Google+

Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

685912 Şub 2016Lokasyon Detay

Almanya’nın Bavyera eyaletinin başkenti Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehridir.

Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wordpress.com

Almanya’nın Bavyera Eyaleti'nin başkenti Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusuyla Münih aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en büyük on ikinci şehri olma özelliğine sahiptir. Almanya ve Avrupa’nın en önemli sanat, ileri teknoloji, finans, yayıncılık, kültür, inovasyon, eğitim ve turizm merkezlerinden biri olan Münih; Mercer’in 2015 Yaşam Kalitesi Anketi’nde yüksek yaşam standartları bakımından Almanya’da 1, dünya genelinde ise 4. seçilmiştir.

Şehrin Almanca ismi München, eski dilde “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen teriminden gelir. Münih kurulmadan önce keşişler şehre gelmiş ve burada bir manastır inşa etmişlerdir. Bu nedenle Münih’in armasında bir rahip yer alır.

Münih’in resmi kuruluş tarihi 1158 olarak kabul edilir. Aslan Heinrich olarak bilinen Bavyera dükü III. Heinrich, tuz ticaretinin yolunu değiştirmek amacıyla Isar Nehri çevresinde Münih şehrini kurmuştur. 1255’te Bavyera dükleri, ardından Bavyera kralları olan Wittelsbachların resmi ikamet yeri haline gelmiştir. Münih altın çağını 17. yüzyılda ve özellikle prens I. Maximilian egemenliğinde yaşamıştır. 1806’da Bavyera Krallığı’nın başkenti olan kent, Wittelsbach ailesi tarafından sürekli olarak zenginleştirilmiştir. 1918–1919 arasında yaşanan Alman Devrimi Münih’te patlak vermiş ve Nasyonal Sosyalist Partisi burada kurulmuştur.

Tanıtıcı Video:
 

 

Münih ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-