Google+

Arama formu

Würzburg Mutfağı

Würzburg Mutfağı

Çoğu Alman şehrinde olduğu gibi Würzburg’un yemek kültürü de et, lahana, patates ve jambon üzerine kuruludur. En çok tüketilen yerel yemekleri ise jambon ve lahana ile yapılan bir çorba türü olan ‘Westphalian Grünkohl’ ve baharatlı sığır eti ve soğanla hazırlanan bir yahni türü olan ‘Pfefferpotthast’tır.

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini de tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde malzeme olarak hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri ise Currywurst’tur.

Şehir restoran açısındansa pek çok seçenek sunuyor. Sadece Alman yemeklerini değil, İtalyan, Fransız ya da Uzak Doğu mutfaklarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunlar bazen klasik restoranlar olarak bazen de bir büfe şeklinde karşınıza çıkabilir.

Popüler restoranlar

Altemainmuehle, Burgerspital, Juliuspital, Stachel.

Bahşiş

Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.