Google+

Honolulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

101622 Şub 2016Lokasyon Detay

Honolulu Amerika Birleşik Devletleri’nin 50. ve son eyaleti olan Hawaii’nin başkenti olup, O’hau Adası’nda yer almaktadır. Honolulu’nun toplam nüfusu ise 290.000’dir.

Honolulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
royalcaribbean.com

Honolulu Amerika Birleşik Devletleri’nin 50. Ve son eyaleti olan Hawaii’nin başkenti olup, O’hau Adası’nda yer almaktadır. Honolulu’nun toplam nüfusu ise 290.000’dir.

Honolulu Hawaii Polinezyası’na bağlı en büyük ada olan O’hau’da kurulmuştur. Hawaii’ye bağlı diğer adalardan farklı olarak yüksek binalarla ve geniş caddelerde çevrilmiş gelişmiş bir şehirdir. Başlıca gelir kaynağı ise turizmdir. Honolulu adının anlamı ise “sakin liman” olarak çevrilebilir. Kayıtlara göre ilk yerleşimler 11. Yüzyılda başlamıştır. 19. Yüzyılın sonuna kadar çeşitli yerlilerin yaşadığı bu bölgeye Avrupalılar ve Amerikalı yerleşimciler geldikten sonra silah ticareti yaygınlaşmış ve yerli halklar arasında savaşlar çıkmıştır. 1893 yılına kadar monarşi ile yönetilmiş, bu yıldan sonra Amerikalı yerleşimcilerin yaptığı darbeden sonra ise monarşi yıkılmıştır. Tüm bunlardan sonra günümüzde ise hem yerli halk hem de Amerikalı ve Avrupalı yerleşimcilerin yanında Asyalıların oluşturduğu oldukça kozmopolit bir yapıya kavuşmuştur.

Hawaii 1959 yılında ABD’ye katıldıktan sonra hızlı bir gelişme yaşamıştır. Honolulu’da hızlı bir şehirleşme yaşansa da şehrin büyük bir bölümü halen doğallığını korumaktadır. Volkanik faaliyetlerden ötürü zengin mineralli bir toprağa sahip olduğundan dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitkilere ve hayvanlara ev sahipliği yapar. Bunun yanında masmavi denizi, altın rengi kumsalları, tertemiz havası ve büyüleyici doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Honolulu (Hawaii) ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-