Google+

Dallas (Teksas)

Dallas (Teksas) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon7.7℃
 • Şubweather-icon9.9℃
 • Marweather-icon14.2℃
 • Nisweather-icon18.6℃
 • Mayweather-icon23.3℃
 • Hazweather-icon27.4℃
 • Temweather-icon29.6℃
 • Ağuweather-icon29.8℃
 • Eylweather-icon25.6℃
 • Ekiweather-icon19.7℃
 • Kasweather-icon13.7℃
 • Araweather-icon8.4℃
Ülke: ABD Nüfus: 1.300.000 Resmi Dil: İspanyolca ve İngilizce konuşulmaktadır. Para Birimi: Amerikan Doları İklim: Karasal iklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)

Yaklaşık 1.300.000 nüfusa sahip Dallas, ABD’nin en büyük dördüncü metropoliten şehri. Tarihi alanlardan modern şehir merkezine, müzelerden, eğlence parkları ve bahçelerine kadar her köşesinde ayrı bir eğlence bulunduran Dallas önde giden turistik şehirlerden birisidir.

Dallas Hakkında Bilinmesi GerekenlerDallas Hakkında Bilinmesi Gerekenlerwindows.net

Yaklaşık 1.300.000 nüfusa sahip Dallas, ABD’nin en büyük dördüncü metropoliten şehridir. Petrol ve pamuk bakımından tarihi öneme sahip olan Dallas’ta herkesin ilgisini çekecek birçok şey görmek mümkündür. Tarihi alanlardan modern şehir merkezine, müzelerden, eğlence parkları ve bahçelerine kadar her köşesinde ayrı bir eğlence bulunduran Dallas önde giden turistik şehirlerden birisidir.

16. yüzyılda İspanyol sömürgesi altında olan Dallas’ın bulunduğu Teksas, 18. yüzyılda yaşanan Meksika – ABD savaşından sonra ABD’ye para karşılığı bırakılmıştır. ABD’ye katıldıktan sonra eyalet statüsü kazanmış ve sonrasında Dallas şehri kurulmuştur. Demiryolları kurulup petrolün keşfedilmesiyle Dallas ekonomi ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Öyle ki Dallas bugün ABD’nin dördüncü en kalabalık nüfuslu ve kişi başına düşen en çok alışveriş merkezi bulunduran şehri olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Dallas, Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinin kuzeyinde yer almaktadır.  Dallas, 12 ilçeden oluşan Dallas-Fort Worth- Arlington metropolitan alanının ekonomik merkezi konumundadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


futurecurrencyforecast.com

Dallas’ta Amerikan Doları kullanılmaktadır

Dallas (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.30 iken Dallas’ta 07.00’dir. 

Dallas’ın resmi bir dili yoktur ancak nüfusun üçte ikisi İngilizce konuşmaktadır. Bunun yanı sıra İspanyolca da çok yaygın olan bir dildir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için vize alması şarttır. Yeşil pasaport sahipleri de bu kurala tabidir. Vizelerle ilgili tüm detaylı bilgi ABD Diplomatik Temsilcilikler web sitesinden bulunabilir.

Dallas’a en yakın Türk Konsolosluğu Houston şehrinde bulunmaktadır.

 • Adres: 1990 Post Oak Boulevard Suite 1300, Houston, Texas USA  
 • Tel: +1 713-622 58 49


wikimedia.org

Dallas yıl boyunca sıcak bir iklime sahiptir ve çok nadir soğuk hava yaşanır. En ideal dönem ilkbahar ve sonbahar olarak görülmektedir. Bu dönemde beysbol, orman yürüyüşleri, bisiklet binme gibi dışarı mekân aktiviteleri yaygındır. Yaz aylarında Dallas, ABD’nin en sıcak şehirlerinden biri olmasına rağmen, festivaller ve konserler nedeniyle en hareketli zamanını yaşar. 

Dallas’ın konumu en iyi otelleri şehrin kalbinin attığı Uptown ve Downtown bölgelerinde bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki otellerden herhangi birinde kaldığınızda yürüyerek restoranlara, mağazalara ve barlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu iki bölgeyi başından sonuna kadar gidebileceğiniz ücretsiz bir tramvay ve şehrin ana tren istasyonu (Union Station) burada bulunmaktadır. 

Dallas (Teksas) Otelleri

Dallas’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Toronto veya Chicago’dan aktarmalı uçuşlarla yaklaşık 19 saatte gidilebilir. 

Dallas Şehir İçi Ulaşım
imw.ca

Dallas büyük bir şehir olmasına rağmen ulaşım açışından çok rahat ve kolaydır. Şehrin hemen her yerine DART (Dallas Area Rapid Transit) sisteminin otobüs ve trenleriyle gidilebilir. Size en yakın DART durağını DART Stop Locator web sitesinden bulunduğunuz adresi yazarak bulabilirsiniz. 

Dallas Gezilecek Yerler
ctmevents.com

Dallas Güneybatının sıcaklığı ile kozmopolitin, eski batının cazibesi ile modernin bir araya geldiği bir şehir. Herkesin hoşlanacağı bir aktiviteye sahip olan Dallas’ta müzelerden hayvanat bahçesine, botanik bahçelerden tarihi açık alan alışveriş merkezlerine kadar birçok değişik yer gezebilirsiniz. Başlıca gezi noktalar; 

Dallas Gezilecek Yerler
ctmevents.com

Dallas Güneybatının sıcaklığı ile kozmopolitin, eski batının cazibesi ile modernin bir araya geldiği bir şehir. Herkesin hoşlanacağı bir aktiviteye sahip olan Dallas’ta müzelerden hayvanat bahçesine, botanik bahçelerden tarihi açık alan alışveriş merkezlerine kadar birçok değişik yer gezebilirsiniz. Başlıca gezi noktalar; 

Dallas Mutfağı
shopify.com

Dallas yemek kültürü olarak Meksika ve Amerikan mutfağının bir karışımına sahiptir. En meşhur yemekleri arasında barbekü biftekleri ve Beef Brisket adı verilen göğüs eti bulunur. En beğenilen biftek restoranları ise Bob’s Steak & Chop House ve Al Biernat’dır. Bunun yanı sıra daha baharatlı, acılı olan Texas-Meksika mutfağını ise Deep Ellum semtindeki restoranlarda bulabilirsiniz. Özellikle  “Spring Creek” isimli bölgede Meksika mutfağından lezzetler sunan 15’den fazla restoran bulunmaktadır. Buradaki menülerde sığır, jambon, sosis, tavuk ve çeşitli sebzelerden yapılmış yemekleri ve mezeleri sadece 10$ gibi bir fiyata yiyebilirsiniz.

Dallas Gece Hayatı
simpleviewinc.com

Dallas’ta geçirdiğiniz eğlenceli zamanın güneşin batmasıyla bitmesine izin vermeyin. Romantik bir akşamdan yıldızlar gibi eğleneceğiniz partilere kadar Dallas’ın gece hayatı sınırsız seçeneklerle dolu. Bira severlerin gidebileceği Old Monk ve Libertine Bar, 100’den fazla ithal edilmiş bira çeşidine sahiptir. Canlı müzik isteyenler Deep Ellum veya Greenville Caddesi’ndeki barlarda bütün gece eğlenebilirler. Downtown ve Uptown bölgelerinin popüler bir barı olan Library Bar’da piyano ve saksafon melodileriyle sakin bir zaman geçirebilirsiniz.

Dallas’ta genç nüfus ve turistler genellikle “Deep Ellum” ve “West End” bölgelerini tercih etmektedir. Buralarda bulunan barlar, dans kulüpleri ve dövme dükkânlarının yanında sokak eğlenceleri de oldukça meşhurdur. Özellikle Deep Ellum Dallas’ın tarihi bir ilçesi olarak güzel vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir.


covingtontravel.com

Hem kapalı hem açık alanlardaki birçok alışveriş merkezi ve caddeleriyle Dallas yıl boyunca turist çekmektedir. Uptown bölgesinin McKinney Caddesi’nde konumlanmış West Village Dallas’ın en popüler açık alışveriş alanlarından bir tanesi. McKinney Tramvayı ile hem ücretsiz hem de çok kolay bir şekilde ulaşılabilen bu bölgede Ann Taylor, Banana Republic gibi birçok markayı bulabilirsiniz. Bir diğer açık alan alışveriş merkezi ise 1931 yılında açılmış olan Highland Park Village. İspanyol, Meksika ve Akdeniz mimarisinin bir karışımı olan açık alan alışveriş merkezi, mimarisinin yanı sıra ünlü markalarıyla tanınmaktadır. Chanel, Hermes, Tory Burch, Jimmy Choo bu mağazalar arasında yer almaktadır.
Dallas’ın büyük alışveriş merkezleri arasında yer alan Grapevine Mills’ de yine tercih edebileceğiniz bir diğer alışveriş alternatifi. 150.000 m2 büyüklüğünde olan bu alışveriş merkezinde her kesime hitap eden 200’e yakın mağaza ve birçok temalı restoranlar bulunmaktadır. Grapevine Mills’deki Legoland, Sea Life Akvaryumu ve Polar Ice House buz pateni alanı ise çocuklar için ideal. 


balloonridedallastx.com

 • Dallas St. Patrick Parade  (Mart)
 • Deep Ellum Arts Festival -  (Nisan)
 • Dallas Cinco de Mayo -  (Mayıs)
 • Dallas Uluslararası Gitar Festivali – (Mayıs)
 • Dallas Çikolata Festivali – (Eylül)
 • Arboretum’da Sonbahar  - (Eylül, Ekim,Kasım) 
 • Yeni yıl (1 Ocak)
 • Anma Günü (Mart ayının son pazartesi)
 • Bağımsızlık Günü ( 4 Temmuz)
 • Şükran Günü ( Kasımın dördüncü perşembesi)
 • Noel (25 Aralık) 
 • Acil Yardım, Yangın, Polis: 911