Google+

Arama formu

Köln Mutfağı

Köln Mutfağı

Köln’ün en yerel lezzeti, Alman mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan, Köln havyarı olarak da adlandırılan sosistir. “Rheinischer Soorbrode” ise Köln’de hemen her restoranda bulabileceğiniz az pişmiş bir et yemeğidir. Başka bir yerel lezzet ise patatesli ve elmalı iç harca sahip, gözlemeye benzeyen “rievkoche”dir. 

Almanya’ya gelip de biralarının tadına bakmamak olmaz. Köln’ün yerel birası “Kölsch”ü, şehrin her yerinde bulabilirsiniz. Yöresel tatlılardan da kirazdan yapılan “Schwarzwalder Kischorte”nin ve kırmızı meyveler ile pudingden oluşan “Rote grütze”nin tadına bakabilirsiniz.

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Popüler restoranlar
Belgischer Hof, Beef Brothers, Landhaus Kuckuck, Ellopia

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.