Google+

Baltimore (Maryland)

Baltimore (Maryland) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon0.5℃
 • Şubweather-icon2.1℃
 • Marweather-icon6.4℃
 • Nisweather-icon12.1℃
 • Mayweather-icon17.2℃
 • Hazweather-icon22.4℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon23.9℃
 • Eylweather-icon19.9℃
 • Ekiweather-icon13.4℃
 • Kasweather-icon8.1℃
 • Araweather-icon2.6℃
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri Nüfus: 622.000 Dil: Amerikan İngilizcesi Din: Hristiyan Para Birimi: Amerikan Doları Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün İklim: Ilıman İklim Big Mac Index: 4.79 $ (Türkiye: 3.87 $)

Baltimore ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük, ABD’nin ise en büyük 20. şehridir. Konum olarak Washington’un 60 kilometre güneyinde yer alan Cheasepeak Körfezi’nin batısında bulunan şehir, toplam 622.000’lük nüfusa sahiptir.

Baltimore Hakkında Bilinmesi Gerekenler
baltimore.org

Baltimore ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük ABD’nin ise en büyük 20. şehridir. Konum olarak Washington’un 60 kilometre güneyinde yer alan Chesaepeak Körfezi’nin batısında bulunan şehir, toplam 622.000’lük nüfusa sahiptir. Metropol alanı ise 2.700.000’dir.

1730 yılında kurulmuş olan Baltimore, Orta Atlantik kıyısında bulunan en önemli coğrafi limanlardan biridir. Son yıllarda yakın şehirlerde bulunan diğer limanların daha çok tercih edilmesiyle Baltimore ekonomisi etkilenmiş, ticaretten hizmet sektörüne kayan bir yol izlenmiştir. 

Baltimore konum olarak ABD’nin Maryland eyaletine bağlı olup, Cheasepeak Körfezi’nin batı kıyısında yer alır. Başkent Washington D.C.’ye 60 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation


m8malone.files.wordpress.com

Baltimore’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

Baltimore (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, Baltimore’da gece 04.00’dür.

Baltimore’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

Baltimore’e gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

T.C.BALTİMORE FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
 


cdn.aarp.net

Baltimore nemli sub-tropikal iklim kuşağında yer almaktadır. Ortalama hava sıcaklığı 18 derece olan şehirde en sıcak aylar ise Mayıs – Eylül ayları arasında yaşanmaktadır. Kış ayları ise yağışlı ve ılıman geçmektedir. Baltimore’ye gidilecek en uygun zaman yaz ayları ve bahar aylarıdır.

Havayolu şirketi ile Washington aktarmalı olarak Baltimore’ye ulaşabilirsiniz. Bunun yanında uluslararası havayolu şirketleriyle de aktarmalı olarak ulaşım mümkündür. Toplam uçuş süresi ise aktarma dahil yaklaşık olarak 14 saattir.

Baltimore doğu ve batı olmak üzere iki yakadan oluşmaktadır. Bu iki yaka arasında küçük çaplı kültür farkları görülebileceği gibi her ikisi de konaklamaya müsaittir. Şehir yaşamı ve turistik mekânlar daha çok körfez kıyısına yakın olduğu için konaklamanızda kıyıya yakın yerleri tercih etmeniz ulaşım ve imkan elverişliliği açısından önemlidir. En çok otel “Inner Harbor” bölgesinde yer almakta olup, her bütçeye hitap eden yerler bulmakta kolaydır.

Baltimore (Maryland) Otelleri

Baltimore Şehir İçi Ulaşım
amazonaws.com

Baltimore büyük bir kent olmasına rağmen şehir içi ulaşımda zayıf kalmıştır. Otobüs, tramway ve metronun kullanıldığı şehirde bu toplu taşıma araçları ne yazık ki güçlü bir ağ sistemine sahip değildir. 

Baltimore Gezilecek Yerler
phillipsseafood.com

Baltimore Washington’un 60 kilometre güneyinde bulunan bir liman kentidir. Önceden neredeyse tüm ekonomisini liman ticareti ile kazanırken, günümüzde doğu yakasında ki limanların artmasıyla yavaş yavaş hizmet sektörüne kaymıştır. Tarihi de savaşlarla geçmiş olan Baltimore, pek tarihi mimariye sahip olmasa da birçok müzeye sahiptir. Özellikle kültürel ve denizcilik müzeleri şehrin görülmesi gereken başlıca yerlerdir. Turistik mekânların azlığı nedeniyle turistlerin pek tercih etmediği Baltimore her şeye rağmen gezip görülecek birçok yere sahiptir.

Amerikan Mutfağı
dunyabizim.com

Baltimore’nin yerel lezzetleri olmasa da dünya ve Amerikan mutfağından birçok lezzeti çeşitli restoranlarda tadabilirsiniz. Kentte bol bol fast food gıdalar tüketilmektedir. Sokak sandviççileri, sosis ekmekçiler ve patatesle yapılan çeşitli kızartmalar satan  birçok tezgah bulunur. Yerel halk bu sokak satıcılarından sık sık alışveriş yapar. Baltimore’de balık tüketimi de yaygındır. Bir liman kenti olduğundan çeşit çeşit deniz ürünleri avlanmaktadır. Özellikle tatlı su alabalığı birçok restoranda çeşitli şekillerde yapılır. Alabalığın yanında tavuk da Baltimore sakinleri tarafından oldukça sevilmektedir. Baltimore’de restoranlar ise genellikle Inner Harbor bölgesinde toplanmıştır. Burada her bütçeye uygun restoran veya bistro bulmak çok kolaydır.

Baltimore Gece Hayatı
cbsbaltimore.files.wordpress.com

Baltimore’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Bar ve gece kulüpleri etrafında dönen Bbaltimore’nin gece hayatı özellikle Fells Point ve Powerplant bölgelerinde toplanmıştır. Sırasıyla Canton Meydanı, Vernon, Federal Hill ve Hampden bölgeleri de gece hayatı bakımından iyidir.

Baltimore’da barlar ve diğer eğlence mekanlarında sigara tüketimi yasaktır. Bu mekanlar gece genellikle 12 ile 2 arasında kapanmaktadır. Fiyatlar ise gittiğiniz mekanın kalitesine göre değişmekte olup, genellikle fazla pahalı olmamaktadır. Bunun dışında güvenliğiniz için geç saatlere kadar kalmamanız, tek başınıza eğlenmemeniz ve otele yaya şekilde dönmemeniz faydalı olacaktır.


ieee-sensors2013.org

Baltimore’da kesinlikle almalısınız diyeceğimiz pek özel bir ürün olmasa da diğer tüm ihtiyaçlarınıza hitap edecek her şeyi bulabilirsiniz. Kentte birçok büyük alışveriş merkezleri, ünlü markaların mağazaları ve butik mağazalar bulunur. Baltimore’da alışveriş özellikle Inner Harbor bölgesinde toplanmıştır. Burası ve çevresinde ki caddelerde bulunan butik mağazalar, turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerin başında gelir. Inner Harbor’da ki Harbor Place’de takı, aksesuar, giyim ve kitap alışverişinizi yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların mağazalarını arıyorsanız da Towson Town Center ve White Marsh Mall aradığınız her türlü ürünü bulabileceğiniz alışveriş merkezleridir. Cros Keys Of Village ise Baltimore’nin en meşhur kapalı pazarlarından biridir. Burada gıda ürünleri, hediyelik eşya ürünleri ve birçok yerel butik dükkân bulunmaktadır.


i.ytimg.com

 • Winterbreak Festival (Aralık)
 • Free İslamic Arts Family Festival (Haziran)
 • Wine & Food Festival (Mayıs)
 • Foreign Film Festival (Şubat)

 

 • M.Luther King’i Anma Günü- 19 Ocak,
 • Washington’un Doğum Günü- 16 Şubat,
 • Anma Günü- 25 Mayıs,
 • Bağımsızlık Günü- 3-4 Temmuz,
 • İşçi Bayramı- 7 Eylül,
 • Columbus Günü- 12 Ekim,
 • Gaziler Günü- 11 Kasım,
 • Noel- 25 Aralık
 • Polis: 911
 • Acil: 911
 • Yangın: 911