Google+

Indianapolis (Indiana)

Indianapolis (Indiana) - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon2.4℃
 • Şubweather-icon2.1℃
 • Marweather-icon3.1℃
 • Nisweather-icon3.3℃
 • Mayweather-icon4.4℃
 • Hazweather-icon4.2℃
 • Temweather-icon4.5℃
 • Ağuweather-icon2.6℃
 • Eylweather-icon3.2℃
 • Ekiweather-icon3℃
 • Kasweather-icon3.7℃
 • Araweather-icon3.4℃
Ülke: ABD Nüfus: 852.000 Resmi Dil: Resmi dil bulunmamaktadır. Ancak İngilizce konuşulmaktadır. Para Birimi: Amerikan Doları İklim: Karasal iklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)

Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin İndiana eyaletinin başkenti olup toplam 826.000 nüfusa sahiptir. Konum olarak Missisipi Nehri’nin doğu kıyısına kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyüyen şehridir.

Indianapolis Hakkında Bilinmesi Gerekenler
ytimg.com

Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin İndiana eyaletinin başkenti olup toplam 826.000 nüfusa sahiptir. Konum olarak Missisipi Nehri’nin doğu kıyısına kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyüyen şehridir.
1821 yılında kurulan Indianapolis şehrinin ekonomisini ise sağlık, yaşam bilimleri, üretim, motor sporları ve lojistik gibi alanlar oluşturmaktadır. Şehrin havalimanı olan Indianapolis Airport, Amerika Birleşik Devletleri’nin uluslararası düzeyde en önemli kargo merkezlerinden biridir.

Indianapolis’in tarihi Kızılderililer ile içli dışlıdır. Şehir 1821 yılında kurulmadan önce burada Delaware kabileleri yaşamıştır. Ancak buraya gelen göçmenler tarafından yerlerinden edilmişlerdir. İndianapolis’in ortasından geçen White River Nehri, şehir merkezinin kurulacağı yer olarak seçilmiş ve bu tarihten sonra hızlı bir gelişme dönemi başlamıştır.

Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kesminin ortasında bulunan India eyaletinde yer almaktadır. India eyaletinin başkenti olan şehir, Chicago gibi büyük şehirlere oldukça yakındır.

Geolocation


wikipedia.org

Indianapolis’te Amerikan Doları kullanılmaktadır.

Indianapolis (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Indianapolis’te 08.00’dir.
 

Indianapolis’in resmi bir dili yoktur ancak nüfusun neredeyse tamamı İngilizce konuşmaktadır.  

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için vize alması şarttır. Yeşil pasaport sahipleri de bu kurala tabidir. Vizelerle ilgili tüm detaylı bilgi ABD Diplomatik Temsilcilikler web sitesinden bulunabilir.

 
 


absoluteexhibits.com

Indianapolis karasal bir iklime sahiptir. Yaz ayları 35 derecenin üzerinde olup çok sıcak geçerken, kış ayları 0’ın altında oldukça soğuk geçmektedir. Yazın ortasında oldukça nemli olan şehir bunaltıcı olabilir. Bu yüzden en ideal seyahat aralığı Mayıs – Haziran ve Eylül – Ekim ayları arasıdır.

Indianapolis’e aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla Indianapolis’e ulaşabilirsiniz. Ana aktarma bölgeleri New York, Chicago, Dublin ve Londra’dır. 

Indianapolis’te ulaşım kolay olduğu için oteliniz nerede olursa olsun kolaylıkla birçok yere ulaşabilirsiniz. Kalacağınız yere göre fiyatlar değişecek olsa da genellikle otel fiyatları yüksektir. En popüler konaklama bölgeleri ise; Wholesale District, Lockerbie Square, St. Josep Historic Neighborhood ve Indianapolis’in merkez caddesidir.
 

Indianapolis (Indiana) Otelleri

Indianapolis Şehir İçi Ulaşım
indianapublicmedia.org

Indianapolis’in gelişmiş şehir içi ulaşım sistemiyle bir noktadan başka bir noktaya gitmek çok kolaydır. Şehirde raylı sistem ve otobüs ağları kullanılır. IndyGo isimli firmanın işlettiği toplu taşıma araçlarında ortak bilet tarifesi kullanılmaktadır. İndianapolis’te şehir içi ulaşım araçlarının ağ haritasını ve ücretlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Indianapolis Gezilecek Yerler
wikipedia.org

Indianapolis White River Nehri’nin geçtiği bir alana kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı gelişen şehirlerinden biridir. Doğal ormanları, anıtları, müzeleri ve parkları başlıca gezilecek yerler arasındadır. Şehrin tamamını gezmek istiyorsanız en az 3 gün ayırmanız gerekebilir.

Indianapolis Mutfağı
gannett-cdn.com

Indianapolis, Amerika mutfağının yanında dünyanın birçok mutfak kültüründen lezzetler sunan restoranlarla doludur. Her zevke her bütçeye göre bulabileceğiniz restoranlar şehir merkezinin her yerine yayılmıştır. Anıt Çember’in yakınında ki Chocalate Cafe çikolata, tatlı ve kahve keyfi yapabilir, Keystone Caddesi’nde geleneksel Amerikan kahvaltısını tadabilir veya East Caddesi’nde bulunan Boğaziçi İstanbul Cafe’de Türk mutfağından birçok yemeği zevkle yiyebilirsiniz.

Indianapolis Gece Hayatı
10bestmedia.com
 

Indianapolis gece hayatı bakımından oldukça hareketli bir şehirdir. Gece dışarı çıktığınızda eğlence zevkinize ve bütçenize göre her türlü eğlence mekânını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Indianapolis’te bilinmesi gereken başlıca konu ise içkili yerlere girmenin yaş sınırının 18 değil +21 olmasıdır. Bu yüzden bir yere gitmeden önce bunu aklınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Eğlence mekânları hafta içi ve cumartesi günleri gece 3ê kadar açıkken, Pazar günleri saat 1’e kadar açık olmaktadır. Genç nüfus genellikle Carrolton Bulvarı, College Bulvarı, Indiana Bulvarı ve 65. Cadde üzerinde bulunan bar ve gece kulüplerinde eğlenmektedir. Özellikle lounge barlar ve kafelerde yemek ve canlı müzik eşliğinde eğlenmek yerel halkın içide çok yaygındır. Bunun yanında şehirde çok sayıda karaoke bar da bulunmaktadır. Buralarda ki mekânların fiyatları genellikle normaldir. Indianapolis’te en çok tüketilen içki ise biradır.


downtownindy.org

Indianapolis hem benzersiz hem de tipik alışveriş seçeneklerini bir arada bulunduran bir şehirdir. Her alanda her bütçeye göre alışveriş yapma olanağını Indianapolis’te kolaylıkla bulabilirsiniz. Broad Ripple Köyü, Fountain Square ve Castleton gibi yerlerde birçok alışveriş merkezi ve zincirleri bulunmaktadır.

Broad Ripple Köyü genellikle hediyelik eşya, hippi, moda ve punk mağazaları ile dolu olan; bunun yanında benzersiz yerel yemekleri ile de harika anlar yaşatan harika bir yerdir. Castleton Meydanı ise alışveriş merkezlerinin, zincir mağazaların, devasa dükkânların ve birkaç mağazanın bulunduğu, Indianapolis’in en renkli alışveriş bölgelerinden biridir. Bunların yanında Fountain Square’da tarihi bir alan olup içinde birçok antika, sanat ve zanaat mağazası bulunduran popüler ve turistik bir yerdir.

Indianapolis’te butik dükkânları arıyorsanız adresiniz West Keystone olabilir. Burada ve ara sokaklarında birçok butik mağaza, restoran ve birkaç alışveriş merkezi bulunmaktadır. Kısacası Indianapolis’te alışveriş yapmak çok kolaydır. Bölgeye özgü almazsanız olmaz diyebileceğimiz bir ürün ise pek yoktur.


gannett-cdn.com

 • Winterfest Beer Festival (Haziran)
 • Mardi Ggras on Main in Speedway (Şubat)
 • Vintage Indiana Wine & Food Festival (Haziran)
 • Indianapolis Theatre Fringe Festival (Ağustos)
 • Indianapolis Jazz Festival (Kasım)
 • Indianapolis Film Festival (Nisan)
 • Yeni yıl (1 Ocak)
 • Anma Günü (Mart ayının son pazartesi)
 • Bağımsızlık Günü ( 4 Temmuz)
 • Şükran Günü ( Kasımın dördüncü perşembesi)
 • Noel (25 Aralık) 
 • Acil Yardım, Yangın, Polis: 911