Google+

Houston (Teksas)

29.7601927,-95.36938959999998
Genel Bilgiler / Rehber

Houston, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük dördüncü şehri ve Teksas eyaletinin en büyük şehridir. 2010 nüfus sayımına göre, 1.700 km2’lik bir alanda 2.1 milyon nüfusu vardır. İdari merkezi Haris County ve ekonomi merkezi Houston-Sugar Land-Baytown metropolüdür. 6 milyondan fazla kişi ile ABD'nin en büyük beşinci metropol alanıdır.
 

Houston, Buffalo Nehri kıyısına oldukça yakın bir arazi üzerinde kurulmuştur. 1901 yılında petrol keşfi ile birlikte gelişen liman ve demiryolu sektörü, kentin nüfusunda dalgalanmalara neden oldu. Yirminci yüzyılın ortalarında dünyanın en büyük sağlık ve araştırma kurumu olan Teksas Tıp Merkezi ve NASA’nın Johnson Uzay Merkezi gibi önemli kuruluşların kurulmasıyla Houston’ın önemi daha da artmıştır. Küresel bir şehir olan Houston’ın ekonomisi büyük ölçüde endüstriye dayanmaktadır. Bölge endüstrisi enerji, üretim, havacılık ve ulaşım gibi sektörlerde yoğunlaşmıştır. Ayrıca sağlık sektörü ve petrol endüstrisi açısından Houston büyük bir önem taşımaktadır. Houston Limanı, su bazlı taşımacılıkta A.B.D.’nin en çok kargo tonajına sahip limanıdır. 
 
Houston nüfusu oldukça etnik ve dinsel açıdan büyük çeşitlilik gösterilir. Bu çeşitlilik şehrin kültürel alandaki etkinliklerine de yansımıştır. Pek çok sergi ve kültürel noktaya ev sahipliği yapan Houston yılda 7 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu kültürel alanlardan en önemlileri oldukça çeşitli sergi ve koleksiyonlara sahip Müzeler Bölgesi ve görsel sanatlar konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Tiyatrolar Bölgesi’dir.
Nüfus : 2.160.821
İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Houston (Teksas) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz AMLI City Vista by ExecuStay (EXEC-MW.ACV0229), Courtyard Houston-West University, Comfort Suites Hobby Airport. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hilton Garden Inn Houston/Bush Intercontinental Airport, AMLI City Vista by ExecuStay (EXEC-MW.ACV0353) gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz DoubleTree by Hilton Hotel Houston Hobby Airport, AMLI City Vista by ExecuStay (EXEC-MW.ACV0380), Tweetys 9 Diamond Inn otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Houston (Teksas) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Atçantana.com'dan sizin için seçtiğimiz ürünler.

Houston (Teksas) Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler
Atçantana.com'dan sizin için seçtiğimiz ürünler.
Özlem Mete
Editör
1 saat önce
Duyuru

Peru'da 7,5 büyüklüğünde deprem

Peru'da Puerto Maldonado şehrinin 296 kilometre kuzeybatısında 7,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi. 602 km derinlikte gerçekleşen depremin çok şiddetli hissedilmediği belirtildi. Can ve mal kaybının beklenmediği çünkü depremin nüfusun az olduğu ormanlık bir bölgede gerçekleştiği ifade ediliyor. (sozcu.com)

16 saat önce
Gezi Notu

GÜNÜBİRLİK BEYPAZARI GEZİSİ

Beypazarı, Ankara’nın merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyormuş, birçok yerli turist ziyaret etmeye gidiyormuş. Biz de hazır yol yakın diyip Beypazarı’na günübirlik gitmeye karar verdik. Sabah 10’da yola çıktık. Rotamızda önce İnözü Vadisi vardı. İnözü Vadisi Beypazarı’na gelmeden 3-4 kilometre önce. İnözü Vadisi’nin... daha fazla

GÜNÜBİRLİK BEYPAZARI GEZİSİ
Özlem Mete
Editör
17 saat önce
Duyuru

Kastamonu’da sonbahar turizmi

Karadeniz'in güzel kentlerinden Kastamonu, sonbaharın renklerine bürünen ormanlarıyla büyüleyici manzaralar sunuyor. Fotoğraf tutkunlarının ilgisini çeken kent, son yıllarda özellikle fotoğraf kulüplerinin akınına uğruyor. Ilgaz ve Küre Dağları Milli Parkları’nın kent için önemli bir turizm potansiyeli olduğu ifade ediliyor. Azdavay, Pınarbaşı ve Şenpazar... daha fazla

Özlem Mete
Editör
17 saat önce
Söyleşiler

Mesut Toker: “Seyahatten geldiğim bir günün akşamında bile kendimi bir sonraki seyahatimi planlarken buluyorum”

Kırklareli’nde doğan Mesut Toker üniversiteden sonra Türkiye’nin önde gelen bir bankasında yönetici olarak çalışmaya başlamış. Mesleği nedeniyle birçok gezi yapmış. Son 2,5 yıldır da yurtdışı gezilerine başlamış. Gezdiği bölgelerden en çok Asya’yı seven Mesut Bey ile keyifli söyleşimiz sizlerle…

Mesut Toker: “Seyahatten geldiğim bir günün akşamında bile kendimi bir sonraki seyahatimi planlarken buluyorum”
Özlem Mete
Editör
17 saat önce
Etkinlik
25 Kasım 2015,Çarşamba

Fransız Yaşam Tarzı Sergisi

Fransa Büyükelçiliği ve Business France’ın sunumuyla hazırlanan “Fransız Yaşam Tarzı” adlı sergi, Fransız yaşama sanatına dair fikir vererek Fransız lüks yaşam tarzını simgeleyen eşyaları ziyaretçilerine sunuyor. Sergide; geçmişi 100 yıl öncesine giden ev eşyaları, aydınlatma araçları, deri eşyalar, tesisat malzemeleri ve aksesuarların yer alacağı belirtiliyor. 12’si “... daha fazla

Özlem Mete
Editör
18 saat önce
Özel Yazı

AVRUPA’NIN KALBİNDE BİR ÜLKE: BELARUS

Tam Avrupa’nın kalbinde bulunan Belarus; 207,6 kilometrekarelik bir alanda yer alır. Ülkemizde Beyaz Rusya ismi ile de bilinen ülke; yüzölçümü olarak Hollanda, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Avusturya, Litvanya, Letonya ve Estonya’dan daha büyüktür. Geziye ve yeni ülkeleri keşfetmeye meraklı, yeni insanlar ile tanışmayı ve renkli izlenimler koleksiyonu... daha fazla

AVRUPA’NIN KALBİNDE BİR ÜLKE: BELARUS

Özlem Mete
Editör
19 saat önce
Duyuru

Atina’da patlama

Atina'da sabaha karşı 03.35′te parlamentoya 150 metre uzaklıktaki Yunanistan Girişimciler Federasyonu'na bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi. Patlamada benzin istasyonu, Amalia Otel ve diğer binalarda da büyük maddi hasar meydana geldiği açıklandı. Atina Rum Büyükelçiliği binasına 30 metre uzaklıkta meydana gelen patlama nedeniyle Atina merkezindeki bazı... daha fazla

Özlem Mete
Editör
20 saat önce
Galeri
Belarus'u Ziyaret Etmek İçin Nedenler

Belarus; kalabalık şehrin gürültüsünden sonra bülbül sesinden keyif almak, temiz hava almak, yalınayak yemyeşil çimenlerde dolaşmak için ideal bir ülke. Aynı zamanda şehir hayatı da oldukça renklidir.

Fotoğraf: venturedayminsk.com

Belarus'u Ziyaret Etmek İçin Nedenler

Madeni kaynaklar, şifalı çamur yatakları, tuz maden ocakları ve iklim tedavisine uygun hava şartları, yüksek nitelikli doktorların hizmeti ile desteklenmiş doğanın şifa gücü Belarus’taki dinlenme ve tedavi yerlerinin hizmetinden faydalanmak için mükemmel olabilir. Eğer dinlenme ve tedavi yerlerinin sakin yaşam tarzı size göre değil ise o zaman turistik sağlık merkezleri size aktif bir tatil imkanı sunmaktadır.

Fotoğraf: mynativebelarus.blogspot.com

Belarus'u Ziyaret Etmek İçin Nedenler

İnsan eli değmemiş doğayı, binlerce göl ve nehri, benzersiz manzaraları, nadide bitki ve hayvan çeşitlerini barındıran tabiat komplekslerini Belarus’taki eşsiz milli orman ve doğal parklarda görebilirsiniz.

Fotoğraf: tobelarus.com

Belarus'u Ziyaret Etmek İçin Nedenler

Lüksü ve konforu seven de otantik ama zor yaşam şartlarını denemek isteyen de Belarus köylerini ziyaret edebilir. Eğlence olarak size arıcılık turu, ekmek pişirme dersi, keçe çizme yapımı ve süpürge bağlama dersi, at gezisi, sandal turu, ok atma gibi çeşitli aktiviteler sunulacaktır. Son zamanlarda yabancı turistlerin arasında çiftlik tatili çok yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle çocuklu aileler rağbet etmektedir.

Fotoğraf: www.eppgroup.eu

Belarus'u Ziyaret Etmek İçin Nedenler

Yılın her mevsiminde Kolyada, Maslenitsa, Kupalye, Dojınki gibi ulusal bayramlara ve kermeslere katılabilirsiniz. Belarus tören ve ayinlerinden bazıları UNESCO Manevi Kültürel Miras Listesi'ne dahil edilmiştir.

Fotoğraf: fyeahbelarus.tumblr.com

Belarus'u Ziyaret Etmek İçin Nedenler

Belarus; kalabalık şehrin gürültüsünden sonra bülbül sesinden keyif almak, temiz hava almak, yalınayak yemyeşil çimenlerde dolaşmak için ideal bir ülke. Aynı zamanda şehir hayatı da oldukça renklidir.

Fotoğraf: venturedayminsk.com

Özlem Mete
Editör
20 saat önce
Galeri
Belarus'ta Neler Yapılır

Belarus’un en eski şehri Polotsk’u ziyaret etmek

Polotsk şehrinin adı ilk olarak 862 yılında tarihi vakayinamede geçmiştir. Şehir sadece Belarus’un değil, aynı zamanda Doğu İslav bölgenin de en eski şehridir. Başkentten 250 km uzaklıkta kuzeyde bulunmaktadır.

Fotoğraf: orthodox-world.org

Belarus'ta Neler Yapılır

Draniki tatmak

Draniki, Belarus mutfağının en meşhur yemeklerinden biridir. Altın sarısı nar gibi kızarmış yeni ateşten çıkmış bu lezzetli yemeği tatmadan Belarus’tan gitmek haksızlık olur! Belarus yemeklerinin çoğunda patates kullanılır. Draniki de bir çeşit patates mücveridir. Yanına et, mantar, kıymalı sos ilave edilir ya da süt, yoğurt eşliğinde servis edilir. Gurmeler ise kırmızı havyarlı draniki tercih ederler.

Fotoğraf: enter-russia.tumblr.com

Belarus'ta Neler Yapılır

Nesvij’de Radzivil ailesinin konuğu olmak

Nesvij Şatosu, Radzivil ailesinin konağıdır. Binanın ilk temel taşı XVI. yüzyılda atılmıştır. Sovyet dönemindeyken şato, dinlenme ve kür evi olarak kullanılmıştır. Bügün ise restore edilmekte olup turist ziyaretine açıktır.

Fotoğraf: www.belarustransfer.com

Belarus'ta Neler Yapılır

Avrupa bizonunu görmek

Avrupa bizonu, Amerika bizonundan daha küçük yapılıdır. Eskiden tüm Orta ve Doğu Avrupa’da yaşamaktayken, günümüzde bazı hayvanat bahçelerinde ve ayrıca Belarus'taki Belovejskiy Milli Parkı'nda yaşamaktadır.

Fotoğraf: www.abicko.cz

Belarus'ta Neler Yapılır

Milli Kütüphane'yi ziyaret etmek

Milli Kütüphane'nin devasa "elması" Belarus başkentinde bulunan fütürist yapılardan biridir. Belarus Milli Kütüphanesi "Dünyanın En İlginç Binaları" listesinde 24. sırada yer almaktadır.

Fotoğraf: www.virtualtourist.com

Belarus'ta Neler Yapılır

Belarus’un en eski şehri Polotsk’u ziyaret etmek

Polotsk şehrinin adı ilk olarak 862 yılında tarihi vakayinamede geçmiştir. Şehir sadece Belarus’un değil, aynı zamanda Doğu İslav bölgenin de en eski şehridir. Başkentten 250 km uzaklıkta kuzeyde bulunmaktadır.

Fotoğraf: orthodox-world.org

Özlem Mete
Editör
22 saat önce
Duyuru

Lufthansa'da kabin personeli grevi

Lufthansa'da kabin çalışanlarının sendikasının, yeni grev kararını açıkladığı bildirildi. Yapılan açıklamada kabin personelinin perşembe ve cuma günleri iş bırakacağı belirtildi. Grev kararı nedeninin; yaşlılık dönemi ve geçiş dönemi bakımı olarak adlandırılan yardımlarla ilgili olduğu ifade ediliyor. Grevden hangi havalimanlarının etkileneceğini henüz... daha fazla