Google+

Hamburg

Hamburg - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon2℃
Ülke: Almanya Nüfus: 1.734 milyon Resmi Dili: Almanca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 2-3 Gün Big Mac Index:  3.93 $(Türkiye: 3.87$)  


 

Almanya’nın Berlin’den sonraki en kalabalık şehri olan Hamburg; Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahiptir. Bir kanal şehri olan Hamburg 1200 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir, nüfusu ise 1 milyon 900 bin civarındadır. Kanallarla birbirine bağlanmış olan şehir uzun yıllar boyunca Orta ve Kuzey Avrupa ticaretini dünyaya ulaştıran bir kapı görevi görmüş ayrıca deniz taşımacılığında da ileri seviyelere ulaşmıştır.

Bu yönlerinden dolayı II. Dünya Savaşı’nda karşıt güçler tarafından hedef nokta olarak belirlenen Hamburg bombalar altında yerle bir edilmiştir. Savaş sonrası bazı tarihi yapılar aslına uygun olarak yeniden inşa edilse de şehir için  “savaşın ardından yeniden kuruldu”  denilmektedir. Günümüzde ise modern ve gelişmiş bir Avrupa şehri olan Hamburg; Avrupa’nın en fazla köprüye sahip olan yerleşim bölgesidir. Şehirde 2302 tane köprü vardır. 

Resmi dili Almanca olan Hamburg'da İngilizce yaygın olarak öğretilmektedir. ​Hamburg'u ziyaret etmek için en uygun zamanMayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu aylar şehri ziyaret için en ideal sıcaklığın sürdüğü zamanlardır. Şehri bu zaman dilimlerinde ziyaret etmek isterseniz konaklama ve uçak bileti rezervasyonlarınızı bir iki ay öncesinden almanız yararınıza olacaktır. Şehirde konaklama için her bütçeye uygun farklı seçenekler mevcuttur. Lüks villalarda konaklamak isteyenler Harvestehude'u tercih ederken, genç nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölgede konaklamak isteyenlerin tercihi Rotherbaum olmalıdır. St. Georg ise konaklamak için şehrin en özgürlükçü bölgesidir. 

Gece hayatı oldukça renkli olan Hamburg'da St. Pauli eğlencenin merkezini oluşturmaktadır. ​Reeperbahn Mahallesi bu bölgenin Red Light District'idir. Şehirde, rock, jazz, blues, müzikal türlerde birçok club, pub ve barlar bulunmaktadır. Et ve balık ağırlıklı olan Hamburg mutfağının ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen yemekleri arasında, domuz pastırmalı yeşil fasulye ve yılan balığı çorbası bulunmaktadır. Şehirde Türk mutfağına ait bir çok restorant da mevcuttur.

Tanıtıcı Video:

 

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Elbe, Alster ve Bille nehirlerinin kesişim bölgesinde kurulan Hamburg ülkesinin kuzeyinde yer almaktadır. Kuzey ve Baltık denizlerini birbirinde ayıran Jutland Yarımadası’nın ise güney ucundadır. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Hamburg gezilecek yerler listesindeki tüm gezi noktaları Gotik mimarinin en güzel örneklerini taşır. Müzeleri, tabiat parkları, her biri tarihi eser görünümlü binaları ve limanıyla Hamburg gezilecek yerlerin herbiri sizi tarihte yolculuğa çıkarır.
 

Hamburg City Hall

720 Şub 2017Gezilecek Yerler

Hamburg City Hall

Hamburg Belediye Sarayı, eski belediye binasının 1842 yılındaki yangında tahrip edilmesinin ardından, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Belediyenin baş tasarımcısı altı diğer mimarın da desteğiyle Martin Haller'dir.

Daha erken bitmesi planlanmış olsa da, Hamburg Belediyesinin inşası 1886'da başladı ve 11 yıl sonra 1897'de tamamlandı. 26 Ekim 1897'de Birinci Belediye Başkanı Dr. Johannes Versmann, resmi bir törenle belediyeyi açtı. Hamburg, Bremen ve Berlin ile birlikte Almanya'nın üç eyalet devletinden biridir. Bu nedenle Hamburg Belediye Sarayı sadece bir belediye değil aynı zamanda yerel parlamentonun da koltuğu sayılmaktadır.

Hamburg Belediye Binası salonlarının mimari tarzı, tipik bir neo-rönesans yapısını andırmaktadır. Bugün Hamburg'un tamamen korunmuş az sayıdaki binalarından biridir ve bölgede eşsiz bir yapıya sahiptir. Ana balkonun üstünde, ziyaretçiler altın yazılmış bir dizi metin mevcuttur. Latince olan bu cümlede; "Soyumuzdan gelenler, yaşlılarımız tarafından kazanılan özgürlüğü korumak için çaba harcamalıdır" yazmaktadır.

Hamburg Belediye Binası kendisi oldukça büyüktür. Toplam 647 oda, 17.000 m2'lik bir alana bölünmüştür. 647. oda aslında bir belgenin bir dolabın altına düşmesiyle, 1971'de kazara keşfedilmiştir. Bu nedenle belediye binasının henüz keşfedilmemiş başka odaları da olabileceği düşünülmektedir.

Bugün, Hamburg Belediye binası, sadece parlamento için değil, aynı zamanda halka açık konser ve sergiler için de kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde, resmi sunumlar ve üst düzey yetkililerle yapılan toplantılar için kullanılmaktadır.
 

-

Hamburg lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Eigenes Haus – Repgowstieg, Stadthaus Appartement Hohenfelde, Horus Hausboot. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz One-Bedroom Holiday Home in Hamburg, KNAUS Campingpark Hamburg gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Singelmannsweg 34, NH Hamburg Mitte, Rothen Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hamburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Michael Kilisesi

620 Şub 2017Gezilecek Yerler

St. Michael Kilisesi

Hamburg’u panaromik olarak izleyebileceğiniz bir yer olan St. Michael Kilisesi, şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Barok tarzda inşa edilmiş kilise, şehirdeki en büyük Lutheran Kilisesi’dir. 1625 yılında inşa edilen kilise, yıllar içinde yıkılınca yeniden restore edilmiştir. Sonrasında İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin bombaları sebebiyle tahrip olmuş ve savaş sonrasında aslına sadık kalınarak yeniden restore edilmiştir.

Elbe nehri üzerinde seyahat eden tekneler için önemli bir yer işlevi gördüğü için dünyanın en uzun deniz fenerlerinden biri olarak görülmektedir. Ayrıca kilisenin içerisinde, birçok müzisyen yetiştirdiği ünlü bir korosu vardır. Kilisede Mayıs ayından Eylül sonuna kadar her pazar barış ve sevgiye ithaf edilen gece yarısı konserleri düzenlenmektedir. Kilise kulesinin yüksekliği 132 metre olmakla birlikte, ziyaretçiler ancak 106 metredeki platforma kadar çıkabilmektedir.

Kilisenin kulesinden neredeyse tüm Hamburg kuş bakışı görülebilmektedir. Hamburg’u gezmeye zamanınız yoksa kuleye çıkıp Hamburg hakkında fikir sahibi olmak için ideal bir tercihtir. Şehir merkezinin 360° panoramik görünümü ile, HafenCity ve Speicherstadt limanı, Reeperbahn ve DOM, Köhlbrandbrücke, Alster, arenalar ve havaalanı gün boyunca rahatlıkla görülebilmektedir. Ancak St. Michaelis kilisesinden gece manzarasını deneyimleminizi özellikle tavsiye ederiz.

Ziyaret saatleri;
Mayıs - Ekim: her gün saat 09.00 - 18.00 (son kabul: saat 17.30)
Kasım - Nisan: her gün 10.00 - 18.00 (son giriş: 17.30)
 
Kilise etkinlikler sırasında ziyaret edilememektedir. Giriş ücreti 2017 fiyatlarıyla 12 Euro’dur.
 

-
Hamburg şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Hamburg: müzikal Kinky Boots için biletler (28.61 €), Bremen: Bremen Mızıkacıları Adımda (12 €), Hamburg: Speicherstadt ve HafenCity rehberli tur (15 €), Tarihi Hamburg Sehir Turu (22.425 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Jungfernstieg

3621 Şub 2017Gezilecek Yerler

Jungfernstieg

Birçok yerli ve turist için şehir merkezinin kalbi: Jungfernstieg, Inner Alster ile çevredeki mağazalar ve turistik yerler arasındaki önemli bir bağlantı noktasıdır.

Yakın zamanda yenilenmiş olan Jungfernstieg, Hamburg sakinleri için tarihsel açıdan önemli bir rol oynamaktadır: Geçmişte aileler Pazar günleri evli olmayan kızlarını ("Jungfern")  en güzel kıyafetlerini giydirerek, dolaşmaları ve uygun bir eş bulmaları için buraya getirirlerdi. Göl kenarında olmak, Inner Alster'in keyfini çıkarmak için tercih edilebilecek önemli ve tarihi bu yerde şehrin sakinleri, -bu merkezin geçmişte aşıkların birbirini bulması için kullanılan bir merkez olması sebebiyle- halen ilk buluşmalarını genellikle burada yapmaktadır.

Jungfernstieg bugün de Almanlar özellikle Hamburglular için önemli bir ziyaret merkezidir. Hamburg’u ziyaret eden turistler de Jungfernstieg’ı genellikle “gezilecek yerler” listelerinde bulundururlar. Hamburg'un tipik alışveriş caddelerinden biri olmasa da Jungfernstieg, Hamburg'un en büyük alışveriş merkezlerine doğrudan erişim imkanı sağlamaktadır ve birçok banka, sanat galerisi ve üst düzey mağazaları bünyesinde barındırmaktadır. Jungfernstieg’in yakınlarında gezinti yaparken bu mağazalarda dolaşabilir ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Özellikle ünlü ve geleneksel Alsterhaus'da, küçük ama aynı zamanda rafine edilmiş ürünlerin bulunduğu dükkanlar mevcuttur. Buradaki daha büyük mağazalar ve dükkanlar, seçtikleri seçkiyle ziyaretçileri kendilerine çekmek için birbirleriyle yarışmaktadır. Göl manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilir veya günün sonunda Jungfernstieg’in meşhur dondurmacılarından birinde dondurma yiyebilirsiniz. Jungfernstieg aynı zamanda yıl boyunca çeşitli etkinlikler için kullanılır.

Diğer Gezilmesi Gereken Yerler;

 • Hamburg Limanı
 • Miniatur Wunderland
 • Blankenese
 • Fish Market Balık Pazarı
 • Schmidts Tivoli Theater
 • Binnenalster
 • Rathausmarkt

Hamburg gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, detaylı gezi rehberi için tıklayınız.

 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Almanya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi para birimi Euro'dur. 

Almanya’nın resmi dili Almanca olmakla beraber farklı bölgelerde farklı Alman ağızları konuşulmaktadır. Yine de Almanca bilen herkes ağız farklılıklarına rağmen rahatça anlaşabilmektedir. Ayrıca İngilizce öğrenimine önem verilen ülkede okullarda İngilizce öğretilir ve İngilizce oldukça yaygındır. Hayat kurtaran bazı cümleler:

 • Merhaba: Guten Tag
 • Bana yardım edebilir misiniz?: Können Sie mir helfen?
 • İngilizce konuşabiliyor musunuz?: Sprechen Sie Englisch?
 • Bilmiyorum: Ich weiß es nicht
 • Teşekkürler: Danke

Türkiye ve Almanya arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Almanya saati Türkiye saatine göre bir saat geridir. 

Almanya’nın en büyük ikinci şehri olan Hamburg'ta gecenizi konaklamak için birçok seçenek mevcuttur. Bütçe durumunuza göre 5 ve daha düşük yıldızlı otellerde, hotellerde, pansiyon ve hostellerde, gecelik kiralanan ev ve villa tipi konutlarda ve apartman dairelerinden birini tercih edebilirsiniz.

Hambur şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Harvestehude, lüks villaların çoğunlukta olduğu bir bölgedir. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bu konaklama biçimi, diğer seçeneklere göre en pahalı olanıdır. Öğrenci bölgesi olması sebebiyle genç nüfusun yoğunlukta olduğu Rotherbaum ise kitapçılar, barlar, sinemalar ve sanat evleri ile canlı bir bölgedir. Genç nüfusun çoğunlukta olduğu bir bölgede konaklamak isteyenler için burası uygun bir tercihtir.

Altstadt, tarihi binaları, hareketli ve canlı yapısı, şehrin gezi ve alışveriş adreslerine yürüyüş mesafesinde olmasıyla ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir bölgedir. Buradaki otel fiyatları diğer bölgelere göre daha pahalı olmakla birlikte araç kullanmadan ve zaman kaybetmeden ulaşım imkanı ile şehrin hareketinden uzaklaşmadan şehri yaşayabilme şansı dolayısıyla en tercih edilebilir bölgedir.

Eğer daha özgürlükçü bir bölgede konaklamak isterseniz, merkez İstasyon'un ve şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer alan St. Georg’u tercih edebilirsiniz. St. Georg, Hamburg'un özgürlükçü ve şık bir merkezidir. Yaz aylarında sokaklar, alışveriş yapan, sohbet eden, kahve içen, yürüyüş yapan veya Lange Reihe caddesindeki birçok sanat sergilerinden birine giden insanlarla doludur.

Altona da şehrin güzel bölgelerinden biridir. Hamburg'ta gece hayatı denilince ilk akla gelecek yer olan Altona'da konaklayabilir ve şehrin popüler eğlence mekanlarından hiç de uzakta olmayan bir gece geçirebilirsiniz.

Hotel Atlantic Kempinski Hamburg, Hamburg'un önde gelen otellerinden biridir. Kunsthalle müzesi ve şehir alışveriş bölgesi ve Outer Alster Gölü’ne çok merkezi bir konumdadır. Merkez istasyonuna yakın konumda olan otel, Hambur’a gidiş geliş için idealdir. Ayrıca otel, yerel toplu taşıma bağlantıları da sunmaktadır. 1909’dan beri aynı yerde olan Kempinski Hotel Atlantic, başkanlar, krallar ve ünlülerin kalmayı tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir. Fiyatları şehirdeki diğer bir çk konaklama seçeneğinden fazla olmasına rağmen, ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını sağlayabilmektedir.

Motel One Hamburg Airport, Hamburg Fuhlsbüttel Havaalanı’na çok yakındır ve bu nedenle iş ve tatil gezginleri için iyi bir konaklama noktasıdır. Otelin yakınındaki Alsterkrugchaussee (Mitte) otobüs durağından geçen 23 numaralı otobüs, şehir merkezindeki Hamburg'a ve Hamburg'un belli başlı ilgi çekici yerlerine kısa sürede ulaşım için iyi bir seçenektir.

New Generator Hamburg Hostel, merkez tren istasyonunun yanında, St. Georg'un serin ve modaya uygun alanında yer almaktadır. Deichtorhallen, Belediye Binası ve Speicherstadt gibi Hamburg'un gözde cazibe merkezlerine çok yakın konumda olan Generator Hamburg Hostel, diğer konaklama seçeneklerine göre sunduğu uygun fiyatlarla, ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir hosteldir.

Hamburg onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hamburg Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hamburg Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hamburg Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hamburg Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hamburg Otelleri

T.C. Hamburg Başkonsolosluğu

Adres: TESDORPFSTR.18, 20148 HAMBURG
Telefon: 00 49-40 44 80 33-0
Faks: 00 49-40 44 52 58
konsulat.hamburg@mfa.gov.tr 
http://www.hamburg.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Hamburg ve Schleswig Holstein Eyaletleri

İstanbul’dan Hamburg’a havayolu şirketlerinin her gün direkt uçuşları bulunmaktadır. 3 saat 20 dakika gibi bir yolculuk süresi ardından şehre ulaşıyorsunuz.
 


 

Almanya, ılıman iklim tipine sahip bir ülkedir. Şehirde en soğuk dönem Aralık - Şubat dönemidir. Hava sıcaklığı -2 ile 4 derece arasında değimektedir. En yüksek sıcaklıklar ise Temmuz ve Ağustos aylarında görülmektedir. Bu dönemde gündüz sıcaklığı 22 derece civarındadır.

Hamburg'u ziyaret etmek için en uygun zaman, Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu aylar şehri ziyaret için en ideal sıcaklığın havanın sürdüğü zamanlardır. Bu dönemler aynı zamanda oda fiyatlarının yüksek olduğu, uçuşların en sık yapıldığı ve turist sayısının en arttığı dönemdir. Hamburg’u yılın bu dönemi ziyaret etmek isterseniz, indirim fırsatları için seyahatinizden en az iki veya üç ay önce otelinizi ayırtmanızı öneririz. Bu dönemde hava otalama 15-21 derecedir.

Daha az kalabalık ve potansiyel olarak daha düşük otel fiyatları için sonbaharda ziyaret etmenizi öneririz. Bu aylarda ortalama olarak 10-16 dereceyi göstermektedir.
 


 

Hamburg, şehir içi ulaşımı da gelişmiş bir şehirdir. Otobüsle, metroyla, banliyö trenlerle ve taksiyle şehir içi seyahat edebilirsiniz. 

Metro
Şehir merkezinden metroyla şehrin kuzeyine ve doğusuna gidilebilmektedir. Hamburg'da üç adet hat vardır. Sarı renkli U3 hattı şehir içinde ring seferleri yapmaktadır.. Kımızı renkli U2 hattı şehrin kuzeyine ve doğusuna gitmektedir. Mavi renkli U1 hattı ise şehrin kuzeydoğusundan güneyine hizmet sağlamaktadır. 

Banliyö
Şehir merkezinden trenle her yöne gidilebilmektedir. Tren seferleri sabah 05:00 ile gece 01:00 arasında devam eder. Fakat merkezden uzak yerlerde seferler 23:00 itibariyle bitmektedir. Tren biletleri istasyonlardan alınmaktadır.

Otobüs
Şehirde tüm gün yolcu taşıyan otobüsler tüm gece de çalışmaya devam etmektedirler. 5 dakikada bir belediye binasının oradaki Rathausmarkt’tan kalkan otobüsler, son durak olarak yine oraya gelmektedir. Gece hizmet veren otobüslerin adı Nachtbus'dur. Yarım saatte bir gelen bu otobüsler ile sehrin kırsal bölgelerine dahi gece gidilebilmektedir. ,Ayrıca şehirde 600 tane otobüs güzergahı vardır. Bunlardan bazıları metro ve trenlerle bağlantılı olarak çalışmaktadır.

Feribot
6 limana giden feribotlar Elbe Nehri üzerinde yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

Taksi 
Beyaz renkli taksiler Hamburg’da 24 saat hizmet sağlamaktadır. Şehir merkezindeki bir yolculuk için ortalama 6-12 Euro arası bir meblağ ile yolculuk yapabiliyorken havaalanından 20-25 Euro vererek merkeze gelinebilmektedir. Ayrıca taksi ücreti çoğu takside kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Bisiklet
Şehri gezerken birçok bisikletli görebileceğiniz bir yer olan Hamburg’da bisiklet kiralayabilir ve yolculuk yapabilirsiniz. Yağmur yağmadığı takdirde rahatça gezi imkânı sunan bisikletler, yaya kaldırımı üzerinde kırmızı çizgiyle ayrılmış bisiklet yolunda tehlikesiz bir şekilde sürülebilmektedir.
Bisiklet kiralamak için 80 ayrı noktada bulunan istasyonlar bulunmaktadır.
 
**Şehirde toplu taşıma araçları ve müzelerde geçen Hamburg Kart mevcuttur. Bu kartı bilet ofislerinden ya da otobüs şoförlerinden temin ederek daha kolay ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Havaalanı şehir merkezinden 11 km uzaktadır. Bu yol, otobüsle, taksiyle ya da trenle gidilebilmektedir. Havaalanından şehir merkezine gidiş yarım saat sürmektedir. Trenle ise havaalanından yarım saat süren ve Ohlsdorf durağına kadar giden S1 trenine binebilir ve buradan U1 hattına aktarma yaparak Farmsen istasyonuna gidebilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler havaalanından Route 606 numaralı otobüse binebilir ve Rathausmarkt durağında inebilirler.


 

Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Hamburg’da 4000 adet restoran bulunmaktadır. Buradaki restoranlar arasında Alman geleneksel tatlarıyla yoluna devam eden yerler olduğu gibi genellikle en üst standartlarda hizmet veren dünya mutfaklarına ait şık ve yaratıcı işletmeler de mevcuttur. Şehirde Türklerin işlettiği mekanlar da bulunmaktadır. Damak tadınıza uygun yiyeceklerle karnınızı doyurmak istiyorsanız bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. Muftakta genel olarak et ve balık türü daha baskındır. Alman yemeklerini tercih etmek de sosis, domuz eti ve tavuk ilk sırayı alır. Imbiss olarak adlandırılan kızartılmış patates atıştırmalık olarak tüketilen alternatiflerin başında gelmektedir. Almanların geleneksel yemekleri arasında Birnen Bohnen und Speck (domuz pastırmalı yeşil fasulye), Aalsupp (yılan balığı çorbası) tercih edebileceğiniz yemekler arasındadır.

Şehirde şık gurme restoranları olduğu gibi Alster ve Elbe nehirleri boyunca sıralanmış hoş manzaralı restoran ve eğlence mekanlarından birinde de yemeğinizi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Ayrıca şehirde pazar günleri kurulan Fischmarkt adında bir balık pazarı mevcuttur. Sabahın 5’inde açılan balık pazarı şehrin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Çok kalabalık bir yer olan Pazar; taze balıklarını yemeye gelen insanların, meyve-sebze tezgahlarının, olduğu büyük bir yerdir. Saat 10’da toplanan pazar için insanlar erkenden kalkar, kahvaltılarını balık ekmek ve bira eşliğinde burada yaparlar. Ayrıca yine sabah 5’te çalmaya başlayan canlı müzik grupları pazar toplanana kadar gelenlere müzik şöleni yaşatmaya devam ederler. Tatilinize denk gelen bir pazar günü bu deneyimi yaşamak için Fischmarkt’a gidebilir ve canlı müzik eşliğinde kahvaltınızı burada  yapabilirsiniz. 

Restoran Önerisi:

Le Canard Nouveau - Elbchausse bölgesindeki restoranın menüsünde Türk ve Uzak Doğu yemeklerini aynı anda görmek mümkündür. Restoranda daha çok bu iki mutfağa ait yemekler yapılmaktadır. Nehir kıyısındaki işletmenin muhteşem manzarasında bu çok tanıdık lezzetleri keyfini çıkararak yiyebilir yanında Almanların vazgeçilmezi olan biranızı yudumlayabilirsiniz.

Bahşiş: Almanya’da bahşiş vermek geleneğin dışında neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Hizmet kalitesinden memnun kalındığını belirtmek için servis personeline az da olsa bahşiş bırakmak gerekmektedir.


 

Liman kasabaları, kıyıya gelen ve iyi vakit geçiren gezginler ve denizciler sayesinde gece hayatı ile eş anlamlı olmuştur. Hamburg’da da gece hayatı, şehrin önemli kültürel unsurlarından biridir. Almanya’nın en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden biri olan Hamburg’da gece hayatının merkezi Saint Pauli’dir. Bu bölgede, Altona ve Neustadt Caddeleri üzerinde bulunan sokaklardaki barlar ve gece kulüplerinden birinde akşamınızı geçirebilirsiniz. Ayrıca Reeperbahn Mahallesi şehrin Red Light District’i olarak tabir edilen semtidir. Reeperbahn'ın kuzeyinde, gün boyunca sanat galerileri ve kafeler olsa da Akşamları Reeperbahn'ın güneyindeki barlar yerli halkla dolmaktadır. Bu bölgede mekanlar genellikle gece saat 1 ile 3 arasında dolmaktadır. Eğer siz de kalabalığa ayak uydurmak, buradaki mekanları en kalabalık olduğu zamanda ziyaret etmek istiyorsanız bu saatleri tercih edebilirsiniz.

Schanzenviertel District ise gece hayatının aktığı bir başka bölgedir. Grossneumarkt Caddesi ve Lange Reihe sokakta da barlar ve publar bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü müzik gruplarından biri olan The Beatles, ünlerine kavuşmalarını sağlayan ilk performanslarını St. Pauli’deki barlarda sergilemişlerdir. Bu nedenle St. Pauli’de The Beatles’ın heykeli bulunmaktadır. Şehrin genç sokak müzisyenleri bu heykel önünde müzik yapmaktadır. St. Pauli’deki bu meydanı gezebilirsiniz.

Reeperbahn Caddesi’nde güvenlik açısından silah taşımak yasaklanmıştır ve cadde polis tarafından sıkı denetim altında tutulmaktadır. Ayrıca tedbir dolayısıyla belli bir saatten sonra cam şişe ile caddede yürünmemektedir. Cam şişe kullanımının yasaklanmış olduğu caddede alkollü ve alkolsüz içecekler plastik bardaklarda içilmektedir.

Hamburg merkezindeki belediye binasından 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan caz barı Cotton Bar, klasik caz şarkıları, uygun fiyatları ile akşamı geçirmek için ideal bir mekandır.

Müzikal sevenler, Stresemansstr’daki The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet) gösteri salonundaki gösterilerden birini izleyebilirler. Kendinizi ritmine kaptırdığınız müzikler, kaliteli bir zaman yaşamanızı sağlayacaktır.

Cascadas'da her akşam Soul, Jazz, Latin, Blues ve daha pek çok müzik çalınmaktadır. Jungfernstieg ile Binnenalster'in yakınında bulunan merkez istasyon arasında ki Cascadas Bar, keyifli bir gece geçirmek isteyenler için değerlendirebilecekleri bir tercihtir. Salı ile cumartesi günleri Cascadas'da küçük gruplar müzik yapmaktadır. Müzisyenler hakkında güncel bilgiler ve başlama saatleri Internet sitesinde her zaman bulunabilir. Cascadas soğuk içecekler ve küçük atıştırmalıklar içeren bir bardır. Ayrıca barda konser veya parti şeklinde özel etkinlikler de düzenlenmektedir; Ancak bu etkinliklere giriş ücretlidir. Cumartesi günleri, 15.00-18.00 saatleri, barda, çocukların ve gençlerin performans sergilediği müzik kafeteryası saatidir.

Neustadt bölgesinde bulunan Jupi Bar’da, içilen içeceklerin fiyatını konuklar belirlemektedir. Buna, bağış anlamına gelen ‘donation’ denmektedir. Jupi Bar, haftanın her günü açıktır. Bu barda konserlere, film gecelerine katılabilir veya her gün farklı tarzda bir DJ performansı dinleyebilirsiniz. Burada gerçekleşen konserler için herhangi bir ücret ödenmemektedir. ​Buddy's ise Hamburg'daki çok yönlü parti barlarından biridir.


 

Hamburg festivaller konusunda da gelişmiş bir şehirdir. Şehirde, yılda üç kez yapılan Dom Festivali gerçekleştirilmektedir. Bu festival Mart, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Ayrıca şehir büyük fuarların gerçekleştiği önemli bir Alman kentidir.

Mayıs ayı başında yapılan Japon Kiraz Çiçeği Festivali'ne katılabilir Ağustos ay başındaki Uluslararası Havai Fişek Gösterisi'ne denk gelebilirsiniz.

 • Yeni Yıl-1 Ocak
 • Dini Bayram (Drei Königsfest)-6 Ocak (1, 2, 14)
 • Dini Bayram (Karfreitag)- 2 Nisan
 • Dini Bayram (Ostern)- 4-5 Nisan
 • İşçi Bayramı-1 Mayıs
 • Dini Bayram (Christi Himmelfahrt)- 13 Mayıs
 • Dini Bayram (Pfingsten)- 23-24 Mayıs
 • Dini Bayram (Corpus Christi)- 6 Haziran (1, 2, 7, 10, 11, 12, 13, 16)
 • Dini Bayram (Maria Himmelfahrt)- 15 Ağustos (2, 13)
 • Almanya'nın Birleşmesi- 3 Ekim
 • Reformasyon Günü- 31 Ekim (4, 9, 13, 14, 16)
 • Azizler Günü- 1 Kasım
 • Dini Bayram (Christmas)- 24-25 Aralık
 • Ülke Kodu: +49
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110
 • Alman Türk Büyükelçiliği: +49 69 713 773
 • Hamburg Havaalanı: +49 (40) 50 75-0