Google+

Münih

Münih - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Almanya Nüfus: 1.407.836 Resmi Dil: Almanca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Ilıman Okyanusal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.25 (Türkiye $ 3.87)

Almanya’nın Bavyera eyaletinin başkenti Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehridir.

Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wordpress.com

Almanya’nın Bavyera Eyaleti'nin başkenti Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusuyla Münih aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en büyük on ikinci şehri olma özelliğine sahiptir. Almanya ve Avrupa’nın en önemli sanat, ileri teknoloji, finans, yayıncılık, kültür, inovasyon, eğitim ve turizm merkezlerinden biri olan Münih; Mercer’in 2015 Yaşam Kalitesi Anketi’nde yüksek yaşam standartları bakımından Almanya’da 1, dünya genelinde ise 4. seçilmiştir.

Şehrin Almanca ismi München, eski dilde “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen teriminden gelir. Münih kurulmadan önce keşişler şehre gelmiş ve burada bir manastır inşa etmişlerdir. Bu nedenle Münih’in armasında bir rahip yer alır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Almanya’nın Bavyera eyaleti'nin başkenti Münih; ülkenin güneyinde, Bavyera Alplerinin kuzeyinde, Isar Nehri kıyısında konumlanır. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


en.wikipedia.org

Münih’de Euro (EUR) kullanılır.

Münih (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Münih, Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 14.00 iken Münih’de 13.00’tür.

Münih’in resmi dili Almanca'dır.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Almanya seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir.

Türkiye Cumhuriyeti Münih Başkonsolosluğu

 • Adres: Menzinger Str. 3 80638 München, Deutschland
 • Telefon: +49 89 17 80 31 0
 • Resmi websitesi: munih.bk.mfa.gov.tr


wordpress.com

Münih’te ılıman okyanusal iklim etkilidir. Şehirde yazlar serin, kışlar oldukça soğuk geçer. En yüksek sıcaklıklar 17 derece ortalama ile yaz dönemi olan Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında görülür. Şehir aynı zamanda en çok yağışı da bu dönemde alır. En soğuk ay olan Ocakta ise sıcaklıklar 0 derecenin altına düşer. Münih’e gitmek için en uygun zaman Mayıs – Ekim aylarıdır.

Havayolu şirketleriyle Türkiye’den direkt veya aktarmalı olarak Münih’e gidebilirsiniz. Direkt uçuş süresi yaklaşık 3 saattir.

Münih’te her tercihe ve bütçeye uygun 400’den fazla konaklama alternatifi mevcuttur. Üç, dört ve beş yıldızlı oteller, hosteller, kamp alanları, konukevleri, apart daireler gibi konaklama seçeneklerinin pek çoğu şehrin kalbi olan Marienplatz Meydanı, tren istasyonu ve çevresinde konumlanır. Münih gezilecek yerlere yürüyerek ulaşım sağlamak, şehri yürüyerek keşfetmek istiyorsanız Münih’in merkezi olan bu bölgelerde konaklamanız önerilir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Münih Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Münih’te şehir içi ulaşım; metro (U-Bahn), banliyö trenleri (S-Bahn), tramvay, otobüs, taksi ve bisikletle sağlanır. Ulaşım ağı Almanya’nın pek çok kentinde olduğu gibi son derece gelişmiştir. Bir metropol olmasına rağmen Münih’te trafik sorunu yoktur. Toplu taşıma araçlarıyla şehrin bir noktasından diğerine kolayca ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma sistemi MVV - Münchner Verkehrs- und Tarifverbund tarafından sağlanır. Tüm toplu taşıma araçlarının çalışma saatlerini ve güzergâhlarını anlık olarak MVV’nin web sitesinde görebilirsiniz. Ayrıca web sitesinde, bulunduğunuz nokta ile gideceğiniz noktanın adresini girerek buraya en kısa sürede hangi araçla ulaşabileceğinizi gösteren bir uygulama da mevcuttur.

Münih Gezilecek Yerler
superbreak.com

Avrupa’nın en önemli sanat, teknoloji, finans, yayıncılık, kültür, inovasyon, eğitim ve turizm merkezlerinden olan Münih; gotik, romanesk ve rokoko mimari tarzındaki tarihi yapıları, ihtişamlı kiliseleri, prestijli müze ve sanat galerileri, Almanya’nın diğer şehirlerinden ayrılan Bavyera kültürüyle dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarından biridir. 

Alman Mutfağı
sndimg.com

Münih’in de içinde bulunduğu Bavyera bölgesinde ana yemekler genellikle et yemeklerinden oluşur. Alman mutfağı genelinde olduğu gibi dana ve domuz eti ağırlıktadır. Geyik, tavşan, keklik ve sülün gibi av hayvanları eti de yemeklerde kullanılır. “Blau” olarak bilinen alabalık da Münih’te sıkça tüketilmektedir. Şehirde hemen hemen her yemeğin yanında patatesten ya da ekmekten yapılmış knödel servis edilir. Almanya’da çok sayıda ve farklı lezzetlerde sosis üretilmektedir. Günün her saati, biranın yanında tüketebileceğiniz sosis mezeleri “schmankerl” olarak adlandırılır.

Münih Gece Hayatı
10bestmedia.com

Münih gece hayatı son derece renklidir. Şehirde çok sayıda canlı müzik performansları gerçekleştirilen mekân, bar, bira bahçesi (biergarten), pub, gece kulübü ve dans kulübü yer alır. Münih eğlence mekânları genellikle “Kultfabrik” ve “Maximilianstraße” bölgelerinde yoğunlaşır. Maximilianstraße lüks kulüpleri ile bilinirken Kultfabrik bölgesi eğlenceli barları, büyük ve kalabalık bira bahçeleri ile ön plana çıkar. Münih’e özgü en popüler alkollü içecek elbette ki biradır. Münih’in de içinde bulunduğu Bavyera’da kötü bira yoktur. İyi bira ve daha iyi bira vardır. Bunun sebebi ise 1516’da yürürlüğe konulmuş olan saflık yasasıdır. Bu yasaya göre bira yapımında arpa, şerbetçiotu ve sudan başka hiçbir malzeme kullanılamaz.


muenchen.de

Almanya’nın moda başkenti Münih’te sayısız mağaza, butik ve dükkân yer alır. Şehrin en hareketli alışveriş caddeleri; “Maximilianstraße”, “Residenzstraße”, “Theatinerstraße”, “Kaufingerstraße” ve “Neuhauserstraße”dir. Bu caddeler, dünyaca ünlü tasarımcıların butiklerinden departman mağazalara kadar çok çeşitli alışveriş noktalarına ev sahipliği yapar. Münih’ten hediyelik olarak alınabilecek ürünler olarak; Rokoko tarzında üretilen Nymphenburg porselenleri, Alman üretimi elektronik eşyalar, kaliteli mutfak araç gereçleri, dekoratif ev ürünleri, Alman yapımı teleskoplar, gözlükler ve yaratıcı oyuncaklar sıralanabilir. Ayrıca Münih’in en ünlü pazarı olan “Viktualienmarkt”ta; ev yapımı Alman birası çeşitleri, Alman, Fransız ve İtalyan şarap çeşitleri ve geleneksel Alman lezzetlerini bulabilirsiniz. Viktualienmarkt, hafta içi her gün 07.00 – 18.00 arası, cumartesi günleri gece yarısına kadar açıktır.


 

 • Oktoberfest (Bira festivali): Ekim
 • Tollwood: Haziran/Temmuz ve Aralık (yaz ve kış olmak üzere yılda iki kere düzenlenir)
 • Filmfest München (Münih Uluslararası Film Festivali): Haziran – Temmuz
 • Münchner Opernfestspiele (Münih Opera Festivali): Haziran – Temmuz
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Epifani – 6 Ocak
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Pantekost Yortusu – 25 Mayıs
 • Katolik Yortusu – 4 Haziran
 • Almanya'nın Birleşmesi – 3 Ekim
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 110
 • Münih Havalimanı: +49 89 97500

Turizm Ofisi (Tourist Office at City Hall)

 • Adres: Marienplatz 2, 80331 München, Almanya
 • Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 19.00 / Cumartesi: 09.00 – 16.00 / Pazar ve resmi tatiller: 10.00 – 14.00
 • E-mail: tourismus@muenchen.de