Google+

Arama formu

Baltimore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baltimore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baltimore ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük, ABD’nin ise en büyük 20. şehridir. Konum olarak Washington’un 60 kilometre güneyinde yer alan Chesaepeak Körfezi’nin batısında bulunan şehir, toplam 622.000’lük nüfusa sahiptir. Metropol alanı ise 2.700.000’dir.

1730 yılında kurulmuş olan Baltimore, Orta Atlantik kıyısında bulunan en önemli coğrafi limanlardan biridir. Son yıllarda yakın şehirlerde bulunan diğer limanların daha çok tercih edilmesiyle Baltimore ekonomisi etkilenmiş, ticaretten hizmet sektörüne kayan bir yol izlenmiştir. 

Şehrin tarihi savaşlarla doludur. İngiliz saldırıları ve 19. yüzyılda yaşanan Amerikan İç Savaşı, Baltimore’da yoğun olarak hissedilmiştir. 1812’de İngiliz savaş gemileri Baltimore kıyılarını topa tutmuş, bu sırada yurtsever bir sanatçı tarafından bestelenen şarkı ABD Ulusal Marşı olarak kabul edilmiştir.

Baltimore şehri turistik anlamda çok popüler olmasa da gezip görülmeye değecek yerlere sahiptir. Kültür ve spor alanında gelişmiş olan şehir, bünyesinden “Tupac” gibi dünyaca ünlü bir müzisyen ve dahasını çıkarmıştır. Baltimore müzeleri, şık restoranları, otelleri ve butik dükkanlarıyla oldukça güzel bir şehirdir.

Tanıtıcı Video: