Google+

Arama formu

Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Münih’te görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, katedralleri, tarihî binaları ve caddeleri ve de sanat galerileri ile ünlü bu şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler

Münih, birçok ziyaretçi tarafından her yıl yüksek oranda ziyaret edilmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî caddeleri, galerileri ile görenleri etkilemektedir. Münih’e gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında MarienPlatz, Neues Rathaus, Altes Rathaus, St. Peter Kilisesi, Frauen Kirche, Maximillian Strasse, Nymphenburg Sarayı, Deutsches Museum, Munich residenz, BMW Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

MarienPlatz

MarienPlatz

Münih kenti 1158 yılında ilk kurulduğunda MarienPlatz, suçluların cezalandırıldığı ve idam edildiği bir caddeydi. Günümüzde ise sokak kafeleri ve çevresinde bulundurduğu tarihî yapılarla oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. 1658 yılında yapılan Bakire Meryem Heykeli de yine burada yer almaktadır.

Ayrıca bu caddede yer alan en önemli diğer yerler arasında ise Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı), Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) ve St. Peter Kilisesi yer almaktadır. Her biri oldukça köklü bir tarihe sahip olan bu yerler turistik olma özelliği de taşımaktadır. Bunun yanında Altes Rathaus ve Neues Rathaus ise oldukça renkli görüntülerin sahne olduğu yerler olduklarından turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir.

Neues Rathaus

Neues Rathaus

MarienPlatz’ın köşesinde yer alan Neues Rathaus, yani Türkçe adı ile Yeni Belediye Sarayı, 1867 – 1909 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapımı uzun yıllar süren bu saray, 19. yüzyılın mimari geleneği düşünülerek yapılmıştır. Gotik mimarinin tipik bir örneği olan bu saray, 85 metre uzunluğundadır. Ayrıca sarayın en üst katından muhteşem Münih manzarasını da seyredebilirsiniz.

Neues Rathaus’un en üst katında bulunan Glockenspiel adlı bölümde oldukça farklı gösteriler düzenlenmektedir. Bu etkinlik yaz aylarında saat 12.00 - 17.00 arasında gerçekleştirilmektedir. Yaz dışında ise başlangıç saati 11.00 olarak belirlenmiştir. 43 çan ve 32 figüre sahip olan bu gösteri Prag’da yer alan astronomik saat gösterisini akıllara getirmektedir. Sırf binasına bile bakmak için gidilebilecek bir yer olan oldukça ihtişamlı Yeni Belediye Sarayı’na Münih’e gittiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Altes Rathaus, Spielzeug Museum

Altes Rathaus, Spielzeug Museum

Marienplatz Meydanı’nın doğusunda yer alan Altes Rathaus yani Eski Belediye Sarayı, 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda büyük bir hasar gören Altes Rathaus, savaştan sonra eski dokusu korunarak onarılmaya çalışılmıştır. Geçmişte Belediye Binası olarak kullanılan bu yapı, günümüzde Oyuncak Müzesi olarak kullanılmaktadır. İki katlı olan bu yapının üst katı ise oyuncak müzesi olarak değil, dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Altes Rathaus ziyaretçilerine saat 11.00 – 17. 00 arasında kapılarını açmaktadır. Hem manzarası hem de panoramik görüntüsü ile oldukça dikkat çeken Altes Rathaus, ayrıca belirli saatlerde yaptığı müzik gösterisi ile de oldukça ilgi görmektedir. Altes Rathaus, harika ihtişamlı yapısı ile görenleri büyülemektedir. İçindeki Oyuncak Müzesi’ne giriş yetişkinler için 4 euro, çocuklar için 1 euro ve aileler için 8 euro’dur. Old Town Hall’da bulunan müzeyi 10.00 – 17.50 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

St. Peter Kilisesi

St. Peter Kilisesi

Münih’te gezilecek yerler listemizde sırada ise St. Peter Kilisesi yer almaktadır. Şehrin en önemli yapılardan birisi olan St. Peter Kilisesi, Marienplatz’da yer almaktadır. Oldukça görkemli bir yapıya sahip olan bu kilise mimari olarak oldukça etkileyicidir. Sanatsal olarak da oldukça önemli yapılar arasında olan St. Peter Kilisesi, derin bir tarihi geçmişe de sahiptir. Münih yerlileri tarafından Alter Peter yani Eski Peter Kilisesi olarak da bilinmektedir.

11. yüzyılın en önemli yapılarından St. Peter Kilisesi, 1327 yılına kadar orijinal varlığını korumuş bir kilisedir. 1327 yılında yaşanan yangın sonrasında kule, Gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir. 17. yüzyılda ise kilise Rönesans dokusu doğrultusunda tekrar inşa edilmiştir. Ayrıca kilisenin çan kulesine çıkarak şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Frauen Kirche

Frauen Kirche

Şehrin en önemli tarihi kiliselerinden biri olan Frauen Kirche, 1468 - 1488 yılları arasında inşa edilmiştir. Almancası Dom zu Unserer Lieben Frau olarak bilinen Frauen Kirche, Kadınlar Kilisesi anlamına gelmektedir. Kilisenin İtalyan Rönesansı üslubuna sahip olan kilise kubbesi 1524 yılında sonradan eklenmiştir.

Kilisenin içerisinde şehrin önemli isimlerinin mezarları da bulunmaktadır. Bu isimlerin en önemlileri arasında 1347 yılında ölen Kral IV. Ludwig bulunmaktadır. Kilisenin Gotik mimarisi görenleri büyülemekte ve uzun soluklu bir gezi alanı yaratmaktadır. Ayrıca kilisenin içerisinde oldukça farklı figürler ve heykeller bulunmaktadır. Özellikle sanat ile ilgilenenler bu kiliseye oldukça farklı bir değer yüklemektedir. Kiliseye gitmek isteyenler MarianPlatz üzerinden yürüyerek kiliseye ulaşabilir.

Maximillian Strasse

Maximillian Strasse

Münih’in en önemli ve turistik caddelerinden birisi olan Maximillian Strasse, gün boyu yaşanan hareketli saatleri ile meşhurdur. Bu caddenin mimari yapısını ise Georg Friedrich Christian üstlenmiştir. Maximillian Strasse, özellikle cumartesi ve pazar günleri oldukça kalabalıktır. Cumartesi günleri saat 18.00’den sonra cadde üzerinde çeşitli gösteriler de düzenlenmektedir.

National Theather ve Rezidenz binalarının bulunduğu bu cadde önemli alışveriş merkezi yapıları ile gün içerisinde binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Caddenin batı tarafı özellikle mağazalar ve mücevher dükkânları ile dolup taşmaktadır. Ünlü ve pahalı birçok ünlü marka bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Diğer farklı alışveriş merkezlerine göre daha pahalı olan Maximillian Strasse, fiyatların yüksekliğine rağmen yine de oldukça rağbet görmektedir. Turistlerin Münih’e geldiklerinde uğradıkları ilk cadde olan Maximillian Strasse’ye siz de uğrayıp çevresindeki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz ancak diğer yerlere göre pahalı olacağını tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı

1664 – 1758 tarihleri arasında inşa edilen Nymphenburg Sarayı Münih’in en önemli yapılarından birisidir. Barok tarzda inşa edilen Nymphenburg Sarayı, çeşitli bölümlere ayrılarak inşa edilmiştir. Saray, ilk olarak yazlık amaçlı inşa edilmiştir. Wittelsbach ailesine ait olan bu yapı dönemin en ünlü yazlıklarından birisi olarak bilinmektedir. Yıllar boyunca farklı şekillerde revize edilen bu yazlık, zamanla yeni bölümlerin eklenmesiyle saray haline getirilmiştir.

Nymphenburg Sarayı birçok farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin başlıcaları: Taş Salon, Güzel Kadınlar Galerisi, At Arabaları Koleksiyonu, İnsan ve Doğa Müzesi’dir. Sarayın bahçesi de içi kadar oldukça ihtişamlıdır. Bahçedeki çeşmeler, farklı bitki çeşitleri, ağaçlar ve doğa manzarası görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu sarayda 2004 senesinden beri konserler de verilmektedir. Açıldığı zamandan itibaren 30.000’in üzerinde ziyaretçi konserleri dinlemeye gelmiştir.

Deutsches Museum

Deutsches Museum

Dünyadaki en büyük bilim ve araştırma müzesi olan Deutsches Museum, Münih’in en önemli turistik yerlerinden birisidir. Aynı zamanda Münih’in en büyük müzesidir. Tıpkı Bremen bölgesinde bulunan yapılara benzeyen müze, büyüklük ve genişlik açısından dünyadaki en önemli teknoloji müzelerinin başında gelmektedir. Her sene 1,5 mliyon ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. 1903 yılında kurulan bu müzede, her kitleye uygun bir bölüm bulunmaktadır. Yetişkinler için ayrı, çocuklar için ayrı bir bölüm tasarlanmıştır.

Birçok farklı bölümü bulunan müzenin içinde toplamda 100.000’den fazla nesne bulunmaktadır. Tarihî arabalardan müzik enstrümanlarına, antik resimlerden uçaklara kadar önemli eserleri içerisinde barındıran müzede, 1886 yılından kalma araçları inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Münih’e gelenler için tavsiyemiz bu müzeyi görmeden gitmemeleri. Oldukça önemli parçaları bir arada bulabileceğiniz bu yer sizlere farklı deneyimler yaşatacaktır. 09.00’dan 17.00’a kadar açık olan müzeye girmek için biletinizi en geç 16.00’da almanız gerekmektedir. Yine de size erken saatte bu müzeyi gitmenizi öneririz çünkü dediğimiz gibi gerçekten çok büyük olan bu müzeye neredeyse 1 gününüzü ayırmanız gerekecektir.

Munich Residenz

Munich Residenz

1918 yılına kadar Bayern Krallığı tarafından kullanılan Munich Residenz, içerisinde birçok bölümün bulunduğu oldukça büyük bir saraydır. Toplamda 130’un üzerinde oda bulunan bu yapı, oldukça geniş bir bahçeye sahiptir. Sarayda bulunan en önemli bölümler arasında ise Royal Court, National Theatre, Residenz Theather, Residenz Museum, Treasury ve Allerheiling Kirche bulunmaktadır.

2 farklı ana kapısı bulunan binanın içi adeta bir labirenti andırmaktadır. Bu yüzden mekânı gezmek için içerisinde turlar düzenlenmektedir. Dileyen ziyaretçiler bu turlara katılarak hem yapı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir hem de içeriyi daha detaylı gezebilir. Sizler için önerimiz bireysel turdan çok bir rehber eşliğinde yapıyı gezmeniz üzerine olacaktır.

BMW Müzesi

BMW Müzesi

Araba tutkunları için en önemli gezilmesi gereken yerler arasında BMW Müzesi yer almaktadır. Tatiliniz sırasında BMW Müzesi’ni muhakkak gezmelisiniz. Oldukça farklı bir tarzda oluşturulmuş olan müze, markaya ait bir tarihçe sunmakla beraber yıllar içerisinde geliştirdiği önemli parçalara da müzede yer vermektedir. Birçok farklı bölüme ayılmış müzede, Minicooper araçlara ait özel bir bölüm de yaratılmıştır. Araba meraklıları Münih’e gelmişken bu müzeyi listelerine eklemelidir.

Otomobiller, motosikletler ve uçak motorlarının sergilendiği bu müzede, birçok farklı tasarımda yapılan ürünlere yer verilmektedir. Dünyanın en önemli araba markalarından biri olan BMW, bu müze ile oldukça ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Şehrin bu önemli müzesine Münih turunuz sırasında yer vermeniz oldukça farklı parçalar görmenizi sağlayacaktır.