Google+

Denver (Colorado)

Denver (Colorado) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-0.6℃
 • Şubweather-icon0.4℃
 • Marweather-icon4.4℃
 • Nisweather-icon8.6℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon19.4℃
 • Temweather-icon23.1℃
 • Ağuweather-icon21.9℃
 • Eylweather-icon16.9℃
 • Ekiweather-icon10.2℃
 • Kasweather-icon3.7℃
 • Araweather-icon-1.1℃
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri Nüfus: 649.000 Dil: Amerikan İngilizcesi Para Birimi: Amerikan Doları İklim: Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)

Denver ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti olup 1858 yılında kurulmuştur. Adını ise ABD’li devlet adamı James Denver’den almıştır. Denver şehri Güney Platte Nehri Vadisi’nin batısına kurulmuştur. Rakım olarak ABD’nin en yüksek şehirlerinden biridir. Nüfusu ise 649.000’dir.

Denver Hakkında Bilinmesi Gerekenler
rideshareapps.com

Denver ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti olup 18588 yılında kurulmuştur. Adını ise ABD’li devlet adamı James            Denver’den almıştır. Denver şehri, Rocky Dağlarının eteklerinde Güney Platte Nehri Vadisi’nin batısında kurulmuştur. Rakım olarak ABD’nin en yüksek şehirlerinden biridir.

Denver geçmişte kovboyları ve madencileriyle ünlenmiştir. ABD’nin kalkındığı zamanlarda en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehir bunun yanında aynı zamanda canlı sanat ve sahne sanatlarıyla, açık hava festivalleriyle eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Şehir merkezine sadece 20 kilometre mesafede ulan Rocky Dağlarının muhteşem manzarası şehrin atmosferini tümüyle değiştirmekte olup, görsel bir şölen sunmaktadır. 

Denver konum olarak ABD’nin ortasında bulunan Colorado eyaletinde, Rocky Dağlarının eteklerinde bulunmaktadır.

Geolocation


wikipedia.org

Denver’de para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.
 

Denver’de resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

Denver (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, Denver’da gece 02.00’dir.

Denver’e gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

T.C.ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU
 


vignette4.wikia.nocookie.net

Denver 4 mevsimin yaşandığı bir şehirdir. Genel olarak güneşli gün sayısının fazla olduğu şehrin ortalama sıcaklığı 15-18 derece arasındadır. Denver rakım olarak ABD’nin en yüksek şehirlerinden biri olduğu için Ekim ve Nisan ayları arasında kar yağışı görülmesi normaldir. Kış ayları soğuk geçen Denver’e seyahat için en ideal zaman aralığı HaziranAğustos ayları arasıdır.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Denver’a direk uçuş seferleri bulunmaktadır. Yaklaşık uçuş süresi ise 14 saattir.

Denver şehir merkezi geniş bir alana yayılmıştır. Şehirde toplu taşıma zayıf olduğundan, ulaşım kolaylığı adına Lodo, North Capital Hill, Centrall Business, Ballpark ve Five Points bölgelerinde konaklamak oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca bu bölgeler şehrin tüm imkânlarına erişmek için de idealdir. Otel fiyatları ise genellikle uygun olup, kalitesine göre daha düşük ve pahalı olabilir.

Denver (Colorado) onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Denver (Colorado) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Denver (Colorado) Otelleri

En Uygun Fiyatlı Denver (Colorado) Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Denver (Colorado) Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Denver (Colorado) Otelleri

Denver Şehir İçi Ulaşım
ymtram.mashke.org

Denver toplu taşıma konusunda şehir merkezi adına kolay, kullanışlı ve ucuzdur. Hafif raylı araçlar ve otobüslerle şehrin birçok yerine gidebilirsiniz. Toplu taşıma ile ilgili detaylar aşağıdadır.

Denver Gezilecek Yerler
city-data.com

Orta Amerika’nın uçsuz bucaksız topraklarında ki tek metropol olan Denver, Rocky Dağları’nın eteklerinde, büyük Platt Nehri’nin kıyısında kurulmuş, etkileyici bir doğal güzelliğe sahip olan şehirdir. Denver özellikle parkları, gölleri ve doğal alanları ile ünlüdür. Karşısında ki Rocky Dağları’nın zirvesinde hemen hemen her mevsim görülen kar ve şehrin gökdelenleri Denver’in silüetini oluşturmaktadır. Orta Amerika’ya yolunuz düşerse ilk görmeniz gereken şehirlerden biri Denver olmalıdır.

Amerikan Mutfağı
unyabizim.com

Denver yerel lezzetlerinin yanı sıra Meksika mutfağının da etkisi altındadır. Yeşilbiberi çok ünlü olan Denver’da tamales, chorizo, domuz eti, pueblo, hatch ve birçok yemekte tüketilen acı sos bilindik lezzetleri arasındadır. Denver ayrıca angus eti, manda, çıngıraklı yılan, alabalık ve istiridyesi ile de batı mutfağına yakın lezzetlere de sahiptir. Özellikle İstiridyesi oldukça ünlüdür ve çokça tüketilir. Denver’de ki restoranlar dünya mutfak kültürlerine hitap eden bir çeşitliliğe sahiptir. Eğer yerel yemekleri beğenmezseniz genellikle İtalya, Japon ve Fransız mutfağından ürünler sunan restoranları seçebilirsiniz.

Denver Gece Hayatı
10bestmedia.com

Denver ABD’nin en fazla bira üreten ve en fazla bira tüketen şehirlerinde başta gelmektedir. Haliyle birası da ünlüdür. Şehirde bar kültürü çok gelişmiştir. Yerel halkın büyük bir kısmı özellikle akşam saatlerinde barlarda eğlenmeyi ve vakit geçirmeyi sever. Bu barların en çok yoğunlaştığı yer ise “Lodo” denilen Downtown bölgesidir. Lodo genellikle Victoria mimarisine sahip 90’dan fazla bar, pub ve restorana ev sahipliği yapar. Şehrin bir başka hareketli bölgesi ise Capitoll Hill’dir. Colfax ve Grand Caddesi üzerinde birçok eğlence mekânı bulunur. Bu bölgeye genellikle gençler ile lgbti bireyler rağbet göstermektedir. Ancak Colfax Caddesi’nde dikkatli olmak gerekir. Şehrin en büyük uyuşturucu ve fuhuş işlerinin yaşandığı yer burasıdır. Bunun dışında gece otelinize bir taksiyle dönmeniz ve tek başınıza dışarı çıkmamanız güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.


mnginteractive.com

Denver’de alışveriş yapmak için birçok mağaza, alışveriş merkezi ve butik dükkan bulabilirsiniz. Şehrin ana alışveriş yerleri 16th Street Mall, Cherry Creek alışveriş bölgesi, Lodo, Larimer Square ve Colfax Caddesi ile Capitall Hill’dir. 16th Street Mall’da dünyanın büyük zincir mağazaları ve yenilikçi mağazalar sıralanmıştır. Burada özellikle giyim olmak üzere çeşit çeşit ürünler satılmaktadır. Denver’in güneydoğusunda bulunan Cherry Creek alışveriş bölgesinde ise pahalı ve ünlü markalar toplanmıştır. Lodo ise Laerimer Meydanı’na bağlantısı olan bir bölgedir ve burası zengin eski tip mimarilerin bulunduğu bir yerdir. Genellikle mobilya, moda ve aksesuar ürünleri satan butik mağazalara ev sahipliği yapar. Colfax Caddesi ve Capitoll Hill’de ise aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz perakendeciler ile doludur.


redpeak.com

 • Denver Summer Festival (Ağustos-Eylül)
 • Denver Fall Festival (Ekim)
 • Denver Chalk Art Festival (Haziran)
 • Yeni yıl- 1 Ocak,
 • Noel Bitiş Tatili- 4 Ocak,
 • M.Luther King’i Anma Günü- 19 Ocak,
 • Washington’un Doğum Günü- 16 Şubat,
 • Anma Günü- 25 Mayıs,
 • Bağımsızlık Günü- 3-4 Temmuz,
 • İşçi bayramı- 7 Eylül,
 • Columbus Günü- 12 Ekim,
 • Gaziler Günü- 11 Kasım,
 • Noel- 25 Aralık
 • Polis: 911
 • Acil: 911
 • Yangın: 911