idaho-falls-51513__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batısında yer alan bir eyalet olan Idaho, ülkenin en büyük bozulmamış doğal alanlarından bazılarına sahiptir. Frank Church No Return Wilderness Nehri, bunun bir örneğidir. Bu alan Amerika’da koruma altında olan en büyük vahşi doğa alanıdır. Birçok tarihî olaya sahne olmuş ve çok sayıda etnik grubu bünyesinde barındırmıştır. Günümüzde ise hala çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bölgedir.

Çoğu Amerikan Eyaletinde olduğu gibi Idaho’nun kültürü de çoğunlukla Avrupa’dan göç etmiş toplulukların getirdiği kültürel alışkanlıklarla harmanlanarak oluşmuştur. Tarımsal faaliyetleri ise bu tarihî dönemlerden başlamıştır ve hala eyaletin en önemli ekonomik gelir sağlayan kaynaklarındandır. Patates yetiştiriciliğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen eyaletidir. Tarım ve teknoloji alanında oldukça gelişmiş bir endüstriye sahip olan eyaletin ekonomisinin de bel kemiği bu iş sektördür.

Doğal güzellikler bakımından çok dikkat çeken bölgede yapılacak onlarca doğa aktivitesi vardır. Sandpoint ve Coeur D’alene’de tekne gezisi ve göl maceraları kaçırılmaması gereken etkinlikler arasındadır. Yerel kültürü öğrenirken bol bol bira ve şarap tatmayı da ihmal etmemelisiniz. Eyalet ABD’nin ilk ulusal parkı olan Yellowstone’a sahiptir. Burada birçok şelale gezebilir, doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Çok fazla festivale sahip olan Idaho, her mevsim oldukça canlıdır. Idaho Eyaletinin başkenti Boise’dir ve aynı zamanda ne kalabalık şehridir. Eyalet Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık, en büyük ve en yoğun nüfuslu 7. eyaleti olma özelliğine sahiptir.

Idaho oldukça fazla millî parka ve korunan alana da sahiptir. Zaten doğası ile büyük bir ilgi çekmektedir. Gezilecek şehirlerinin yanında gezilmesi gereken en önemli noktaları arasında doğal güzellikleri bulunmaktadır. Minidoka Ulusal Tarihi Sit Alanı, Hagerman Fosil Yatakları Ulusal Anıtı, City of Rocks Ulusal Rezervi ve California Ulusal Tarihî Anıtı bunlar arasında oldukça popüler olanlardır.

Ulusal rekreasyon alanları arasında bulunan Cehennem Kanyonu ve Sawtooth çok ziyaretçi çeken noktalardandır.

Harriman Eyalet Parkı, Bear Lake Eyalet Parkı, Round Lake Eyalet Parkı onlarca eyalet parkından sadece birkaçıdır.

Eğitimde de tercih edilen yerlerden biri olan eyalet, 3 büyük üniversiteye sahiptir. Idaho Üniversitesi Moscow şehrinde yer almaktadır ve 1892 yılından beri eyaletin birincil araştırmalarının yapıldığı yer olma özelliğine sahiptir.