Google+

Arama formu

Amerikan Mutfağı

Amerikan Mutfağı

Yemek kültürü “karnın doysun yeter” şeklinde olan Amerika’da kahvaltı mısır gevreği ve kahve ile geçerken öğle yemeği sandviç ile akşam ise kalın bir dilim et ve sebzeyle bitirilir. Bruch ise Amerikalıların sevdiği bir aktivite olup bu uzun yemekte olmazsa olmazlar arasında pancake gelmektedir. New York diye özelleştirirsek şehir gerçekten de bir dünya şehridir.  Bunu restoran ve yemek kültürü çeşitliliğinden de anlayabilirsiniz. Her bütçeye göre yiyecek lezzetli bir şeyler bulabileceğiniz bu şehirde sokak standlarından lüks restoranlara kadar çok çeşitli  bir damak tadı yelpazesi bulunmaktadır. Ayrıca New York City’de Türk restoranları bulmak da hiç zor değildir. Yemek olarak uygun fiyatlarla hizmet verilen bu şehirde özellikle büyük porsiyonlu fast food ürünleri ile 7-8 $ gibi bir ücrete rahatça doyabiliyorsunuz. 

Özellikle Meksika, Çin ve İtaltan restoranları göreceğiniz bu şehirde tatmanız gereken yiyecekler ise: cheesecake, Amerikan pizzası, hot dog, elmalı pay, etli pilav, mısırlı börek, istiridye çorbası ve bagel’dir. Ayrıca sığır pastırmalı çavdar ekmeğini de deneyebileceğiniz bir Amerika şehridir New York. Yine Amerikan icadı cupcake yemek için birçok yer bulunmaktadır şehirde. Değişik malzemeli ve görünüşteki lezzetli cupcakelerin tanesi ise 4 $ civarında.

Temel içeceğimiz su ise genelde şişelerde gazlı haliyle satılıyor. Musluk suyu ise çoğu kafe ve restoranlarda ücretsizdir. Marketlerden alacağınız su 1-2 $ iken restoranlarda 5-6 $ arasında satılıyor.

Bira ise New York’ta envai çeşidini bulabileceğiniz bir alkollü içecek. 3 ile 10 $ arasında ortalama bir yerde içeceğiniz birayı gece kulüplerinde biraz daha pahalıya sipariş edebilirsiniz. Ayrıca Amerikan birası diğer biralara göre fiyat olarak daha uygundur.

Restoran Önerisi

  • Daniel: Ünlü Fransız aşçı Daniel Boulud tarafından işletilen bu restoranın fiyatları pahalı olsa da, Fransız mutfağından sunduğu lezzetler kaçırılmamalı. Adres:  60 E 65th St, New York, NY 10065, ABD
  • Pisillo Italian Panini: Harika İtalyan sandviçler yapılan bu yerde büyük porsiyonlu çok lezzetli bir ekmek arası yiyebilirsiniz. İşletmenin temiz ve dost canlısı bir yer olduğunu da ayrıca belirtelim. Adres: 97 Nassau St, 97 Nassau Street, New York City, NY10038 

BAHŞİŞ- Şehirde self servis fast food işletmeleri dışında hizmet aldığınız her restoranda bahşiş bırakmalısınız. Gelen hesabın %10 veya 20’si oranında bir bahşiş bırakmadığınız takdirde sert bakışlara maruz kalabilirsiniz.  Şehirde bahşiş bırakmanız gereken yerler sadece restoranlar değil eğlence mekanları gibi  diğer hizmet satın aldığınız yerler içinde geçerlidir.

Ayrıca memnun kalmadığınız bir hizmet için birkaç bozukluk bırakırsanız servis personeli hizmet kalitesini beğenmediğinizi anlayacaktır ve dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hizmet bedelinin gelen hesaba eklenip eklenmediğidir.