Google+

Arama formu

Speyer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ren Nehri boyunca uzanan Speyer, Almanya’nın güneybatı kesimindeki Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı şehridir.

Speyer Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Speyer şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Gästehaus Brandenburger, Zimmer am Museum, Boardinghouse La Grotta güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Rheintor-Apartment, Hofgut Holzmuhle, Ferienwohnung Klatschmohn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel 'Zum Augarten', Gasthaus zum Halbmond, Cosy Home Speyer mit WLAN, Netflix gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Zimmer am Museum, Boardinghouse La Grotta, Amadeus Restaurant und Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Speyer aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bilinen ilk isimleri “Noviomagus” ve “Spira” olan Speyer, Antik Roma döneminde kurulmuştur ve  Almanya’nın en eski şehirlerinden biridir. Aslen eski bir Kelt yerleşim bölgesi olan şehir Roma döneminde askeri ve ticari bir merkez olarak gelişim göstermiş ve şehir haline gelmiştir. Milattan sonra 450 yılında barbarlar tarafından yıkılan şehir 7. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve piskoposluk bölgesi olmuştur. Speyer’in simgesi haline gelmiş Speyer Katedrali’nde Kutsal Roma Cermen imparatorları ve Alman krallarının mezarları yer almaktadır. Yaklaşık 50.000 nüfusa sahip Speyer, günümüzde halen, küçük Ortaçağ kenti görünümünü korumaktadır.

1294 – 1797 yılları arasında özgür imparatorluk kenti (Reichsstadt) olan şehir, 1527-1689 arasında İmparatorluk Adalet Divanı görevi görmüştür.

Protestan terimi, Speyer’da, 1529’da toplanan II. İmparatorluk Meclisi’de ortaya çıkmıştır. İlk mecliste, bir prense kendi bölgesinin dinini belirleme hakkı tanınmış ve  ikinci mecliste karar iptal edilince Luther yanlıları bunu protesto etmiş ve böylece yeni mezhep Protestan adıyla anılmaya başlanmıştır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Speyer Turları