Google+

Leipzig

Leipzig - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon2℃
Ülke : Almanya Nüfus : 560,472 Dil : Almanca Para birimi : Euro İklim: Okyanus İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün


 

Klasik müzik denilince akla gelen en önemli isimlerden Johann Sebastian Bach’ın memleketi olan Leipzig, ticaret ve fuar şehri olarak bilinir. Bunun sebebi, iki önemli ticaret yolunun birleşim noktasında bulunmasıdır. Ancak şehrin önemi bununla sınırlı değildir. Tarihi mimarisi, müzeleri, sanat festivalleri ve sosyal yaşamıyla da öne çıkan Leipzig, her dönem turistilerin sevdiği bir lokasyon olmayı başarmıştır.

Alman kültürünü en iyi anlatan şehirlerden biri olan Leipzig, her ne kadar ülkenin fuar ve ticaret merkezi olarak gibi görünse de aslında sanatla yoğrulmuş ve hâlâ da bu şekilde yaşayan bir şehir. Johann Sebastian Bach'ın memleketi olan şehrin adı aynı zamanda Schubert, Mendelssohn, Martin Luther, Goether, Schiller ve fantastik Neue-Leipziger-Schule sanat akımları ile de sıkça anılıyor. Leipzig, Goethe’nin Faust eserinde ise “Küçük Paris” olarak tanımlanıyor.

Zengin tarihi ve göz alıcı mimarisiyle öne çıkan Leipzig şehri, Almanya‘nın en önemli turizm destinasyonlarından biri. Her ne kadar şehir, savaş döneminde çok fazla darbe almış, pek çok yapısı hasar görmüş olsa da, yapılan çalışmaların ardından şimdilerde tertemiz, sakin, dar ve Arnavut kaldırımı sokaklarında gezerken kimi zaman Orta Çağ ruhunu da yaşatan bir yer burası.

Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu döneminden başlayarak iki önemli ticaret yolu olan antik Via Regia ve Via Imperii yollarının kavşağı olmasından dolayı yüzyıllardır Almanya'nın önemli ticaret merkezi olan şehirde halen çok önemli uluslararası fuarlar düzenlenmektedir.

Okyanus ikliminin hakim olduğu Leipzig şehrinde kış ayları ortalama 1 derece olan hava sıcaklığıyla soğuk geçerken, yaz ayları buna göre daha ılıman yaşanır. Ortalama hava sıcaklığı 19 derecedir. Ancak günlük sıcaklıkların 25 dereceye kadar çıktığı görülmektedir. Bu sebeple şehrin sokaklarını karış karış keşfetmek istiyorsanız, Leipzig'e gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

 

Tanıtıcı Video:

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Leipzig, Almanya’nın Saksonya eyalatindedir ve merkezi konum olarak Kuzey Alman Ovası’nın güney kısmında yer almaktadır. Weisse, Elster ve Parthe Nehirleri'nin ise kesiştiği noktada bulunur ve Berlin’le arasında 150 km gibi bir mesafe vardır.

Geolocation

Almanya sınırları içerisinde yer alan Leipzig'in para birimi Euro'dur (EUR).


 

Kültürel ve tarihsel anlamda Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Leipzig gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır. Johann Sebastian Bach gibi önemli müzisyenlerle ilgili pek çok hatırası olan tarihi yapıları ya da biraz eğlenmek için Leipzig Hayvanat Bahçesi'ni gezebilirsiniz.
 

St. Thomas Kilisesi

107 Kas 2016Gezilecek Yerler

St. Thomas Kilisesi

Geçmişi 12. yüzyıla dayanan St. Thomas Kilisesi, Leipzig’de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Çünkü burası tarihi ve mimarisi açısından da önemli olsa da, onu öne çıkaran özelliği Johann Sebeastian Bach’tır.

Mimari açıdan Gotik mimarinin önemli örneklerinden biri olarak görülen St. Thomas Kilisesi, 12. yüzyılda kurulmuş ve 1884-1889 yılları arasında yenilenmiştir. Kilisenin kulesi ilk kez 1537 yılında inşa edilmiş ve 1702 yılında yenilenerek 68 metreye ulaştırılmıştır. Zamanında 1539 yılında Martin Luther’in burada konuşma yapmış olması, tarihi bir önem taşımaktadır.

Kilisenin Bach ile bağı ise çok daha önemlidir. Çünkü ünlü Alman besteci, 1723’ten ölümüne kadar, yani 1750 yılına kadar bu kilisede kantorluk yapmıştır. 1212 yılında kurulan, Almanya’nın en eski korolarından biri olarak kabul edilen ve kilisenin erkek çocuklardan oluşan Thomanerchor adlı korosunun başında görev almıştır. Ayrıca yine kiliseye bağlı olan Thomas Okulu’nda bazı sınıflara Latince öğretmekle de yükümlüydü.

Bach’ın ölümünün ardından, mezarı uzun süre Johannis Kilisesi’ndeydi. Ancak bu kilisenin 1943 yılında bombalanmasının ardından Bach’ın kemikleri 28 Temmuz 1950’den sonra St. Thomas Kilisesi’ne taşınmıştır. Kilisenin önünde besteciye ait bir de heykel bulunmaktadır. 

Kiliseyle ilgili anılan önemli isimler sadece Bach ile sınırlı değildir. Mozart bu kilisedeki orgda bestelerini çalmıştır. Mendelsshon, Bach’ın ölümünün ardından kilisede Bach’ın “St. Matthew Passion” adlı eserini çalmıştır. Richard Wagner ise burada vaftiz edilmiştir.
 

-

Leipzig lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Harkortstrasse, Studio 44 - Apartments, Ferienwohnung am Auensee. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Comfort Apartment Humboldt, WOHNEN IM DENKMAL mit Geschmack und Komfort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Studio am Palmengarten, Zimmerblick Villa Dohna, Ferienwohnung Leipzig-Zentrum otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Leipzig aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bach Müzesi

107 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bach Müzesi

Leipzig’teki Bach Müzesi, Johann Sebastian Bach’ın 1723’ten ölümüne kadar, yani 1750 yılına kadar kantorluk yaptığı St. Thomas Kilisesi’nin karşısında yer almaktadır. 

Müzenin yer aldığı evin hikayesi ve Bach ile olan bağı ilginçtir. Aslında ev, o dönemde zengin bir tüccar olan Bose ailesine aittir. Aile bireyleri ise Bach’ın yakın arkadaşı olmuştur. 16. yüzyıl mimarisine sahip bu ihtişamlı ev, 1710 yılında Georg Heinrich Bose tarafından Barok stilinde renove ettirilmiştir. Georg Heinrich Bose’nin müthiş bir sanat koleksiyonu mevcuttu. Ardından bunu, damadı Johann Zacharias Richter devam ettirdi. Son olarak Richter’in oğlu Johann Thomas da bu koleksiyona eklemeler yaparak yine bu evde zaman zaman halka açık gösterimler yapmaya başladı. Ancak koleksiyon 1810 yılında açık artırmada satışa sunuldu. Şimdilerde Leipzig Güzel Sanatlar Müzesi’nde görülebiliyor.

Ev daha sonraları 1893 yılında enstrüman koleksiyoneri Paul de Wit tarafından özel bir müze olarak kullanıldı. Burası ilgililerin ve müzisyenlerin buluşma noktası haline geldi. Bach’ın 1743’te St. John Kilisesi’nde kullandığı org da buradaydı. Şimdilerde bu org, Bach Müzesi olarak kullanılan aynı evde halen görülebiliyor.

Evin nihayetinde Bach Müzesi’ne dönüşmesi ise 1970’lerde başlıyor. Bach Arşivleri’nin eski yöneticisi Dr. Werner Neumann’ın Bose ve Bach aileleri arasındaki samimiyeti gündeme getirmesiyle 1973 yılında evin giriş bölümündeki salonda Bach için bir anma yapıldı. Bundan sonraki yıllar içerisindeyse düzenlemeler yapılarak 1985 yılında Bach Arşivleri, bu eve taşındı. Ve burası Leipzig Bach Müzesi olarak anılmaya başlandı.

Önceleri sadece 4 odayla başlayan sergileme alanı şimdilerde 12 odaya çıkarıldı. Her şey 450 metrekarelik bir alanda sergileniyor. İçeride Bach’a ait orijinal el yazmalarının da bulunduğu müzede yazdığı eserlerin nota kağıtlarını görebiliyor ve o eserleri dinleyebiliyorsunuz. Müzenin en ilginç kısmı ise zemine yerleştirilmiş olan dijital harita. Burada Bach’ın Leipzig’de yaşadığı dönemde vakit geçirdiği yerler fotoğraflı olarak harita üzerinde gösteriliyor.
 

-
Leipzig şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Leipzig: TITANIC 360 Derece Panoramik Fuar Bileti (11.5 €), Meissen tarafından heyecan verici Scavenger Hunt (24 €), Gizli Geçitleri ve Leipzig Old Town Alleyways (6 €), Dresden: Old Town Bira turu (49 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Leipzig Hayvanat Bahçesi

107 Kas 2016Gezilecek Yerler

Leipzig Hayvanat Bahçesi

Leipzig’te gezilecek yerler arasında özellikle çocuklu aileler için en ideal yerlerden biri Leipzig Hayvanat Bahçesi olabilir.
Eski bir geçmişe sahip olan, 9 Haziran 1878 yılında açılan, hayvanat bahçesi 1920 yılında devlet tarafından işletilmeye başlamıştır. 27 hektarlık devasa bir alana yayılı olan hayvanat bahçesinde yaklaşık 850 türde hayvan bulunmaktadır.
 

2011 yılı verilerine göre yılda 2 milyon kişinin ziyaret ettiği alan, klasik anlamda bir hayvanat bahçesi değildir. Farklı konseptlerde tasarlanmıştır. Örneğin “Pongoland” olarak adlandırılan ve orangutan dünyası olarak Türkçeleştirebileceğimiz alan sadece bu tür hayvanlara özel olarak tasarlanmıştır. Ve izleyici için de farklı deneyimler oluşturabilecek gibi dizayn edilmiştir. “Gondwanaland” adlı bölüm ise dünyanın en büyük kapalı yağmur ormanı alanıdır.
 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin
Telefon: 00 49 30 275850
Faks: 00 49 30 27590915
botschaft.berlin@mfa.gov.tr
http://berlin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND
Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223 , 896 80 224, 896 80 218
Faks: (00 49 30) 893 18 98
konsulat.berlin@mfa.gov.tr 
http://berlin.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Resmi dilin Almanca olduğu ülkede farklı bölgelerde farklı ağızlar konuşulmaktadır fakat bu ağızlar ana dili bilen herkes tarafından anlaşılabilmektedir. Ayrıca okullarda İngilizce öğreniminin zorunlu olduğu ülkede rahatlıkla İngilizce iletişim kurmak mümkündür.

Almanya (+1) ile Türkiye (+3) arasında iki saat zaman farkı vardır.

Leipzig şehrine Okyanus iklimi hakimdir. Kış aylarında sıcaklık ortalama 1 derecedir. Yaz ayları ise daha sıcaktır. Ortalama sıcaklık 19 derecedir. Ancak yaz aylarında bazı günlerde gündüz saatlerinde sıcaklığın 25 dereceye kadar çıktığı görülmektedir. Şehirde yapılan kültürel etkinlikler de düşünüldüğünde Leipzig'e gitmek için en uygun zaman yaz mevsimidir.
 

Leigzip kongre ve fuar merkezi olduğu için İstanbul’dan yoğun uçuş trafiği olan bir şehirdir. Türkiye'den Leipzig'e her gün direkt uçuş yapılmaktadır. Antalya'dan da seferler düzenlenmektedir.

Avrupa'nın en büyük tren garına sahip olan Leipzig'e Almanya'nın tüm şehirlerinden tren seferleri yapılmaktadır. 
 

Leipzig’te lüks otellerin yanı sıra bir üniversite şehri olduğundan uygun fiyatlı seçenekler de bulunmaktadır. Leipzig bu konuda çeşitliliğe sahip bir şehir fakat düzenli olarak yapılan fuarlar bu dönemlerde oda bulmayı zorlaştırıyor. Ve yine bu dönemlerde oda fiyatlarında en az %15'lik artışlar görülüyor.
 

Leipzig onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Leipzig Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Leipzig Otelleri

En Uygun Fiyatlı Leipzig Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Leipzig Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Leipzig Otelleri


 

Leipzig farklı şehir içi ulaşım alternatiflerine sahip bir yerdir. Şehirde araç kiralayarak seyahat edebileceğiniz gibi otobüs, tren, bisiklet, tramva ya da taksileri de kullanmanız mümkündür. Ayrıca turistler için hazırlanmış turist tur tramvayı da şehri gezmek ve görmek için idealdir.

Leipzig, dağlık bir bölgede yer almadığından özellikle yaz aylarında yürüyerek ya da bisikletle gezmek için ideal bir şehirdir. Bunun dışında LVB şirketi otobüs ve tramvay seferlerini yönetmektedir. Duraklardan her 10 dakikada bir otobüs ya da tramvay geçmektedir. Bu durum geceleri saat başına dönüşmektedir.
Şehirde rahat ulaşım sağlamak için "Leipzig Card" edinebilirsiniz. LVB dükkanları, turistik bilgi ofislerinden ya da online olarak alabileceğiniz bu kart sayesinde sadece ulaşım araçlarında değil, pek çok turistik noktada da indirim kazanabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tren seferleri mevcut. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor.
 

 
 

Leipzig mutfağı geleneksel Sakson mutfağı özelliği taşımaktadır. Ünlü yemekleri arasında etli hamur işleri ile kızarmış domuz ve şnitzel vardır. Yine Sakson halkının vazgeçilmezlerinden olan kahveyi de Leipzig’in birbirinden güzel kafelerinden birinde yudumlayabilirsiniz.

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Popüler Restoranlar
Stadtpfeiffer, Zills Tunnel, Atacolypse, Barthel's Hof, Apels Garten, Sol y Mar.

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.
 Leipzig’te çok şaşalı bir gece hayatı yoktur. Gece eğlenilebilecek mekanlar genelde Markt Meydanı ve çevresinde yaygınlaşmıştır. Eğlence mekanları daha çok sıralanmış şekilde Barfussgässchen boyunca konumlanmıştır. Burada pub ve gece kulübü bulabileceğiniz gibi meşhur Alman birası içebileceğiniz bira bahçeleri de mevcuttur.

Eğer dans etmeyi seviyorsanız şehir merkezindeki Nachtcafe uygun olabilir. Pazartesi ve Çarşamba geceleri 21.00-03.00 saatleri arasında, Cumartesi geceleri ise 22.00-04.00 saatleri arasında açık olan mekanda ünlü DJ'ler konuk oluyor. Markt Meydanı yakınındaki Spizz de gece kulübü sevenler için ideal. Ancak burada müziğe 80'ler ve 90'lar hakim. Sadece Cuma ve Cumartesi geceleri 23.00-05.00 saatleri arasında açık olduğunu unutmayın.

Cnalı müzik sevenler için de şehirde pek çok alternatif mevcut. Eski şehir duvarının karşısında yer alan Moritzbastei adlı komplekste konser ve kabare gösterileri için iki sahne mevcut. Ayrıca içerisinde barlar, dans kulüpleri ve kafeler de yer alıyor. Caz ve blues tercih edenlerin mekanı ise Pfeffermühle. Gruplar akşam saat 10'da sahne almaya başlıyor.
 

 
 

Leipzig hem modern alışveriş merkezlerinin hem de geleneksel eşyaların bulunduğu çarşıların yer adlığı bir şehirdir. Çarşılarda geleneksel yiyecekler ve antikalar satılırken alışveriş merkezlerinde dünya markalarına ait ürünleri bulabilirsiniz.

Königshaus ve Messehofspassage bölgesi mağazaların bulunduğu yerlerdir ayrıca yine bu kesimde kitapçılar ve hediyelik eşya dükkanlarına rastlamak da mümkündür. Specks Hof, Barthels Hof, Städtisches Kaufhaus şehrin önemli alışveriş merkezlerindendir. Kentte kurulan pazarlar ise Cumartesi günleri Leipzig Merkez Stadyumu yanında kurulan taze yiyecek pazarı ve kentin Eski Sergi Merkezi’nde her Pazar günü kurulan yerel pazardır.  

 • Richard Wagner Festivali (Mayıs)
 • Leipzig BachFest (Haziran)
 • Mendelssohn Festivali (Eylül)
 • Schumann Festival Haftası (Eylül)
 • A Cappella Festivali (Nisan)
 • Açıkhava Klasik Müzik Dinletileri (Ağustos)
 • Highfield Müzik Festivali (Ağustos)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya Öncesi Pazartesisi
 • Bahar Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
 • Hamsin Yortusu
 • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 110