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Düsseldorf Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Düsseldorf Otelleri

Şehir içi toplu ulaşım ağı yaygın olduğu için her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşım metro, tramvay ve otobüslerle sağlanır, bunlardan en temel firma Rheinbahn’dır. Biletlerinizi otomatik makinelerden veya büfelerden alabilir ve kullanmadan önce okutma yapmayı unutmamalısınız. Alacağınız biletlerle bölgesi ve süresi dahilinde dilediğiniz kadar otobüse, tramvaya ya da metroya binebilirsiniz. Şehir içi kısa mesafe biletinin tek yön fiyatı fiyatı 1,80 € dur fakat günlük bilet alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Alındığı günün gecesi saat 3 te kullanım hakkı son bulur ve fiyatı 5,30 €'dur.

Ulaşım demişken Welcome Card için bilgi vermeden olmaz. Kart hem ulaşımda indirim sağlarken, restoran ve turlarda da %10-15 arası indirim oranıyla birçok avantaj sağlıyor. Karta sahip olmak için günlük 9, iki günlük 14, üç günlük 19 euro ödemeniz gerekiyor.

Tren ve Metro Haritası

Düsseldorf'ta Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım
Düsseldorf Uluslararası Havalimanı, Almanya’nın en büyük 3. havalimanı olduğundan şehir içine ulaşım da oldukça kolay sağlanmaktadır. Uluslararası Havalimanından ana ulaşım trenledir ve iki tren istasyonu mevcuttur. 1 nolu istasyon S-Bahn Bahnhof' dur ve 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilmenizi sağlar. Ücret olarak tek yön yetişkin 2,30 €, 6-14 yaş arası 1,30 € dur. 2 nolu istasyon ise ICE Fernbahnhof lardır. Aynı zamanda şehir içine ulaşım için otobüsler de mevcuttur. Tek yön yetişkin 2,30 € olmak üzere 721 nolu otobüs ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Taksi ile de yaklaşık 20 € gibi bir tutarla şehir içine ulaşmanız mümkündür.
 

Düsseldorf Gezilecek Yerler

Zamanınıza bağlı olarak detaylanabilecek ve birçok aktivite olanağı sunacak şehir olan Düsseldorf, şehrin uzak yerlerinde  görülesi birçok yere sahip olduğu gibi zamanı kısıtlı olanlar için sevmeye yeterli bir şehir merkezine sahiptir. Ren Nehri kıyısında yapılan bir yürüyüş, Altstadt bölgesindeki kafelerden birinde geçirilen bir akşam hafızanızda unutulmaz bir anı kalacağı gibi; sanatsal ve mimari açıdan zengin yapılar, şık ve alışveriş için sunulan bir çok lüks yer, tarihten izler sunan kliseler ve doğal alanlarıyla dolu şehirde gezinizi bitirmek istemeyeceksiniz.

 

Hem farklı damak zevklerini tatmak isteyenler için hem de Türk mutfağından vazgeçemeyenler için turistik bölgede birçok alternatif mevcuttur. Avrupa'nın 3. en kalabalık Japon nüfusuna sahip olan Düsseldorf'ta Japon mutfağı da ağır basmaktadır. Onun dışında Fransız, İtalyan, Kore, İspanyol restoranları da bulunmaktadır.

Muftakta genel olarak et ve balık türü daha baskındır. Alman yemeklerini tercih ederseniz de sosis, domuz eti ve tavuk ilk sırayı alır. Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında gelmektedir. Dana eti ile hazırlanan flönz yemeğini de tadabilirsiniz. Farklı seçenekler olarak Ääzezupp olarak bilinen bezelye çorbasının yanında; rhenish sauerbraten olarak bilinen sirkeli kavrulmuş biftek ve  mussels rhenish style ismiyle midye farklı lezzetler tatmak isteyenler için alternatifler olabilir. Kırmızı meyvelerden yapılan rote grütze tatlı listelerinin başında gelmektedir. Almanya'da yaygın olarak bulunan Hanuta'dan alıp tatmayı da unutmayın.

Hardalı da meşhur olan ve birçok çeşitleri bulunan şehirde, hardal almak isterseniz Löwensenf uğramanız gereken mekanlardandır. Fransız-İtalyan yemekleri yapan Bistro Zicke'nin güzel bir dizaynı vardır ve bruchları çok talep görmektedir. Linden Caddesi'nde bulunan Cafe Hüftgold'un tatlıları çok lezzetlidir. Ortadoğu mutfağı için ise Libanon Express'i tercih edebilirsiniz.

Genel olarak fiyatlar normal restoran düzeylerinde olsa da içki, şarap fiyatları çok daha uygundur ve belki Düsseldorf’a ait koyu renkli alt birasını denemek isteyebilirsiniz. Alt birası 300 ml.'lik bardak için fiyatı 1.80 €, bir büyüğü 2.70 €  gibi uygun bir fiyattadır.

Popüler mekanlar

 • Joker Maredo- Beklentinizi tam olarak karşılayabilecek Almanya'da yaygın olan bir mekandır. Doyurucu bir et restoranıdır.
 • Altbier Safari-  Alt birası için uğranılabilecek en popüler meaknlardandır.
 • Bastian’s- Carlsplatz'da bulunan mekan hem kahve içmek hem de yemek yemek için uğranabilecek güzel mekanlardandır.
 • Heinemann- Mutlaka pasta ve çikolata tatmanız gereken mekanlardan biridir. Königsallee'de karşınıza çıkacaktır ve size çokça para harcatabilecek bir yerdir.
 • Kikaku- Japon restorantlarından en bilinenidir.
 • Braushaus Jon Albrecht - Alman Mutfağını denemek isteyenler için güzel bir seçenektir.
 • Lupo- En popüler yerel pizzacılardandır.

Bahşiş

Almanya'da bahşiş özellikle restoranlarda genellikle faturaya dahil edilmiştir. Eğer hizmetten memnun kaldıysanız %10 bahşiş bırakabilirsiniz.

 

Altstadt semti ve Hafen bölgesi eğlencenin adresi olan yerlerdendir. Barları meşhurdur ve yanında meze tarzı aperatifler olarak birçok bira çeşidi vardır. Peş peşe dizilmiş barlar dolayısıyla 'dünyanın en uzun barı' diye de bilinir. Altstadt, en canlı, en hareketli aynı zamanda şehrin en eski bölgelerinden biridir. Bütün restoranlarda bulabileceğiniz Altbier veya kısaca Alt siyah bir yöresel biradır. Altbier'e kola katılmasıyla yapılan Krefelder de yine çok popülerdir. Schlüssel, Uerige, Schumacher ve Füchsen birahaneleri Düsseldorf'ta üretim yapan, yöreye özgü çeşitler sunan birahanelerdir.

Şehir Almanya’da partilerin ve eğlencenin merkezidir; özellikle Cuma ve Cumartesi günleri oldukça kalabalıktır. Bolker Strasse caddesi üzerinde, Loretto Strasse, Ratinger Strasse ve Kurze Strasse caddelerinde bulunan ilginç barları da tercih edebilirsiniz.

Medienhafen'de bulunan Rudas Studios Düsseldorf ve Almanya'nın "VIP" kişilerinin sıkça tercih ettiği bir gece kulübüdür. Salı günleri "iş sonrası" partileri düzenlenmektedir. Eski şehir kısmında Bolkerstrasse'de bulunan SUB ise şehrin en popüler gece kulüplerinden birisidir. Kulüpte düzenli olarak değişik temalı partiler düzenlenmektedir. Yine aynı cadde üzerinde bulunan Ballermann 6 bir diğer popüler gece kulübüdür. Bu üç katlı kulübün her bir katında farklı bir tarz vardır. Bahn Caddesi'nde bulunan Nachtresidenz ise restoranı da bulunan bir gece kulübüdür. Kokteyl sevenler için doğru bir tercihtir ve yıl boyunca burada dünyaca ünlü şarkıcılarından katıldığı konserler de düzenlenmektedir.

Popüler mekanlar

 • Zum Schüssell: Bolker Strasse' de bulunan pub en yerel publardan biridir.
 • Et Kabüffke Killepitschstube: Gece hayatı için bir numara olan mekanlardan biridir.
 • Engel-DusseldorfPopüler rock barlardandır.
 • Zum FranzGözde mekanlardan biridir ve özellikle haftasonu daha fazla kalabalık olmaktadır.
 • KneipeTercih edilebilecek hareketli mekanlardan biridir. Genç yaşın biraz üstünde olan insanların daha çok tercih ettiği ve  rock müziğin eşlik ettiği bir mekandır.

Düsseldorf alışveriş severler için büyük bir fırsat sunar. Königsallee (Kö), dünyanın en lüks bulvarlarından biridir ve lüks mağazalar ile doludur. Prada, Gucci, Escada, Massimo Dutti, Prange, Calvin Klein, Jil Sander gibi dünya markalarına ulaşabilirsiniz. Bolca hediyelik eşya da bulabileceğiniz yerler de mevcuttur. Alman markaları Galeria, Karstadt, Saturn, C&A, Peek and Cloppenberg ise
Liesegangstrasse ile Schadowstrasse'nin kesişiminde bulunmaktadır. Ackerstrasse, Tussmanstrasse ve Lorettostrasse'de ise butik kaliteli dükkanlar bulunmaktadır. 

Ayrıca, Schadow sokağı Almanya'nın en büyük alışveriş caddelerinden biri olup, Stilwerk ve Hanf Haus popüler alışveriş merkezlerindendir.

Hediyelik olarak klasikleşmiş tüm anahtarlık, çanta, süs eşyaları, kartpostallar bulabileceğiniz gibi kente özgü bitkisel içkileri de tercih edebilirsiniz. Düsseldorf'un meşhur birası Altbier'in şişeleri bütün birahanelerde satılmaktadır. Bu boş şişeleri de turistler tarafından hediyelik eşya olarak tercih edilmektedir. Killepitsch kırmızı renkli yöresel bir viskidir ve 90'dan fazla meyve, çiçek, baharatın karıştırılmasıyla yapılmıştır. Et Kabüffke, Killepistch viskisi almak için uygun bir noktadır. Aynı zamanda meşhur hardal Löwensenf de biralı, çilekli olmak üzere değişik çeşitlere sahiptir. 

Festival ve fuarlarıyla öne çıkan şehir neredeyse yılın tüm zamanlarında festival havasında ve güzel alternatifler sunan bir durumdadır. En popüler festival şubat ayında gerçekleşen Düsseldorf Karnavalı’dır ve eğer kışın gitmek durumunda olursanız hatırlatırız ki şubat ayı en iyi tercih olacaktır.


 

 • Düsseldorf Festivali (Düsseldorfer Karnavalı) (Şubat)
 • Japon Günü (Mayıs)
 • Opera Days (Haziran) - 6 gün süren Opera Günleri Festivalidir.
 • Grosste Kirmes am Rhein (Temmuz) - Kadınlar belediye sarayını basar, erkekler kravatını keser, sokaklarda eğlenceler düzenlenir.
 • Brasilianische Nacht (Ağustos) - Latin müzik ve dans festivalidir.
 • Altstadtherbst Sanat Festivali (Eylül) - Genç müzisyenler için düzenlenen müzik yarışması.
 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Kutsal 3 Krallar (6 Ocak),
 • Kutsal Cuma (21 Mart),
 • Paskalya (Mart),
 • İşçi Günü (1 Mayıs),
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (1 Mayıs),
 • Pantkot Yortusu (12 Mayıs),
 • Katolik Yortusu (22 Mayıs),
 • Hz. Meryem’in Göğe Çıkışı (15 Ağustos),
 • Almanya’nın Birleşmesi (3 Ekim),
 • Reform Günü (31 Ekim),
 • Azizler Yortusu (1 Kasım),
 • Hristiyan Festivali (16 Kasım),
 • Tövbe Günü (19 Kasım),
 • Noel Tatili (25-26 Aralık).
 • Polis: 110
 • Ambulans: 19222
 • İtfaiye: 112
 • Acil Zehirlenme hattı: 00 49 30 398 24 51 veya 398 26 65