Google+

Las Vegas (Nevada)

36.255123,-115.23834850000003
Genel Bilgiler / Rehber
Las Vegas, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan, daha çok kumar ve eğlence mekanlarıyla ün yapmış bir kenttir. Bu kent, ABD’nin kuruluş yıllarında bir demiryolu geçiş istasyonu olması sebebinden dolayı mafya ve organize çetelerin bulunduğu, denetimden yoksun bir kent iken, 1900’lerin ilk yıllarına kadar bu durum böyle sürdü. 1931 yılında kumarhanelerin ABD’de legal hale getirilmesinden sonra, eski bir gangster olan Bugsy Siegel adındaki bir kişi burayı bir kumarhane merkezi olarak tasarladı ve bunu gerçekleştirdi. Bu duruma 1940’lardan sonra artan ilgi, şehrin nüfus ve ekonomisini bugünlere kadar katlayarak arttırmıştır. 
Las Vegas’ı içinde barındıran Nevada eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nde fuhuşun ve kumarın meşru olduğu tek eyalettir. Bunun dışında ABD’de yürürlükte olan en katı uyuşturucu yasalarına sahip olan eyaletlerden bir tanesidir. Ayrıca bu şehir yılda 34 milyon turist ağırlayarak bu alanda Disney World’den sonra ikinci sırada gelmektedir.
Nüfus : 583.756
İklim / Hava Durumu

Las Vegas’da yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Bu dönemde sıcaklık 45 dereceye kadar çıkabilir. Ancak düşük nem oranı, hissedilen sıcaklığın daha düşük olmasını sağlar. Yazın sıcaklıklar genellikle 34-40 derece arasındadır. Kışın sıcaklıkta kısa süreli bir durgunluk yaşanır ve sıcaklıklar düşer. Kışın sıcaklıklar genelde 4-16 derece arasındadır. Kar pek yağmaz, yağmur ise kendini ara ara gösterir.

Nasıl Gidilir?

THY, British Airways, Condor, Delta, US AIRWAYS, Korean Air ile seyahat edebilirsiniz. Yolculuk aktarmalarla dahil ortalama 20-25 saat arasında gerçekleşmektedir.

En uygun Las Vegas (Nevada) uçuşları için tıklayın.

Las Vegas (Nevada) Turları
San Francisco- Los Angeles- Las Vegas - New York Türk Havayolları ile 11 Gün (2 699.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 16 Eylül 2015,Çarşamba - 27 Eylül 2015,Pazar
San Francisco Başlangıçlı Pacific Kıyıları Türk Havayolları ile 10 Gece Belirtilen Ekstralar Dahil (2 799.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 15 Haziran 2015,Pazartesi - 26 Haziran 2015,Cuma
New York Başlangıçlı Pacific Kıyıları Türk Havayolları ile 10 Gece Belirtilen Ekstralar Dahil (3 299.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 23 Temmuz 2015,Perşembe - 3 Ağustos 2015,Pazartesi
San Francisco Başlangıçlı Pacific Kıyıları Türk Havayolları ile 10 Gece Belirtilen Ekstralar Dahil (3 099.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 29 Ağustos 2015,Cumartesi - 9 Eylül 2015,Çarşamba
New York - Las Vegas- Los Angeles - San Francisco Türk Havayolları ile 11 Gün (2 799.00 €) Detaylar için tıklayın
 1. 17 Eylül 2015,Perşembe - 28 Eylül 2015,Pazartesi
Ne Zaman Gidilir?

Las Vegas’ın aşırı sıcak iklim koşullarının etkisini en az gösterdiği Eylül-Mayıs arası dönem, bu şehre gitmek için en uygun zamandır.

Nerede Kalınır?

Las Vegas (Nevada) Otelleri

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Las Vegas’da yemek yenilecek mekân konusunda size oldukça geniş bir yelpaze sunulmaktadır. Oldukça geniş menü seçenekleri olan restoranlardan, oldukça lezzetli tatlar satan sokak tezgâhlarına kadar birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu şehir bünyesinde barındırdığı otellerin, oldukça büyük çaplı olan açık büfeleriyle de bilinmektedir.  Ayrıca oteller ve lüks restoranlar dünyaca ünlü şeflere de ev sahipliği yapmaktadır. 
Las Vegas’ın en bilindik yemeği, bir çorba olan Picadillo’dur. Sığır ya da et içerikli olan bu çorbaya çok fazla mevsim sebzeleri de koyulmaktadır. Bu çorba özellikle soğuk havaların değişilmez yemeğidir. Las Vegas’da çok sevilen ve tüketilen bir diğer önemli yemek ise yumurta salatasıdır. Yumurta, tere, jambon ve hardal yoğunlukludur. Daha çok ideal kilosunu korumak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Las Vegas’ın restoran seçenekleri de oldukça geniştir. Birçok dünya mutfağından da seçme lezzetleri, bu şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada tercih edebileceğiniz restoranlardan bazılarının isimlerini şu şekilde belirtmemiz mümkündür:
 • - Mesa Gril
 • - Firefly
 • - Roxy’s Diner
 • - Aureole
 • - Metro Pizza
 • - Chinois
 • - Company American Bistro
 • - Andre’s
 • - SushiSamba
 • - Dos Caminos
 • - Emeril’s
 • - M&M Soul Food
 • - Village Eateries
 • - Cut
 • - Raku
 • - Pullman Grille
 • - Envy 
 • - Bahama Breeze
 • - Pasta Pirate 
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
1. Derece (Olmazsa Olmazlar)
Las Vegas Strip, Fremont Sokağı, Mirage Otel (Volkan Gösterisi), Bellagio ( Havuz Gösterileri), Grand MGM Oteli (Aslan Gösterileri)
Bunların dışında görülebilecek etkileyici noktalar ziyaretçilerin bütçeleri ve zevklerine göre değişecektir. Meşhur kumarhanelerin ve muhteşem gösterilerin yapıldığı büyük oteller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunlar; Bellagio, Mandalay Bay, Venetian, Mirage, Treasure Island, MGM Grand, New York New York, Paris, Rio, Aladdin, Ceasar Palace, Palms
2. Derece (Vakti Bol Olanlar)
Las Vegas Çin Mahallesi Plazası, Neon Müzesi, Madam Tussauds Müzesi, Shark Reef Aquarium, Red Rock’s, Hoover Dam, Lake Mead, Iceberg Canyon, Charston Dağı, Titanik Sergisi, Elvis Müzesi, Flamingo Bahçeleri, Erotik Miras Müzesi, Güzel Sanatlar Galerisi
Ne Yapılır?
Las Vegas bir eğlence şehri olduğundan pek çok şov, gösteri ve aktivite akşam olmadan yapılmaz. Kumarhanelerin ışıklandırması dahi gece ve gündüz ayrımı yapamayacağınız şekildedir. Las Vegas’ı ziyaret edenler zamanlarını gündüz gece ayırt etmeden daha çok bu etkileyici kumarhanelerde geçirirler. Şehrin en önemli gösterileri ve meşhur ışıklandırması için akşam saatlerini beklemek gerekir. Bunun dışında gündüz saatlerinde daha çok şehrin dışında yer alan bölgelere doğa turları ve müze turları yapabilirsiniz. 
Şehrin en hareketli noktası büyük otellerin ve dünyanın bir çok ünlü şehrinin simgelerinin bulunduğu Las Vegas Strip’tir. Venedik’ten Paris’e, New York’tan Mısır’a kadar pek çok dünyaca ünlü noktanın simgeleri burada yer almaktadır. Alışveriş mağazaları, kumarhaneler, kafeler ve restoranlarıyla şehrin en hareketli noktası Strip’tir.
Las Vegas’ın en meşhur ve en güzel otellerinden biri olan Bellagio mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Botanik bahçeleri, havuz ve ışık gösterileri, güzel sanatlar galerisi, kumarhanesi ve daha bir çok aktivitesiyle oldukça etkileyici bir yerdir. Ocean’s Eleven filmi de bu otelde çekilmiştir.  
Titanik Sergisi, Las Vegas’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir. Batan Titanik gemisinden sonra, elde kalmış olan bazı özel eşyaları burada rahatlıkla görebilirsiniz. O gemide bulunan kişilerin hayat hikâyelerini de yine bu sergide dinlemeniz mümkündür. Bu müze 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Shark Reef Aquarium, çok çeşitli sayıda köpekbalıkları, deniz kaplumbağaları ve balıklarla doludur. Bu akvaryumda gezerken oldukça şeffaf bir tünelde yürüyor olacaksınız. Bir çok yaşta ziyaretçinin ilgisini çeken bu akvaryumda oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Fremont Sokağı, şehrin oldukça eski sokaklarından bir tanesidir. Las Vegas şehrinin ilk kurulduğu zaman burada açılan birçok otel ve gazino günümüzde halen burada hizmet vermektedir. Burası oldukça hareketli bir sokaktır. Hemen her gece canlı dans gösterileri, müzik eğlenceleri yapılmaktadır. Frement Sokağı’nda yer alan ve 1950’den bu yana şehirde kurulmuş mekanların neon ışıklı tabelaların bulunduğu oldukça etkileyici bir açık hava müzesi olan Neon Müzesi şehirdeki etkileyici noktalardan biridir.
Las Vegas Çin Mahallesi Plazası, Las Vegas’ın en ilgi çeken yerlerinden bir tanesi de Çin Mahallesi’dir. Çin ve diğer birçok Uzakdoğu kültürünü yakından tanıma fırsatı sağlayan bu mahallenin oldukça farklı bir atmosferi bulunmaktadır. Burada çok sayıda restoran, kafe, mağaza ve çeşitli eğlence mekânları bulabilirsiniz. Çin mimarisini de burada yakından gözlemleyebilirsiniz. Öte yandan, Çin’e ait çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar da yine burada hizmet vermektedir.
Madame Tussauds Müzesi, dünyaca ünlü kişilere ait balmumu heykellerin yer aldığı müze oldukça etkileyicidir. Gerçeğinin birebir kopyası olan bu balmumu heykellere dokunmak ve fotoğraf çektirmek de mümkündür. 
Mirage Oteli Volkanı, şehrin en dinamik bölgelerinden olan Strip Caddesi’nde yer almaktadır. Özel bir müzik eşliğinde, karanlık bastırdığından itibaren saat 23.00’a kadar her saat başı bu volkan patlamaktadır. 1989 senesinde açılan bu yapı, 2008 yılında yaklaşık olarak 25 milyon dolar karşılığında yenilenmiştir. Burası Las Vegas’ı ziyaret edenlerin en başta uğradığı mekânlardan bir tanesidir. Şehrin en etkileyici kumarhanelerinden biri de bu meşhur otelde yer almaktadır.
Grand MGM Oteli Aslan Habitatı, doğal yaşam alanları şehrin 10 – 12 kilometre uzağındaki büyük çiftlikler olan aslanlardan, her gün birkaçı eğitmenleri eşliğinde MGM oteli içerisinde oluşturulmuş olan ve camlarla çevrili alanlara getirilmektedir. Buranın çevresindeki hediyelik eşya satan dükkânlardaki hediyelerin ana teması da aslan olmaktadır. 
Şehrin dışına yapılan doğa turları için ise en uygun noktalar; adını ateş kırmızısı dağlarından alan Red Rock’s, ABD’nin en büyük barajı Hoover Dam, dünyanın en büyük yapay göllerinden Lake Mead, Lake Mead içinde yer alan Iceberg Canyon ve çölün ortasında kayak yapma fırsatı sunan Charston Dağı’dır. 
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Las Vegas’da gece hayatı son derece renkli ve canlıdır. Ağırlıklı olarak Strip etrafında toplanan bar ve gece klüplerinin sayısı oldukça fazladır. 
Ama Las Vegas deyince akla ilk gelen şey büyük kumarhanelerdir. Bu kumarhanelerde bütün oyunculara ücretsiz içki sunulur. Her içkide garsona 1 $ ‘ lık bir bahşiş verirseniz eğer, bu ikram sürekli devam eder. 
Las Vegas’da bilindiği gibi kumarhanelerin sayısı oldukça çoktur. Sokaklarda bile slot machine’ler bulunmaktadır. Her otelin içinde bir çok çeşit kumar masası bulunmaktadır. Black Jack, Poker ve benzeri oyunlar akşam sekizden itibaren dolmaya başlar ve sabahın ilk zamanlarına kadar da aynı yoğunlukla devam eder. 
Büyük Broadway şovlarından en seçkinleri, dünyaca ünlü sirk kumpanyaları, sihirbazlık gösterileri ve daha bir çok özel etkinliğin sunulduğu kumarhaneleriyle meşhur büyük otellerden bir kaçı, zamanınız varsa hepsi görülmeye değerdir. Bellagio, Mandalay Bay, Venetian, Mirage, Treasure Island, MGM Grand, New York New York, Paris, Rio, Aladdin, Ceasar Palace, Palms gibi pek çok ünlü otel sunduğu lüks hizmet ve etkileyici aktiviteleriyle bunlar arasında en ünlüleridir.
Bu şehirde, her yıl yenilenen bir çok şov gösterime sunulur. Bu şovlar arasında seçim yapmak kişisel zevklerinizle alakalı olacaktır. Bu şovların kaliteleri ise fiyatlarıyla doğru orantılıdır. Yetişkin şovlarından Broadway oyunlarına, sihirbazlık gösterilerinden Tribute şovlarına kadar pek çok gösteri bulmak mümkündür. Güzel ve kaliteli bir gösteri izlemek isterseniz kişi başına 100-120 $ ödemeniz gerekebilir. Bunların dışında hiçbir ücret ödemeden izleyebileceğiniz şovlar da bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü Bellagio’nun her yarım saatte bir yapılan su gösterileridir. 
Alışveriş / Ne Alınır?
Las Vegas kenti adeta dev bir alışveriş merkezidir. Şehirde alışveriş için en önemli yer hiç şüphesiz ki Strip Caddesi’dir. Burada, pek çok dünya markasının ürünlerini rahatlıkla bulmanız mümkündür. Las Vegas’da hizmet veren büyük otellerin bünyelerinde bulunan büyük alışveriş mağazaları da şehrin alışveriş kültürünün önemli parçalarındandır. Burada bulunan mağazalar haftanın her günü açık bulunmaktadır. Las Vegas kentinde alışveriş için tercih edebileceğiniz bazı alışveriş merkezleri ve çeşitli satış noktalarını şu şekilde belirtebiliriz:
 • - Forum Shops
 • - Miracle Mille Shops
 • - Grand Canal Shoppes
 • - Shoppes at Palazzo
 • - Fashion Show Mall
 • - Wynn Esplanade
 • - Fashion Outlets Las Vegas
 • - Las Vegas Premium Outlets
 • - Town Square
 • - Las Vegas Outlet Center
 • - Le Boulevard
 • - The District
 • - Red Rooster Antique Mall
Festival / Fuar
 • Celebrity Impersonators Convention (Mart)
 • National Canvention and Breweriana Show (Mart) 
 • Liberace 'Play-A-Like' Competition (Mayıs) 
 • Maxxis Mini Moto SX (Mayıs) 
 • Las Vegas International Chess Festival (Haziran) 
 • The Great American Truck Show (Haziran) 
 • World Series of Poker (Haziran)
 • Las Vegas Star Trek Convention (Ağustos) 
 • Andre Agassi Grand Slam For Children (Eylül) 
 • Professional Bull Riders World Finals (Ekim) 
 • Las Vegas Comedy Festival (Kasım) 
 • National Finals Rodeo (Aralık) 
 • New Year's Eve - Las Vegas (Aralık) 
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Martin Luther King Günü (Haziran)
 • Washington'un Doğum Günü (Şubat'ın 3. Pazartesi'si)
 • Anma Günü (Mayıs)
 • Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)
 • İşçi Bayramı (Eylül)
 • Kristof Kolomb'un Amerika'yı Keşfi (Ekim)
 • Gaziler Günü (Ekim)
 • Şükran Günü (Ekim)
 • Noel (25 Aralık)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Las Vegas’da her otel-casinoda,bankada ve birçok mağazada ATM bulunur.Buralarda para çekimi ve para değişimini yapabilirsiniz. Las Vegas’da soygun ve gasp olayları pek azımsanıcak sayıda değildir.Bu duruma karşı çok dikkatli olun ve arabanızda kıymetli bir eşya bulundurmaktan sakınınız. Ayrıca 40 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklığına karşıda önleminizi almanız gerekmektedir.Geniş giyecekler giyinmeniz,güneş kremi kullanmanız ve bol sıvı tüketmeniz önerilir.

Havalimanından Kent Merkezine Ulaşım

Las Vegas'taki bir çok büyük otel , casinolar Las Vegas Şeridi denilen geniş cadde üzerinde yer alır. Dünyadaki en büyük 25 otelden 15'i toplamda 62 bini aşkın oda sayısıyla Las Vegas Bulvarı üzerinde bulunur.
Havaalanından Las Vegas Bulvarı üzerindeki otellere gitmek: Taksiler, şerit üzerindeki bir otele 10 Dolar ile 20 Dolar arasında bir maliyetle hareket etmektedir.  Taksiler iyi şekilde organize edilmiştir ve taksilerin hareket memuru sizi numaralandırılmış şekilde kaldırım boyunca dizilmiş olan taksilere yönlendirecektir. Taksi hareket memuruna bahşiş vermeniz gerekli değildir.
108 nolu CAT otobüs; her iki yol için 2 dolara mal olmaktadır ve her 20-30 dakikada bir zemin kattan hareket etmektedir. Otobüs Paradise Yolundan Convention Center' a doğru bir rotada hareket etmektedir ve yolculuk 20-30 dakika arasında sürmektedir. Shuttle servisler sizi bulvar üzerindeki herhangi bir otele 6$ karşılığında götürecektir.

1. Las Vegas Strip

İlgili İçerikler

27 Mar 2015
Gezi Notu

LAS VEGAS'A YOLCULUK

15 günlük Kuzey Amerika seyahatimizin 9. gününde Las Vegas’a uçağımız inerken hava henüz kararmamıştı. Eşime otelimizin oduğu bölgeyi bile gösterdim. Plan yaparken elimde bu şehrin detaylı haritalarının olması büyük şanstı. Bu haritalardan 3 boyutlu olanlardan birinde otelimizin Las Vegas’ın en büyük otellerinden olan Wynn ve Encore'un yanında olduğunu fark etmiştim. Bu bilgi... daha fazla

04 Mar 2015
Gezi Notu

LAS VEGAS GEZİSİ

Batı Amerika seyahatimizin ilk iki gününü Los Angeles’ta dolu dolu geçirdikten sonra rotamızı Las Vegas’a çeviriyoruz. Önümüzde 4-4,5 saatlik bir yol ve uğranması gereken iki outlet olduğu için sabahın erken saatlerinde başladığımız yolculuğumuz akşam saatlerine kadar uzuyor. Yol boyunca biri LA çıkışında (Ontorio Mills Outlet) -ki bu favorimizdi- diğeri ise Vegas girişinde (... daha fazla

Silver Yazar
04 Kas 2014
Gezi Notu

LAS VEGAS'TA TEHLİKELİ GECE

Las Vegas'ta az kalsın hapse giriyorduk... Vegas, Grand Canyon'un ardından yolculuğa devam edeceğimiz istikametin üzerinde kalıyor. Vegas'ta birkaç gün dinleneceğiz. Evet dinlenmek... O devasa otel odalarında, jakuzili banyolarında, kocaman havuzlarında yüzüp dinlenmek... "Aklımda kalanlar, içimde kalanlar" yazımı okuyanlar hatırlayacaktır. Sevgilimin ona inanılmaz yakışan... daha fazla

Silver Yazar
04 Kas 2014
Gezi Notu

LAS VEGAS'TA POKER DENEYİMİ

Makinelerle kumar oynayanları hiç anlamıyorum nasıl zevk alıyorlar. Ruleti de çok duydum, bahisli, zevkliymiş ama denemedik. Biz poker seviyoruz. Bir de maç bahislerini keşfettim ve çok sevdim. Spor bahisleri için özel alanlar var. Her oynayanın önünde ekran bulunuyor. Maç anında yükseltip arttırdığın, kazanana ve skora göre bahisleri belirlediğin bir durum. Bizim Las Vegas’ta... daha fazla

Silver Yazar
25 Eki 2014
Gezi Notu

LAS VEGAS’TAKİ CASINOLAR CADDESİ: THE STRIP

Las Vegas'ta sabah uyanıp, otelimizin havuzunda bol bol yüzdük, güneşleniyoruz. Ortalıkta kimsecikler yok; ne de olsa herkes akşamdan kalma... THE STRIP'in o akıl almaz ritmine kendimizi bırakmak üzere çıkıyoruz yola... Las Vegas'ta hayat hep 5. viteste akıyor, aşağısı yok. Burası şehir haline dönmüş bir Disneyland aslında. Her şey yapay, ama nerdeyse aslı kadar güzel ve... daha fazla

Silver Yazar
21 May 2014
Gezi Notu

ZION CANYON ULUSAL PARKI

UTAH / Zion Canyon - 15 Eylül 2011                      Çarşamba günü öğleden sonra Las Vegas'tan ayrıldık. Önce “road trip” için arabamızı kiraladık ve Las Vegas'ın doğusuna doğru düştük yollara... Biz bu dünya turuna çıkmadan önce sadece istikametlerimizi belirledik. Hiçbir şeyi önceden ayarlamadık. Hiçbir otel rezerve etmedik. Dolayısıyla yolculuğumuzun özellikle road... daha fazla

Silver Yazar
12 May 2014
Gezi Notu

BRYCE CANYON ULUSAL PARKI

Bryce Canyon bizim peri bacaları gibi, adına “hoodoos” denen doğal yer şekilleri… Rüzgârın kayaları yontması sonucunda doğal harikalar çıkmış ortaya… Kırmızı topraktan kuleler gibi araları oyulmuş. Açık hava bir müze, büyük bir amfitiyatro gibi... Yatay bir enlem üzerine kurulmuş büyük bir alanda yürüyüş yolları ve parkurları var. Yer şekillerinden oluşan güzel bir bahçe... daha fazla

Silver Yazar
03 May 2014
Gezi Notu

DEATH VALLEY: RAKIM -85

Kurumuş bir göl burası... Sıcaktan dolayı kurumuş ve sadece denizin tuzu kalmış. Büyük bir vadi, kocaman derin bir boşluk, yollar çukurun içinde… Yerin altındayız basbayağı… Dümdüz de değil üstelik inanılmaz virajlı ve koca koca tepecikli… Araba sürüyoruz burada… Olacak iş değil! Sanki denizin içindeyiz de denizin altındaki yeryüzü şekillerinin üzerinde yürüyor ve araba... daha fazla

Silver Yazar
18 Nis 2014
Gezi Notu

ZAMAN KAVRAMININ KAYBOLDUĞU ŞEHİR: LAS VEGAS

Miami'den uçağa biniyoruz, 6 saat yolculuktan sonra Las Vegas'tayız. Nevada Bölgesi'nde, çölün ortasında kurulmuş bir şehir... Tamamen yapay... Olsun... Her yeri ışıl ışıl, her yeri kıpır kıpır… Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluyoruz, ama Las Vegas'ta vız gelir tırıs gider. Ayağımızın tozuyla akıyoruz Vegas gecelerine... Otel odamızda jakuzi bile var Önce otelimizden ve... daha fazla

23 Ara 2013
Gezi Notu

MOJAVE ÇÖLÜNDE BİR LUNAPARK : LAS VEGAS

Ben Las vegas’a  gitmeye karar verdiğimde,  Hangover filmi Türkiye’de  daha yeni  vizyona  girmişti. Eğer Todd Phillips’in haberi olsaydı, büyük ihtimalle bizim seyahatten  bazı bölümler Hangover bölüm 2 ‘de yer alırdı. İzlediğimiz rotanın son durağı olan Las vegas, tatilinde bitiyor olması gerçeğiyle en çılgın geçmesi gereken kısımdı. Nitekim öyle de oldu…   Las vegas... daha fazla

Editör
15 Eki 2013
İpuçları
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Rüyalar ülkesinin dillere destan ‘Günahlar Şehri.’ Filmlerin ve kitapların konu aldığı, casinoların ve zenginliğin ışıltılı şehri Las Vegas. Çölün ortasına kurulmuş bu muhteşem şehre gitmeden önce Mojave Çölü’nde bir yolculuk ve buranın güzellikleri sizleri bekliyor olacak.
Mojave, Amerika’nın en büyük çölü. Etrafta bölgeye has kaktüs ağaç arası bir bitki olan Cashua ağaçlarını görebilirsiniz.  Etraf çöl ve göz alabildiğince her yer bu kaktüs cinsi ağaçlarla dolu. Fakat çöl olmasına rağmen burada yaklaşık olarak 2000 çeşit tür bulunuyor. Buradan devam ettiğinizde Hayaket Kasaba yani ‘Ghost Town’a varabilirsiniz.
Ghost Town eskiden gümüş madenlerinin bulunduğu yer. Fakat rezervler tükenince kasaba terkedilmiş ve şimdilerde turistik, nostaljik bir hale gelmiş. Ahşaptan yapılmış evleri, birahaneleri, şerifin bürosu ve hapishanesi ile tam bir kovboy kasabası.
Buranın alışılmışın dışında bir kaç adeti var, biraları kavanozlarda servis ediyorlar ve fıstıkların kabuklarını yere atıyorlar. Bunların tadına bakıp dinlenebilir, ardından küçük vagonlu trenlerle zirveye varıp hayalet kasabanın güzel bir kaç fotoğrafını çekebilirsiniz.
Buradan çıkıp Las Vegas’a doğru ilermeye başlandığında, manzaralar değişmeye görüntüler canlanmaya başlıyor. Büyük oteller, renkli modern yapılar etrafta beliriyor.

Las Vegas - A.B.D.

Rüyalar ülkesinin dillere destan ‘Günahlar Şehri.’ Filmlerin ve kitapların konu aldığı, casinoların ve zenginliğin ışıltılı şehri Las Vegas. Çölün ortasına kurulmuş bu muhteşem şehre gitmeden önce Mojave Çölü’nde bir yolculuk ve buranın güzellikleri sizleri bekliyor olacak.
Gold Yazar
20 Tem 2012
Gezi Notu

GÜNAHLAR ŞEHRİ LAS VEGAS

Las Vegas’ın dünyaca bilindik farklı tanımlamaları var ama bunlardan en bilindik olanı “Günahlar şehri”. Çünkü burada herşey serbest denilebilir. Diğer önemli bilindik tanımlamaları ise “Evlilik merkezi” ve “Dünyanın en büyük eğlence merkezi”. Bir diğeri ise “Casinolar merkezi”. Bir söylentiye göre dünyanın en iyi aşçıları da Las Vegas’taymış. Mojave çölü içindeki bu bölge... daha fazla

Gold Yazar
16 Tem 2012
Gezi Notu

HAYALET KASABA, CALİCO

Los Angeles – Las Vegas yolu Mojove çölünde ilerliyoruz. Mojave çölü Kaliforniya Nevada, Arizona ve Yutan eyaletlerine kadar uzanan Amerika’nın en büyük çölü. Yükselmeye başladığımızda yaklaşık 1.500 – 1.600 metreye ulaştığımızda bölgeye has Cashua ağaçlarını görüyoruz. Cashua kaktüs-ağaç arası bir bitki. Yaprakları dikenli ve çok sert. Etraf çöl ve her yer bu kaktüs cinsi... daha fazla

Editör
12 Ara 2009
Video

Gezimanya Las Vegas

Editör
12 Ara 2009
Video

Gezimanya LV Red Canyon

Editör
12 Ara 2009
Video

Gezimanya LV Calico Ghost Town

Editör
12 Ara 2009
Video

Gezimanya Primm Valley

Editör
12 Mar 2003
İpuçları
Editör
12 Mar 2003
İpuçları
Bronz Yazar
4 saat 5 dak önce
Galeri

Her yaz, her bayram yurtdışlarından, gurbet ellerden gelen vatandaşlarımız; çikolata, şampuan gibi buralarda pek kaliteli olmayan ürünleri getirirlerdi. Alman araçlarının cazibesi, o giyim kuşamları bizi cezbetse de madalyonun bir de öbür yüzü var.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Tayland

Şayet damak tadına uyum sağlarsanız; turistik, ucuz büyüyen ve politik stabiliteye sahip olan Tayland’da iş bulabilmeniz çok kolay.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Kuveyt

Ülke nüfusunun azınlıklar karşısında bir azınlık olduğu Kuveyt’in % 80 kadarı gelen göçmen işçi ve ailelerinden oluşuyor. İşçi açığını varın, siz düşünün.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Suudi Arabistan

Petrol zengini, su fakiri Arabistan’da yaşamak biraz pahalı olsa da riyaller cebinize bol bol girecek. Fakat memlekete döndüğünüzde benzin fiyatları aklınızı başınızdan alabilir.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Güney Afrika

Kara kıta Afrika’nın açık ara en gelişmiş ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti; kültürel yapısı, doğal harikaları ile tam yaşanacak yer. Ancak buralarda denize Ocak ayının ortalarında giriyorlar haberiniz ola.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Gurbetçi Olmak İçin İdeal 10 Ülke

Her yaz, her bayram yurtdışlarından, gurbet ellerden gelen vatandaşlarımız; çikolata, şampuan gibi buralarda pek kaliteli olmayan ürünleri getirirlerdi. Alman araçlarının cazibesi, o giyim kuşamları bizi cezbetse de madalyonun bir de öbür yüzü var.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Silver Yazar
4 saat 19 dak önce
Gezi Notu

MUTLU İNSANLAR ÜLKESİ SRİ LANKA: BENTOTA

Bugün benim ve çocuklar için keyif, eşim için macera günü. İlk 1991 yılında dalış brövelerimizi almak için beraber kursa katılıp, sonra senelerce Çanakkale kömür limanına Cuma gecesinden gidip çadır kurar hafta sonunu dalarak geçirir, Pazar günü evimize dönerdik. Çocukların doğumu ile ben biraz dalışı ikinci plana attım ama eşim için her zaman bir tutku olarak kaldı. Dünyanın... daha fazla

Editör
4 saat 44 dak önce
Duyuru

Erden Eruç ile "Barışa Yolculuk" başladı

AKUT sporcusu ve dünyanın en önde gelen okyanus kürekçisi Erden Eruç, New York’tan başlayarak Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’i geçip, Çanakkale’ye ulaşacak. Dün itibariyle Erden Eruç, iki kişilik özel teknesinde New York’tan Gelibolu Yarımadası’na doğru kürekle yola çıktı ve böylece “Barışa Yolculuk” 23 Mayıs’ta saat 12.00’de North Cove Marina'dan başlamış oldu. Geçişin Fas’a... daha fazla

Bronz Yazar
4 saat 59 dak önce
Galeri

Yazın sıcak günleri kendini hissettirmeye başlamışken gezegenin en çok turist çeken kenti de gittikçe canlanıyor. 85 milyondan fazla turistin geldiği Fransa’da yaklaşık 50 milyon insanın rotasında Paris var. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehri Paris’i çekici kılan değerlere gelin bir göz atalım.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Louvre, eski bir kraliyet sarayı. Fransız Devrimi’nin ardından müzeye çevrilen yapının en ilgi çekici parçası ise kuşkusuz Mona Lisa.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Champs-Elysees

Metrekaresinin yaklaşık 30 bin TL olduğu “Şanzelize” alışveriş için dünyaca ünlü markaların toplandığı, aradığınız şeyleri astronomik fiyatlara bulabileceğiniz Paris’in en ünlü caddesi.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Eiffel Kulesi

Devrimin 100. yılı anısına EXPO fuarı için yapılan kulenin mimarı Gustave Eiffel. 300 metrelik kulenin üstünde yine uçuk rakamlarla hizmet veren bir restoran bulunuyor.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Pere Lachaise Mezarlığı

Ünlü Fransız bilginlerinin, edebiyatçılarının, sanatçılarının yattığı mezarlıkta Oscar Wilde, Moliere önde gelen isimlerden.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

Paris’in Can Alıcı 10 Noktası

Yazın sıcak günleri kendini hissettirmeye başlamışken gezegenin en çok turist çeken kenti de gittikçe canlanıyor. 85 milyondan fazla turistin geldiği Fransa’da yaklaşık 50 milyon insanın rotasında Paris var. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehri Paris’i çekici kılan değerlere gelin bir göz atalım.

Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın >>

6 saat 12 dak önce
Galeri

Evet İrlanda’nın yaptığı son hareket dünya çapında konuşuldu. Eşcinsel evliliği yasal olarak kabul etmesi pek çoklarını sevindirdi, insanların yüzünü güldürdü. Fakat İrlanda’dan önce de bunu kabul eden ülkeler vardı. Bilelim, öğrenelim.
Fotoğraf: www.opposingviews.com

1.Hollanda (2000)

Evet herkesin aklına gelen ilk isim. Hollanda eşcinsel evliliğe 2000 yılında yasal olarak izin verdi bu sebepten olsa gerek genellikle akıllara ilk gelen de o oluyor.
Fotoğraf: eideard.com
 

2.Belçika (2003)

Çikolata, bira, patates, Brugge ve üstüne bu. Biz gidiyoruz.
Fotoğraf: libertyalliance.com

3.Kanada (2005)

Kanada’nın göçmen alacağını buradan hatırlatabiliriz.
Fotoğraf: abcnews.go.com

4.İspanya (2005)

İspanyolcayı öğrenmek kolay aslında söylemleri arasında ne yapsak, tası tarağı toplayıp gitsek mi?
Fotoğraf: www.telegraph.co.uk

Eşcinsel Evliliğin Yasal Olarak Kabul Edildiği 20 Ülke

Evet İrlanda’nın yaptığı son hareket dünya çapında konuşuldu. Eşcinsel evliliği yasal olarak kabul etmesi pek çoklarını sevindirdi, insanların yüzünü güldürdü. Fakat İrlanda’dan önce de bunu kabul eden ülkeler vardı. Bilelim, öğrenelim.
Fotoğraf: www.opposingviews.com

7 saat 25 dak önce
Galeri

Dünyada pek çok doğal güzellik bulunsa da insanlar tarafından tasarlanan bu enteresan tasarımlı binalar gerçekten görülmeye değer.

Amerika Birleşik Devletleri

Sepet görünümündeki bu bina, ABD’nin Ohio eyaletinde bulunuyor.

Fotoğraf: http://www.thedailypedia.com/wp-content/uploads/2014/07/basket-house.jpg

Tayvan

‘’Ufo Ev’’i Tayvan’da görebilirsiniz.

Fotoğraf: http://unusual-architecture.com/wp-content/uploads/2008/10
/theufohousesanjhihtaiwanmain.jpg

Polonya

‘’Eğri büğrü’’ görünen bu bina ise Polonya’da bulunuyor.

Fotoğraf: http://koikoikoi.com/wp-content/uploads/2012/02/Crooked-House-Poland-1-610x457.jpg

Hindistan

Hindistan’daki bu tapınak, lotus çiçeği görünümünde.

Fotoğraf: http://india-tour.us/wp-content/uploads/2011/12/Bahai-TempleLotus-Temple-Delhi-India.jpg

Avusturya

Binanın üzerinde baş aşağı tehlikeli bir biçimde duran evin olduğu bu enteresan yapı ise Viyana’da bulunuyor.

Fotoğraf: http://magazine.tripzilla.com/wp-content/uploads/2014/05/1024x768x14-Erwin-Wurm-House-Attack-2006-1024x768.jpg.pagespeed.ic.590wpX8cTO.jpg

Dünyanın En İlginç Tasarımlı Binaları

Dünyada pek çok doğal güzellik bulunsa da insanlar tarafından tasarlanan bu enteresan tasarımlı binalar gerçekten görülmeye değer.

Amerika Birleşik Devletleri

Sepet görünümündeki bu bina, ABD’nin Ohio eyaletinde bulunuyor.

Fotoğraf: http://www.thedailypedia.com/wp-content/uploads/2014/07/basket-house.jpg

Editör
17 saat 21 dak önce
Etkinlik
30 Mayıs 2015,Cumartesi

Türkiye’nin Tek Leylek Festivali 30 Mayıs’ta Başlıyor

30-31 Mayıs tarihleri arasında Karacabey Belediyesi tarafından 11. kez düzenlenecek olan, Türkiye’nin ilk ve tek leylek festivali ile ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiği belirtiliyor.   Festivalin, bölgedeki turizm varlığının ülke ve dünya genelinde yaygınlaştırılması noktasında büyük önem taşıdığını vurgulayan yetkililer, bu yılki festivalin önceki yıllara göre çok daha... daha fazla

17 saat 36 dak önce
Galeri

Venedik'in dünyadaki hiçbir yere benzemediği gerçeğini kabul etmeliyiz! Kalabalık turist toplulukları çıldırtıcı olsa da gondalları, kristal mavisi suları ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Venedik bizi başka bir zamana götürüyor.

Fotoğraf: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-10-02/12-beautiful-photos-that-...

Venedik'te kaybolmadıysanız, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Kaybolmanın tadını çıkarın.

Fotoğraf: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-10-02/12-beautiful-photos-that-...

Venedik'in tarihi merkezindeki hızlı teknelerle her biri birbirinden güzel birçok adaya gidebilirsiniz. Fotoğraftaki ada; Giudecca.

Fotoğraf: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-10-02/12-beautiful-photos-that-...

Venedik dünyada görebileceğiniz en romantik otellere ev sahipliği yapıyor. Fotoğraftaki otel Aman Canal Grande. George Clooney ve Amal Alamuddin bu oteli çok sevmişler ve 2014 yılında burada evlenmişler.

Fotoğraf: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-10-02/12-beautiful-photos-that-...

Frittelle alla Veneziana yemezseniz Venedik ziyaretinin tadını çıkarmış sayılmazsınız! Pudra şekeri kaplı bu küçük çörekleri çok seveceğinize eminiz.

Fotoğraf: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-10-02/12-beautiful-photos-that-...

Venedik'e Gitme İsteği Uyandıran 12 Güzel Fotoğraf

Venedik'in dünyadaki hiçbir yere benzemediği gerçeğini kabul etmeliyiz! Kalabalık turist toplulukları çıldırtıcı olsa da gondalları, kristal mavisi suları ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Venedik bizi başka bir zamana götürüyor.

Fotoğraf: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-10-02/12-beautiful-photos-that-...

Editör
18 saat 54 dak önce
Duyuru

Dünyaca ünlü ralli Dalyan'da

12 bin kilometreyi kapsayan ve otoyol veya GPS olmaksızın yapılan Allgau-Orient isimli ralli, 9 yıldır dünyanın önemli rallileri arasında sayılıyor. 90 takımın, 550 katılımcı ve 252 araba ile katıldığı Allgau-Orient, “Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi” bu yıl Dalyan’da gerçekleştirildi. Rallinin bir ayağının Dalyan'da gerçekleşmesinin bölge turizmine katkı sağlayacağı... daha fazla

19 saat 46 dak önce
Gezi Notu

FARKLI MİMARİYLE DONATILIP DOĞAYLA BEZENMİŞ ŞEHİRLER: LVİV VE KİEV

Ukrayna’nın mimari yapılarının estetiği ve yeşilin her tonunun görülebildiği doğasıyla öne çıkan iki kenti Lviv ve Kiev’i, Türk Hava Yolları (THY)  ve ile IATI'nin organize ettiği tanıtım gezisinde ziyaret ettik. TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) heyeti olarak ziyaret ettiğimiz iki şehrin ortak yanını farklı dönemlere ait mimari özelliklere sahip estetik binalar... daha fazla