Google+

Arama formu

Münih Festivalleri

Münih Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Münih hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en bilinenlerinden biri ise ünü dünyaya yayılmış olan Oktoberfesttir. Sizin için seçtiğimiz birkaç festival önerisi aşağıdaki gibidir.

Oktoberfest: Dünyaca bilinen, taklitlerinin yapılmaya çalışıldığı ve her yıl binlerce kişinin akın ettiği Oktoberfest; Münih için en önemli festivallerin başında gelmektedir. 1810 yılından beri düzenlenen Oktoberfest, Ekim Festivali olarak bilinse de her yıl eylül ayının ortalarında başlar ve 3 ekime kadar devam eder. Berlin duvarının yıkılması ve 3 Ekim 1990’da Almanya’nın birleşmesiyle Birleşme Günü ilan edilen bu tarih, Oktoberfest’in de bitiş tarihini oluşturmaktadır. Bu festival 1810 tarihinde ilk olarak Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese’nın evliliklerini kutlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bu kutlama her geçen yıl daha da büyüyüp genişleyerek bugünde varlığını sürdüren Bira Festivali olarak zihinlerde yer etmiştir.

Sadece bir Bira Festivali olarak düşünülmemesi gereken bu organizasyon, Alman ve özellikle de Bayern kültürünü tanımak açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Festivalin ilk günü saat 12.00’den önce başlamakta ve çadırlar kurulmaktadır. İlk gün çadır kültürünü yansıtabilmek amacıyla atlar üstünde fıçılı ve müzikli bir geçiş töreni organize edilmektedir. Festival için düzenlenen çadırların belli bir kapasitesi olduğu için festivale oldukça erken gitmekte fayda var. Oktoberfest, festival alanına kurulmuş yemek yerleri, festival çadırları ve lunapark gibi bölümlerden oluşmaktadır. Alan ve çadırlar için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yok fakat yeme – içme ve eğlence için belli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Genelde geleneksel kıyafetlerin giyildiği Oktoberfest’de oldukça renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Yerel halkın giymiş olduğu geleneksel kıyafetlerin adı Trachten olarak bilinmektedir. Yine erkeklerin giymiş olduğu deri pantolonlara Lederhosen, kadınların giydiği elbiselere ise Dirndl adı verilmektedir. Sizler de geleneksel kıyafetlerden giymek isterseniz özellikle tren istasyonunun yakınlarındaki dükkânlardan bu kıyafetleri temin edebilirsiniz. Bu kıyafetlerin ücretleri ise 100 euro’dan başlamaktadır.

Filmfest München: Her yıl haziran ve temmuz ayında gerçekleştirilen bu festivalde, dünyaca ünlü film gösterileri gerçekleştirilmektedir.

TollWood Winterfestival: Münih merkezinde düzenlenen TollWood Kış Festivali konser, sergi, konferans gibi birçok etkinliğin gerçekleştirildiği festivallerden biridir. Genellikle sanat ve kültür tutkunlarının akın ettiği bu festival, yaz ve kış olmak üzere yılda iki kez düzenlenmektedir. Haziran ve temmuz aylarında düzenlenen bu festival, kışın ise 23 kasım tarihinden başlayıp aralık sonuna kadar devam eden bir süreyi kapsamaktadır.

Müncher Operfestspiele Festival: Münih Opera Festivali, her yıl haziran ve temmuz aylarında gerçekleşmektedir. Festivalde sadece opera gibi etkinlikler değil, birçok sahne sanatına da yer verilmektedir. Bavyera Devlet Opera Salonu’nda gerçekleşen bu etkinlikte Çaykovski’den Gergiev’e birçok ünlü ismin operalarını izleyebilirsiniz. 17. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar birçok ünlü eserin sunulduğu bu etkinlik her yıl binlerce turistin şehre gelmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.