Google+

Arama formu

Speyer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ren Nehri boyunca uzanan Speyer, Almanya’nın güneybatı kesimindeki Rheinland-Pfalz eyaletine bağlı şehridir.

Speyer Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Bilinen ilk isimleri “Noviomagus” ve “Spira” olan Speyer, Antik Roma döneminde kurulmuştur ve  Almanya’nın en eski şehirlerinden biridir. Aslen eski bir Kelt yerleşim bölgesi olan şehir Roma döneminde askeri ve ticari bir merkez olarak gelişim göstermiş ve şehir haline gelmiştir. Milattan sonra 450 yılında barbarlar tarafından yıkılan şehir 7. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve piskoposluk bölgesi olmuştur. Speyer’in simgesi haline gelmiş Speyer Katedrali’nde Kutsal Roma Cermen imparatorları ve Alman krallarının mezarları yer almaktadır. Yaklaşık 50.000 nüfusa sahip Speyer, günümüzde halen, küçük Ortaçağ kenti görünümünü korumaktadır.

1294 – 1797 yılları arasında özgür imparatorluk kenti (Reichsstadt) olan şehir, 1527-1689 arasında İmparatorluk Adalet Divanı görevi görmüştür.

Protestan terimi, Speyer’da, 1529’da toplanan II. İmparatorluk Meclisi’de ortaya çıkmıştır. İlk mecliste, bir prense kendi bölgesinin dinini belirleme hakkı tanınmış ve  ikinci mecliste karar iptal edilince Luther yanlıları bunu protesto etmiş ve böylece yeni mezhep Protestan adıyla anılmaya başlanmıştır.

Tanıtım Videosu: